• viyana'da iki şubesi ( biri wollzeile'de, diğeri backerstrasse'de) olan en iyi şinitzelci.kapıda hayvan gibi kuyruk oluyor ama sabredip bekleyin...

viyanada doğdu,şinitzelci oldu
    helal olsun sana,figlmüller amca!
  • sözlükte yazılan 'girişte deli gibi sıra oluyor yeaa' gibi şeyleri görünce, ikindi vakti gibi gidip akşam için rezervasyon yapalım dedik. adamlar '3 gün boyunca doluyuz, yemek istiyorsanız sırada bekleyeceksiniz' diyerek bizi itelediler. bunu söylediklerinde ikindi vakti olmasına rağmen içeride yer yoktu. biz de kuyruk bekleme korkusuyla akşam erken saatlerde gittik, ancak abartıldığı kadar sıra beklemeden 5-10 dakikada oturabildik. bir kere mekan baya büyükmüş. bizi alt katta bir masaya aldılar, tuvalete 3 mekan değiştirip ulaşınca restoranın göründüğünden çok daha büyük olduğunu anladım.

şinitzel gerçekten müthişti. yine burada porsiyonla ilgili yazılan şeylerden korkup 2 kişi için 1 şinitzel istemiştik, adamlar olayı anlayıp ayrı ayrı yarımşar porsiyon servis etti. yarım porsiyon dediğim bizim yediğimiz sıradan şinitzellerden daha büyüktü, orası ayrı. tavuk şinitzel yedik, fiyatı da 12,9 euro idi. yanına meşhur salatalarının büyüğünden söyledik, fiyatı 7,5 euro idi ve gayet lezzetliydi. balkabağı çekirdeğinden yaptıkları söylenen tatlı sosundan olsa gerek.

içecek olarak da yine sözlüğe güvenip üzüm suyu sipariş ettik. bence bir olayı yoktu ama damak zevkine göre değişir. fiyatlar viyana'ya göre uygundu bence. 1 porsiyon şinitzel, büyük salata ve 2 üzüm suyuna 25-26 euro gibi bir şey verdik. kısacası, yediğim en iyi şinitzeldi gerçekten. şahsen öneririm. bu kadar fiyatlardan bahsetmemin sebebi de gitmeyi düşünenler için güncel bir bilgi olsun, yerel ve kaliteli lezzetler denerken bütçeyi de düşünmek gerekiyor.
  • burada da, pürstner'de de dana şinitzel yedim. pürstner etin dövülerek yumuşatılmasıyla da, lezzetiyle de, garnitürleri ve ortamı ile de açık ara önde. ama annem figlmüller;'de bir çorba içmişti içinde et suyu ve kesme hamur olan, o güzeldi.

2 gününüz varsa ikisinde de yiyerek teorimi test edebilirsiniz. hatta bir üçüncü gününüz varsa ve otelinize falan yakınsa fromme helene de denenebilir ki benim için figlmüllerden iyi, pürstner'den kötü. kısacası bir 4. günüm olsaydı pürstner'e dönecektim.
  • akşam saat 19.00 dan evvel yer bulabilme şansınız çok yüksek. ha dersen ki; "yok aga ben prensipleri olan adamım,
    20.30 dan önce yemeğe oturmam, o zaman viyana soğuğunda beklersin öyle."

hesapta ise figlmek kaçınılmaz,
    karım isterse eyvallah ama şantiyede peynirli yumurtaya orgazmik diyebiliyorsanız eğer
    kaşınmamak lazım.
  • haziran ayında gitmiş olmama rağmen hiç sıra beklemeden girip yemeğimi yiyebildiğim mekandır. tabii saat 17.30 gibi gitmemin de bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. yani sıra beklemek istemiyorsanız biraz erken gidebilirsiniz. özellikle öğle yemeği de yemediğinizden ve çok gezdiğinizden açlık seviyeniz tavansa o saatte akşam yemeği yemek hiçbir yabancılığa yol açmıyor.

şinitzelden pek bahsetmiyorum, zira zaten bu mekana geldiyseniz o şinitzeli yemeye gelmişsiniz, tek diyebileceğim dini açıdan sıkıntı yoksa domuz olanı denemeniz, çünkü orijinali o. çok lezzet farkı var mı bilmiyorum.

onun dışında, pek çok kişinin bahsettiği gibi ben de patates salatasının inanılmaz olduğunu söyleyebilirim. bunun yanında "bu yemeğin yanında içecek olarak ne önerirsiniz?" sorusuna portakal sulu şampanya cevabı aldım, denedim ve beğendim de. yani aklınızda bulunsun, fena gitmiyor.

yemek sonrası önerilen menüdeki tatlıysa yanında güzel bir reçel ile servis edilen, üstüne pudra şekeri serpilmiş waffle hamuru gibi bir hamur. güzeldi; ancak öyle çok da bir esprisi yoktu.
  • üc katlıdır, genel olarak bu üc katıda turist doludur. bir de garsonlar hep erkek, kadın garson yokmu$. varsa bana $ikayet edebilirsiniz.
  • hesaplılığının yanında gayet doyurucu ve lezzetli şinitzelci. stephansdom'un arka tarafında yer alıyor. iki küçük pasajın içinden geçip sağa döndüğünüzde göreceksiniz. yanında ve karşısında da şinitzelciler bulunmakta. denildiği gibi mekan her zaman dolu ve genellikle kapıda sıra oluyor. yılmayıp 5 - 10 dakika beklerseniz girebilirsiniz. iki kişi bir şinitzeli paylaşarak rahatlıkla doyabilir. şinitzelin yanında patates salatası ve ottakringer radler içmenizi tavsiye ederim. tarih itibariyle 1 şinitzel, 2 ottakringer radler, 2 patates salatası 29 euro civarında tutmaktadır.
  • lezzetiyle şinitzeli bile sollayan dillere destan patates salatasının yenilebileceği restoran.
    formülünü bulamasak da aşağı yukarı malzemeleri şöyle olmalı. küçük tatlı patates olmazsa olmazı.
    ince kıyılmış frenk soğanı, yine ince kıyılmış kırmızı soğan parçaları, körpe roka, bir demet semizotu renkleri.
    sirke, taneli hardal ve nar ekşisi sosunun lezzeti.
    zeytinyağları da orjinal kendi ürünleri.
  • neubaugasse sokağındaki schnitzelwirt 52 isimli şehrin yerlilerin tercih ettiği schnitzelciye gitmeyenler için dünyanın en güzel schnitzelcisidir.
  • güzel şinitzel yapan mekan.

ama garsonlar ve içeri alım konusunda biraz sıkıntılar var. içeride bir sürü boş masa olmasına rağmen rezervasyonlu olduğunu iddaa edip sizi bekletebiliyorlar. bu kadar rağbet gören bir yerde rezervasyon sistemi olmamalı. bi de utanmadan hesabı getirirken bahşiş isterler.
hesabın var mı? giriş yap