• (bkz: 2006'da yapılan yanlışın tekrarlanmaması)

denizli ve trabzon maçlarında atılacak bir gol, daum'u tartışılan hoca'dan efsane hoca'ya terfi ettirecekti. öyle enteresan ki, iki tane gol ile fenerbahçe tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı hocası olacakken, taraftarın büyük çoğunluğu tarafından şu an tepkiyle karşılanıyor. 2006'daki ilk sendromdan sonra yapılamayanı*yaptı yönetim ve daum'u göndermedi.

bunun fenerbahçe açısından büyük kazanç olacağını an itibari ile yaşadığımız zamanda takdir edemeyen fenerbahçe taraftarı için işbu entry'i zamanın ötesinden çıkartıp getireceğim. zamanın ötesinde sıfatına bu denli uyan başka bir entry girmemiş idim ve işte bu kadar da eminim.

sezon biter bitmez kallavi medyamızda, daum ismi tartışılmaya başlandı. yok yalan söyledim, tartışma filan olmadan kesin olarak yollandı adamcağız. sorgusuz sualsiz. çarşaf çarşaf haberler türetildi. en son aykut kocaman'da karar kılındı. ama hesaplar tutmadı. daum'un kellesini bu defa alamadı medyamız ve medyamızca fikirlerine yön verdirilmiş niceleri.

bir kere neden sorusunu sormadı fenerbahçeli. neden daum kalsın değil soru, biliyorum hemen 37 tane şey sıralanır.. en basitinden son dakika şoku vs vs. buradaki neden içeren soru şu şekilde oluyor: neden sadece fenerbahçe teknik direktörü sorgulanıyor?

neden güzide medyamız rijkaard'ı sorgula(t)madı? neden denizli'yi sorgula(t)madı? veya şenol güneş'i?...

denizli sağlık durumu elverse halen beşiktaş hocasıydı. rijkaard ve şenol hoca da gayet emin ve rahat şekilde görev başındalar. sanki bu kadar tartışılan daum'dan daha mı başarılılardı? 10'ar 17'şer puanlık farkları babaları mı yedi de bu adamlar gamsız gamsız işlerine güçlerine bakıyorlar da, daum efendi ölüp ölüp diriliyor?

varsa yoksa tek başarısız hoca daummuş gibi lanse edildi medyamızca. ama işte şu ya da bu sebepten ötürü kovulmadı daum. görevinin başında. aragones'ten aldığı enkazı, foto finişle şampiyonluk kaybeden takım haline getirdiği için başarısız addedilen bu adam, bu sene, bazılarına gerçekten sağlam kapak takacaktır.

sabırla buraya kadar okuyan fenerbahçeli kardeşlerim lütfen müsterih olunuz. lütfen düşününüz. daum'la devam etmek fenerbahçemiz için en hayırlısı olduğunu göreceksiniz.
  • semih şentürk'ü kaybettiklerinin habercisidir.
  • bazılarına göre fenerbahçe için iyi bir durummuş ,çünkü daum başarılıymış. ya ben vallahi anlamıyorum, sizin için başarı türkiye şampiyonluğu mu? ya da ligte 2. olmak mı? bu mudur sizin vizyonuz? bu size yetiyor mu gerçektende? sizin için fenerbahçe her sene ligte şampiyon olsa en başarılı takım fenerbahçe mi olacak? benim için başarılı hoca zico'dur, çünkü bu takıma daha önce yaşamadığı birşeyi yaşatmıştır, benim için başarılı hoca abdullah avcıdır, çünkü 15 eksiğine rağmen ibb gibi bir takımda o çok beğendiğiniz daum'un takımını yenmiştir hemde 100 kişilik bile taraftarı olmayan bir takımla. benim için başarılı hoca yılmaz vuraldır, aykut kocamandır. bir düşünün ya, daum acaba ibb gibi yada kasımpaşa gibi hadi en azından bursaspor gibi bir takımı sizce bırakın şampiyonluğu ilk 3'e sokabilir mi acaba? bu takım* zaten herkesin dediği gibi hocasız çıksa ilk 3'e rahatlıkla girer. e öyleyse sizin için başarı 2. olmak mı? avrupada hiç çeyrek final ya onuda bırakın 2.tur bile görememek mi? bize 2. defa en büyük acıyı yaşattı 3.yü yaşatmak için getiriyorlarsa giderken yalnız göndermeyeceğiz, haberiniz olsun.
  • fenerbahçe'nin şampiyon olamama nedeni daum olmadığından biraz düşünebilen bir fenerbahçeliyi gerçekleşir ise germeyecek gelişmedir.. netekim daum fenerbahçe'de görev yaptığı hiç bir sezonda ligi 3.sırada bitirmemiştir. 2 kez şampiyon olmuş, 2 kez de son maçta şampiyonluğu başkasına bırakmıştır. haliyle daum türkiye ligi ve fenerbahçe için başarısızdır demek saçmadır.. daum, türkiye ligi için yeterli bir teknik direktördür..

bununla birlikte, daum geleceğin takımını yaratacak mantalitede değildir.. risk alıp gençleri oynatmak ve takıma yeni oyuncular kazandırmaktan uzaktır.. amaca odaklı bir disipline sahip olduğundan oynana futboldan ve takımın geleceğinden çok o gün kazanmayı düşünür.. bu yapısıyla kendinden sonra geleceklere miras olarak mükemmel bir takım bırakabilecek ve kendisine hedef olarak avrupa'da başarı sunulmadığı sürece avrupa'da başarı getirecek bir yaratıcılığa sahip değildir.. bu açıdan düşünüldüğünde ise daum'un kalması düşündürücü olur..

aslolan onun devam edip etmemesi değil, inanılan bir teknik direktör ile uzun vadeli bir ilişkiye girilmesidir.. ne bileyim, ertuğrul sağlam ile 10 yıllık kontrat yapılabilir mesela..
  • aziz başkan herhalde ya hala şampiyon olduğumuzu sanıyor ya da bizimle dalga geçiyor dışında bir açıklaması olmayan karar.
  • şampiyonlar ligi'nde çeyrek final oynatan hocayı ligde ikinci oldu diye kovan zihniyetin, daum'un soyunma odasına giriş çıkışların kadroya müdahalelerin kolay olduğu için aldığı karardır.
  • öyle sözleşmeye böyle köfte. önümüzdeki günlerde daum'un sıtkını sıyırtmak için daha ne numaralar göreceğiz. öğle yemeğinde daum'a yarım ekmek ve helva, koch'a sadece yarım ekmek verilecek. geceleri evinin önünde durmadan ramazan davulu çaldırılacak, karısı her sokağa çıktığında hazır bekleyen bir ekipten laf ve pandik yiyecek. antreman sahasına aykut kocaman'ın dev posteri asılacak. ama daum bunların hiçbirini yemeyecek.6.5 milyon euro alacaksam ben de yemem be doktor!
  • kovmaktan beter etmektir. öyle bir açıklama yapılmış ki resmi siteden, bi adamın anasına küfür edilmediği kalmış. adamla alakalı kim varsa kovulmuş, en ufak falsosunda kendisinin de şutlanması yakındır.
hesabın var mı? giriş yap