• 30.bölüm 2. fragmanından gördüğümüz kadarıyla 30.bölümün özeti şöyle olacaktır:

(bkz: noluyo lan)
  • 30. bölümün 2. fragmanında 22. saniyede o müzik giriyor ya işte o an tüylerim diken diken oldu gözlerimin önünde damla damla gözyaşları oluştu. pazartesiye mendillerimi hazırlayayım en iyisi. barış falay ve kenan imirzalıoğlu da oyunculuk konusunda gene ekranda devleşmiş.

--- spoiler ---

ali için inanması çok zor düşünsene öldüğünü düşündüğün biri karşına geçmiş ben ölmedim böyle böyle oldu diye anlatıyor. hemde anlattıkları akla mantığa zor sığacak şeyler. her ilk dinleyen hassiktir der. ali de o hesap haklı tepkiler vermekte. merak ettiğim şimdi ezel ali'yi affedecek mi? açıkcası affetmemesi gerek eyşan ve ali ciciş, cengiz tü kaka mı? zaten tefocuğuma yaptıklarına değinmiyorum bile!

ramiz dayı+ezel+kerpeten ali+tefo vs. kenan+cengiz+piskopat katil

round one *

--- spoiler ---
  • bu kez umarım gerçekten fragmandaki gibi bomba bir bölüm olur. izleyince fragmanı heyecan yaptım resmen. pazartesi akşamına kadar yarım örövizyon, yarım kavak yelleri sezon finali, iki mokar bayülgent programı ve bir halı saha maçım var. bunlarla damarlarımı yüksek basınca alıştıracam planım bu. hayır sezon finali de değil şimdi ne ki bu?
  • benim düşünceme göre ezel yabancı dizilerin büyük bir çoğunluğunu kurgu ve oyunculuk bakımından ezer geçer. tabi kötü oyunculuk sergileyenler de olmuyor değil ama asla karakterlerden biri mala bağlayıp "çılgınsın men" demiyor. mesela eyşan karakteri amacına uygun olarak gıcık ediyor, hele ki ali'nin kendi içindeki piskolojik çatışmasını izlemek çok keyifli ve inandırıcı. mesela ali sinir buhranı geçirecekse, o ana kadar gelinen aşamanın işlenişi çok akıcı. demem o ki her karakterin ayrı bir derinliği, karakteristik özelliği oluyor.
    dizinin adının ezel olmasına rağmen sadece onun etrafında dönmemesi, senaryonun giderek genişlemesi ve fazla uzamayan gizemleri gayet karizmatik sonuçlara bağlamaları da şahane doğrusu. eşkiya tadında kabadayıları izlemeyi hep çok sevmişimdir. heleki güzel işlendimi tadından yenmiyor. yani mafyaya özenmek niye ? mesela dayı rolündeki tuncel kurtiz karizmatik sesi ve tavırları ile o rolü ziyadesiyle dolduruyor.
    kabak tadı veren tekrarlar ve sevilmeyen yerler olmuyor mu? oluyor. bunu dizilerinin o kadar uzun olmasına bağlamak lazım, sonuçta bir buçuk saati doldurmak o kadar kolay bir iş değil. kaldıki adamlar oraları boş bakışmalar yerine karakterlerin ruh hallerini dialoglar ile iyice anlamlandırıyorlar, derinleştiriyorlar.
    en nihayetinde güzel dizi efenim. haftada bir arkadaşlar ile izlerken eğleniyoruz.

hadi birde tahminde bulunıyım 30. bölüm ile ilgili
    --- spoiler ---
    ezel, ali'ye ömer olduğunu söylüyor sonra pikopat katil üçlüsü* ezel i kıstırınca ali yardıma geliyor. sonra hep beraber şaşırıyoruz. budur.
    --- spoiler ---

sonraki sezondan gelen edit: evet bu bahsettiğim mevzuların üzerinden çok monotonluklar akmış, senaryoda pek güzel hatalar yapılmıştır. izlemeyi bırakalı baya oldu. ilk sene çizdiği güzel çizgiyi bozup sıradan bir türk dizisi kategorisi yolunda ilerlemesi kötü olmuş. vi hatırlayın oscar wilde'dan şiirleri ömer hayyam dan hikayeleri... nerede şimdi o klas hareketler? senaristleri bir keresinde bi televizyon programında görmüştüm; "hikayenin dış hatları en başından belliydi biz güncel olarak aradaki hikayeyi dolduruyoruz" demişlerdi. belki de kalitenin düşmesinde sebep buydu reyting kaygıları ya da senaryonun gereğinden fazla uzatılması.
  • araya vizeler girip, 3 bölüm izlemeyince öyle oturup arka arkaya 1 günde izlerim mantığına hiç uymuyor bu dizi. en son yayınlanan 29.bölüm "reklamsız" 1 saat 48 dakika sürüyor mesela!! her bir bölümü 2 x oz, 2,5 x lost/prison break ediyor. arka arkaya 3 bölüm izlemek istersen tüm hafta sonunu yer bitirir..

ezel madem ki türk dizi sektöründe bi devrim yaptı ve yapmaya devam ediyor o zaman şu dizileri makul süreye indirebilecek yegane yapım da odur benim gözümde. her ne kadar riplerden takip etsem de atv'nin aldığı sanal reklamların büyük bi kısmının abudik gubidik üreticisinden başka kimsenin tanımadığı ürünler olması reklam gelirlerinin de düştüğünü gösteriyor. süreyi 50 dk'ya 1 saate çekersin sadece sağlam para veren adamın reklamı yayınlanır. senaristin işi kolaylaşır, oyuncuların, setin, ışıkçının, sesçinin vs hepsinin işi kolaylaşır millet daha verimli çalışır..

zamanında yedi numara ortalama 42 dk'lık bir dizi olarak gönüllerde taht kurmuştu. aynen sıdıka da (ilk yayınlanan bölümleri) 20-25 dk'lık sürelerle ekrandaydı. bugün o dizilerin herhangi bi bölümünün tekrarına tv'de rast gelenlerin yarısından fazlası oturur izler. fakat ben ezel bittikten 2 sene sonra ekranda bi bölümünün tekrarına denk gelsem oturup en az 2,5 saatimi ona ayırmaya kıyamam. elbette komedi başka bir tür fakat izleyicisinde yarattığı etki açısından değerlendirip kıyaslıyorum. eğer bu konuda bir atılım olacaksa bunu yapması gereken/yapabilecek yegane adamlar 2.sezon başlarken ezel'in yapım ekibidir..

haa dizinin gidişatı konusunda söyleyecek tek sözüm yok. her sahnesi ile insanı içine çekiyor son bölümlerde. hatta bir sonraki bölümün fragmanı bile insanı heyecanlandırıyor. verdikleri aradan sonra dizinin temposu gayet yerinde..

--- spoiler 1x27-1x28-1x29 ---

adamım cengiz, scofield'ın bir sezonda götünden kan aldırarak anca başardığı hapisaneden kaçış işini daha ilk "piay"ında iki kömür taşıyıp halletti. gerçi ekranların en psikopat seri katilinin elinden kurtuluşu biraz başarısız aktarıldı ama belki de bilinçli bi harekettir, ileride çıkar kokusu. face off ameliyatını yapan doktor cast'ı faciasından sonra hapisane müdürü cast seçimi cuk oturmuş..

cengiz'de şeytan tüyü var, bu çok açık. ne yaparsa yapsın( ya da karşısındakiler ne yaptığını düşünürse düşünsünler) herkes merhamet gösteriyor adama. sadece şeytan ruhlu "keytşan" ve şeytan gözlü kör anne prototipine yaranamıyor bu tüy, yemiyor onlar haliyle..

cengiz'den devam edersek benim bildiğim cengiz atay, zamanında ezel'in, salona bıraktığı çantasındaki silahı kurcaladığından şüphe eden cengiz atay, hapisanede aydınlanma yaşayan cengiz atay bahar'ın saklamaya çalıştığı mektuptan da şüphe eder ve bahar'ın suya fırlattığı kağıdı çıkarır alırdı. ha sen onun ömer olduğuna uyanmasını istemiyorum diyorsan yazılar silinirdi, o kısım yırtılırdı bir şeyler ayarlardık be senarist arkadaşlar..

keytşan ve ezel karşılıklı şair şair konuşunca, ali sürekli ağlak suratlı katil olunca dizi hayattan kopuyor mu biraz ne? ben bu ali kadar sulugöz katil de görmedim arkadaş. iki dakika adam gibi yap işini. ya sık kafasına ya da siktir çek gönder. yok güvendim, beni korudu şudur budur ohooo. aç da azıcık the sopranos izle ali kardeşş. iki tane sık, eline yapışmaz o revolver.

tefo tefo, çilekeş tefo. seni harcamış gibi göründüklerine bakma. bu züppe tayfası böyledir. düşmanına saygıda kusur etmez kıçını kollayana basar tekmeyi. fakat sen bu diziye kattıklarından da anlaşılacağı gibi geri dönüşün yakındır. şebnem ve sen olmasan dizide present tense konuşan adam kalmıyacak lan. o yüzden sizi yeniden çiftleştirirler kafanı yorma. git biraz dinlen, nereye gidiyorsan gez dolaş hacı..

ezel'in boş çerçeve sahnesi de manyak olmuş. düşünenin beynine sağlık..

ayrıca son olarak eklemek istediğim bir şey var; bir iki bölümdür azad trip atmıyor, mert dangalaklık yapmıyor. şaşırıp kalıyorum..

--- spoiler ---
  • yarın yayınlanacak bölümün fragmanından bizlere çoluğu çocuğu kestirecekleri belli olan dizi. yemin ediyorum atla, topla, tüfekle caddebostan sahile iner, normandiya çıkarması hissi yaşatırım masum halka. hem de sahile inen ben olduğum halde sahile çıkanın ben olduğumu sanırım. evet ben öyle biriyim.

tanrıdan selamet ve izledikten sonra tez vakitte iyileşebilecek bir ruh hali diliyorum finallerimin öncesinde.

amin.
  • --- spoiler ---

30. bölüm fragmanından anladığımız kadarıyla,

ezel(ömer) - kerpetenaliii yüzleşmesi efsane güzellikte olacak.

kenan bu sahnenin de altından layıkıyla kalkacak gibi.

--- spoiler ---
  • 30. bölüm fragmanı ile yine izleyicisini ters köşe yapması beklediğim dizi.

--- spoiler ---

psikopat katil ve ekibinin ezeli aralarına aldığı sırada aydınlanma yaşamış olması muhtemel ali kırgızın ömerrrr diye bağırması zannımca bölümün final sahnesi olup bir hafta daha soru işaretleri ile bizi bekletmesi şaşırtmamalıdır.

--- spoiler ---
  • ezel'in "ben ömerim, ben ömerim" diye ortalıkta gezindiği
    ama henüz kimseyi de doğru dürüst ömmediği bölümler izlemekte olduğumuz dizimiz.
  • --- 30. bölüm spoiler ---

sevilen bir karakterin hayatını kaybedeceği bölümdür.

--- 30. bölüm spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap