• yazdığı entryleri ciddi anlamda çok rahatsız edici bulduğum kişi. insan troll olduğuna inanmak istiyor ve maalesef değil.

eleştirmek maksadıyla dahi bir tek mesaj atmışlığım yoktur kendisine, ama muhtemelen anında mallar listesine ekler. eh eklesin, kaybım yok. zira ne derece eleştiriye kapalı olduğunu yukarıdaki yazılanlardan görerek, anlayarak yazıyorum, zerre hakaret içermese de, o suçlayacak bir şey bulabiliyor ya her yazılanda, kesin bunda da bulur. tıpkı diğer yazanlara olduğu gibi, ekürisiyle sıradan bütün entrylere "çok kötü" basıverirler, en fazla budur...

yazdıklarından rahatsız oluyorum, çünkü inanılmaz ataerkil, "modern kadın" kisvesi altında ataerkilliği içselleştirmiş tiplerden (bunu yazarken bana "çakma entel" diyebileceğinin farkındayım, zira hepimiz çakmayız böylelerinin gözünde). çalışıyor olmak birini zihnen modern yapmaz, bunun farkında değil bir kez... belki zannedeceği gibi, "hemcinslerime kızıyor, onları eleştiriyor" diye kendisini rahatsız edici buluyor değilim, insanın iğne-çuvaldız hadisesini bilmesi kabilinden, kendimin de iğneleyici enrtyleri mevcuttur.

fakat ben kendisini bunun dozunu ayarlamaması üzerinden eleştiriyorum. kendisini eleştiren herkese "çirkin, kısa" vs. demesi üzerinden eleştiriyorum. çünkü onun mantığıyla, 1.80'e yakın boyumla mesela benim de onu, yazdıklarının içeriği ne olursa olsun -akıllıca ve mantıklı şeyler dahi olsa- "kısa bi kereeemmm hahayttt" diye eleştirme hakkımın olması lazım. sürekli ne kadar güzel olduğundan bahsediyor ya, mesela twitter'daki fotoğrafına bir bakın bakalım kaçınız güzel bulacak? (burada da içinden "hahahaayyytt ay eziik, twitterlardan fotoğrafımı aratmıııış" diyor muhtemelen, ama "ortak insanlar" -"bunları da tanıyor olabilirsiniz" diye sunulan çeşitli fasiliteler var ne yazık ki, kendisine hatırlatmak isterim.)

şimdi (fotoğrafından bahsettiğimiz "erisatruncuelma" twitçisi ile erisaa'nın aynı kişi olduğu çıkarımı üzerinden) erisaa eğer "önemli olan benim kendimi güzel bulmam" diyorsa, o zaman diğerleri de ona " e biz de kendimizi güzel buluyoruz, sana n'oluyordu o zaman?" demez mi? yok, "beni zaten herkes güzel buluyor, sen bulmasan n'olur?" diyecekse, bu durumda erisaa'dan daha güzel bulunan biri, yine onun mantığıyla, ona istediği lafı etme hakkına sahip mi olmalı?

ne korkunç değil mi?

insanın kendine güvenmesi güzel bir şeydir. ancak kendine güven kavramını uzaktan yakından anlayamamış. basit işiyle, basit zevkleriyle, basit fiziksel özellikleriyle bu kadar övünmek neden? bunları sürekli işini vurguladığı için söylüyorum mesela, binleeeerce mühendis var. tiyatro oyunlarını, müziği filan seven insan yüzdelerinden haberdar mı? yahut o "uzun" sandığı boy -1.73- ne kadar normal bir boy haberi var mı? (bunlar göreceli olduğundan bence normal boyda mesela, tıpkı 1.65 boyundakinin de normal olması gibi..)

trollük yapsa bir eğlence, bir zeka kırıntısı, bir şey olurdu eğlenirdik, gülerdik. sadece itici buluyorum. neden itici bulduğumu net bir dille ifade ettim, hoş, biz ne kadar seviyeli olsak da, kendisi ve ekürisinin bunu takdir edecek olgunlukta olmalarını, hele hele "acaba bu eleştirilerde gerçeklik payı var mıdır?" diye sorgulamalarını beklemek iyimserlik olur.

yazdıklarıyla sevilmemeyi ve itici bulunmayı hak eden biri, sakın "gerçekleri söylüyorum ondan sevmiyorlar" kafası yaşamasın, alakası yok. hatta keşke gerçekleri söylese, ne bileyim "küçükken hiç ilgi göremedim, şimdi ilgi çekmek için muhteşem kendine güvenliymiş gibi davranıyorum" filan dese...

sevilmeyen, kötü yazan, kötü yazar. farklılığıyla zenginlik değil, iticilik yaratan... benim gözümde erisaa budur.
  • bugün girdiği entry ile birlikte sayısı 14 e ulaşmış olan rus kadını entryleri ile dünyamı aydınlatmış yazar.

biz 10 yıldır koynumuzda yılan besliyormuşuz da haberimiz yokmuş. bugün itibarı ile karımdan boşanıyorum. hatta evlendikten sonra tanıdığım türk-rus çiftlere bu faydalı bilgileri anlatıp onların da boşanmasını sağlıyorum.

tabi hata yapanları yoldan çevirmek yetmez, testi kırılmadan önlemimi alıp, çevremde ikide bir dadanıp yok mu yengemin bir arkadaşı diyen ne kadar arkadaşım varsa onları da plazamızın ikoncanları ile tanıştırıyorum.

canım benim ya, çok tatlı bir insan.
  • postpartum depresyon hakkındaki düşünceleri bunun bir "lüks" olduğudur. bilimden, ilimden, irfandan anlamayan; ve dahi başkalarının görünmeyen ruhsal acılarını küçümseyebilen bir kişi. yazık.
  • yaptığı haksız genellemeye *, gayet düzgün olduğunu bildiğim birinden *, bence fazlasıyla haklı bir yanıt * almış yazar.

kadınlar hakkındaki düşmanca genellemeleri yapanlar içinde kadınların da olması en hafif tabirle ayıptır, günahtır.

üstüne üstlük bir de evlenmek eyleminden bahsediyor. biriyle evlenmenin iddia ettiği sığ sebeplerle yapılamayacak birşey olduğunu, üstelik bunu dünyanın en cahil insanının dahi bileceğini, düşünmesi gerekirdi kanımca.

ayrıca bahsettiği doğu avrupalı (ama daha genel haliyle avrupalı) kadınların türk kadınına göre beraber yaşamak için evliliği bir şart olarak görmelerinin daha az rastlanılan bir durum olacağı ortadayken ve de buna rağmen o kadınla evlenen bir erkeğin sahiden bir aile kurmaya çalıştığı gerçeğini göz ardı etmek de yanlıştır bence.
  • vicdanı toplum normlarına ve cinsiyete göre yön değiştiren yazar. (bkz: #39544282)

zor durumda bir eşcinselin hastalığını, korunmasını sorgularken (ki hiç yeri ve zamanı değil) aynı entry'de soğuktan ölen bebekten bahsediyor. acaba o bebeğin ailesine de korunmadıkları için hesap soracak cesareti var mı diye merak ediyorum.

yazar kişi okuduktan sonra silinecek not : kendisine mesaj atamadığım için gelip nick altına yazdım. konu ettiğim entry'nin yer aldığı başlığa saçma sapan yargılarla entry giren herkese mesaj attım. bu kadınlığa bağlanacak bir şey değil. insanların cinsiyetlerine, cinsel yönelimlerine göre yargılayan bir insan da değilim. mesajla uyarıların dışında #39545454 ve #39591192 entry'lerimde de kendimce saldırılara cevap verdim. görüldüğü gibi yazdıklarım kadınlara saldırmak değil saçma sapan düşünceleri, inançları eleştirmek. eleştirdiklerimi yazanların çoğu da erkek. yazmadan önce okumak önemli tabii. bir de sadece cinsiyetçiler bir şeyi eleştirirken öncelikle cinsiyete ve cinsel yönelime bakarlar. hiv taşıyıcısı bir insana bile böyle yaklaşabilirler. mantıklı insanlarsa gerçekler üzerinden eleştiri yaparlar.

silmekten vazgeçtim notu : nick altında yazarları tanımlayabiliyoruz. hatta yeni bir tanım ekliyorum : nasıl bir yargılama ve algı düzeyi olduğunu anlayamadığım yazar. biri üzerinden dikkat çekmeye çalışmak gibi bir derdim olsa sözlükte daha popüler olan biriyle uğraşarak yapardım ki buraya yazdıklarım da uğraşma değil bir yazar hakkında yazdıklarından yola çıkarak edindiğim kanının aktarımıdır. sözlükte fikir beyan etmek dikkat çekmeye çalışmak değildir. kadınlığı kompleks haline getirecek kadar ataerkil toplum düzenini sindirmiş biri olan kendisini bu konuda eleştirmeye değer bile bulmuyorum zira kendisini sevgilisi üzerinden tanımlayan bir kadın nasıl eleştirilebilir?
    bir kadınım ve hiçbir zaman fikirlerimin eleştiri.lmesinin asıl sebebini kadınlığım olarak görmedim. (burada davranış ve fikir ayrımının yapılabileceğine inanarak açıklamıyorum.) yazmak kadar okumak da önemlidir, özellikle düşünsel altyapı elde edebilmek için.

28-30 ocak 2014'te kadın yazarlar entry girmiyor kampanyasından sonra not : her entry sonrası gelip buraya bir şeyler yazmam gerekirse üşenmeden yaparım. şahsen tanımıyorum ki zaten nick altına yazdığım şey şahsa yönelik değil bir entry'in üzerine. kaldı ki o entry'i üzerine yazmadan önce "acaba bir an başka şeyler düşünerek böyle yazmış olabilir." diye başka entry'lerini de okuyup haksızlık yapmamaya çalıştım. nick altına yazılanlar zaten başka yazarların yazdıklarımızdan yola çıkarak kendilerince bizi tanımlamaları. ben tacizde bulunmadım, bir yazar hakkında görüşlerimi belirttim. üstelik nick altıma gelip "ruh hastası" diye hakaret ederek eleştiri yaptığını sanan bir yazara ne kanunen ne de toplumsal olarak rencide edici bir ifadede bulunmadım. şimdi bunu da okuyup "kampanyasına benim üzerimden dikkat çekmeye çalışıyor" da diyebilirsin. benim için sakıncası yok. sadece söz konusu başlığa girip konu dışı yazman tuhaf olmuş.

yeni tanım : kelimelerin gerçek anlamlarını bilmeyen, aynı anlama gelen sözleri yan yana kullanabilen, ki bağlacından sonra noktalama işareti kullanan yazar(!)
  • anlamını bilmediği kelimeleri kullanmakta ısrar eden, düzgün cümle kurmayı beceremediği halde yazmaya çalışan bir ekşi yazarı.

insanlar anlamını bilmediği ya da anlamından şüphe duyduğu herhangi bir kelime için sözlük kullanırlar. tabii bazıları için araştırma ve öğrenme işi vakit kaybıdır. nasıl olsa onların anlaşılamaz ve anlam dışı sözlerini anlayabilen düzeyde insanları vardır.

tdk taciz kelimesini "tedirgin etme, rahatsız etme" olarak tanımlamakta, tacizci diye bir kelime olmadığını belirtmekte. (anlamını bilsem de başka bir kullanıma rastladığımda bakarım sözlüğe ki yanlışım varsa düzeltebileyim, eksiğim varsa tamamlayabileyim.)

gereksiz not: bu saçma laf dalaşı devam etmeyecek zira karşımda dil kullanımından bihaber bir yazar durmakta. nick altımda yazdıklarıma eleştri yapamadığı için "ruh hastası", "tacizci" gibi benliğime saldırmaya çalışmakta ki herkesin erdem, düşünce ve tavır sahibi olması beklenemez. "kutsal bilgi kaynağı" ibaresinin kalkmasına katkı sağlayan yazarlardan olduğu için de teşekkür ederim(!)

sokak ağzıyla konuşmayı marifet sayıyor! kafayı takmışım(!) (nick altımda hakaret etmesinden dolayı belki üslubuna dikkat eder diye yazıyorum. kendisinin varlığından homofoik tavrına kadar bihaberdim. dkkat çekmek gibi bir derdim olsa sözlüğün abuk subuk ortamında daha nice insanlar üzerinden yapardım bunu.

cümle kurmayı öğrenmek, egosunun dayanağının ne olduğu fark edebilmek ve insanlar hakkında hakaret etmeden görüş bildirmenin nasıl yapılabileceğini öğrenmek için tek tavsiyem daha çok okumasıdır. tartışma adabından uzak bir insana ben ne desem cevabı "amk" düzeyinde olacaktır.
  • bir iki entrysini gördüm, sonuç: babası laz müteahhit, kendini aşık olmaya ikna ettiği kocası da aileden zengin. eksikliklerini millete salça olup laf sokarak kapatmaya kasıyor.

edit. teyzeyi iki cümleyle şekilden şekile sokmuşuz, haklılık payı varmış demek. *

edit2. her gün en az 30 sayfa entry girerken millete hayatsız mayatsız diye sallayan bir tür klinik vaka. projeksiyon ustası teyzenin eşi ve çocuklarına sabır, kendisine de iyi bir psikolog dilerim.
  • ayrıldığı sevgilisini arayıp evliliğe uzanan ilişkisini ikiz bebekleriyle taçlandırdığı her halinden belli olsa da bir o kadar da ön yargılı yapısı olduğu kelimelerinden aşikar. senin yaşadıkların seni ilgilendirir. başkasının ruhsal yapısını bilemezsin. ikiz bebekle de uğraşmak zordur allah kolaylık versin.

ön yargılarından arın. çocuklarına meme ver.
  • sevgilisi olduğunu, sevgilisinin erkek olduğunu, sevgilisinin sözlükten biri olduğunu, sevgilisinin hem bira hem rakı içebildiğini; biz bilgiye aç sözlük ahalisiyle birkaç entrysinde paylaşan.
  • begenmediği entryler icin entry sahibine orospunun evladı yazan 'insan'. "kadın"mış ve "anne"ymiş.
    bu kadar.görsel
hesabın var mı? giriş yap