• ekşi sözlük bizim için “kutsal bilgi kaynağı” demekti. onunla tanıştığımız gün onu bu yüzden sevmiştik. bu sevmeler sonrası, bir parçası olmak istedik ve bir gün nihayet yazar olabildik. okunabilirliğin ve devamlılığın ancak belirli kurallar ve standartlarla sağlanabileceği düşüncesi bizi sözlük formatının kurallarının sağlayıcısı olmaya itti ve kendimizi moderasyon yaparken bulduk. bugüne kadar da buna ama aramıza katılan ama aramızdan ayrılan isimler ile iyi kötü devam ettik ve bu zamanları görebildik.

bu zamanlar, ekşi sözlük için öyle zamanlar ki; çinlilerin o çok meşhur “ilginç zamanlar”ını hatırlatıyor. gerek “değişim rüzgârları” gerekse de zamanın trendleri, burayı dönüşü belki de olmayan bir yola sokmuş ve yönetim ekibi olarak bizi müdahâle etme gücünden mahrum bırakmış görünüyor. bu yüzdendir ki; ekşi sözlük, bizim için uzunca bir süredir (moderatörlerin birkaç ay önceki aktivite istatistikleri ile uzun zamandır sözlüğe sundukları aktivite istatistikleri incelenirse görülecektir) yönetim kademesinde emek harcanacak bir yer olmaktan çıkmış bulunuyor. ilk zamanlarda uyandırdığı heyecanı uyandırmadığı gibi, “kirli olan bir şeyin etrafında dolaşıp temizliği görünürde sağlama” hissini de beraberinde getirmiş durumda.

ekşi sözlük, moderasyon üyesi olan/olmuş 12 adet moderatör için artık eskisi gibi emek vermeye değer bir yer değil. sahip olduğu dinamikler bizi moderasyon yapmaya bağlayamıyor. anlık akışı twitter’a/alelâde bir foruma/facebook duvar yazılarına çok daha yakın ve bu hâliyle de müdahâle edilmekten çok uzak. belki olması gereken bu ama, bizim en azından yönetim kademesinde parçası olmak istediğimiz şey bu değil. üstelik moderatörlüğün kendisi de emek ve zaman isteyen, hayli ağır ve bu titr sahiplerine olumlu geri dönüşü çok az olan gönüllülük üzerine kurulu bir uğraş hâline dönüşmüş. böyle olunca bizi artık yönetim kademesinde tutmayı sağlayacak bir şey kalmamış oluyor.

belirli bir standardı tutturmaya çalışırken insanların hoşça vakit geçirebileceği, yeri geldiğinde eğlenip yeri geldiğinde istediği bilgiye çabucak ulaşabileceği bir yer olması için çalıştığımız ekşi sözlük’ün yönetim kademesinden şu dakika ayrılıyoruz. bugüne dek kimlerin kalbini kırdıysak affola deyip güzel dostluklarını ve arkadaşlıklarını bize tattıran herkese bol selamlar sunmak istiyoruz.

sözlüğün ilk gününden bugüne sözlük formatının ve kurallarının şekillemesinde üstün çaba harcayan tüm eski moderatörlere, hacivatlara, karagözlere, kondüktörlere, praetor’lara, gammazlara ve sözlüğün güzel yazarlarına sonsuz teşekkürlerimizle.

sevgiler,
    kaamos, kays el mecnun, kimi raikkonen, neutralife, crown, zakdem 80, guybrush threepwood, nuage, dark horse, jokullmagic, gyne, cern de cayci olmak vardi
    1 eylül 2012, dublin, tekirdag, istanbul, hatay, baku
  • ssg'ye gonullu olarak saatlerini veren ancak patronun kendilerine yuz yuze bir (1) saatini bile ayirmadigi insanlar toplulugu.
  • nihayet ve nihayet "biz burada gönüllü çalışırken, kanzuk bizim ücretsiz modere ettiğimiz sistem üzerinden kazandığı paralarla range rover kataloglarına bakıyor" bakış açısını yakalayabildiler. geç oldu ama oldu. helal olsun.
  • üyelerinin aklından geçenleri geçtiğimiz günlerde matarama su ko çok güzel özetlemişti aslında (bkz: #29835172).

"ekşi sözlük artık twitter ile forumlar arası bir dedikodu, gündem üretme ve troll'lük merkezi oldu. bu, objektif olarak kötü bir şey değil. twitter yüz milyonlarca (milyar?) kullanıcısı olan, epey para kazanan ve kendini mevcut haliyle gayet güzel kabul ettirmiş bir site. ekşi sözlük de varsın öyle olsun. benim derdim şu: burası artık emek vermeye değer bir yer değil."

"bundan sonra sözlüğü de tıpkı twitter gibi, facebook gibi bilgi arayanları salt yönlendirme amacıyla kullanacağım. çünkü yapısı bundan ötesinin hakkını vermiyor ve ileride verecek gibi de görünmüyor. yazarlar ise hiç vermiyor. gelinen nokta itibariyle %99'u benim nazarımda yazar filan değil, olmaya da ihtiyaçları yok zaten. yazma hakları var ve yazıyorlar. buna ima yoluyla dahi itiraz etmiyorum."
  • semirmiş camış gibi bakan adamlardan olmadıklarını göstermiş olan topluluk. hepsine helal olsun.
  • konu hakkında ssg' nin açıklaması buram buram ben, ben, ben kokuyor.. benim çizgim, benim doğrultum, benim benim benim.. sözlükte benim, topta benim hepsi benim..

bu kadar bağırmana gerek yok ssg, senin olduğunu biliyoruz fakat bu kadar sene karşılıksız emek vermiş adamlara, patronun işçisine hitap etmeyeceği şekilde hitap etmek yakışmamış. ben bile irite oldum aq.
  • ssg'nin an gün itibariyle açıklama yaptığı topluluk...
    herkes kendi anladığını yazmış, ben de yazayım...

ssg' demiştir ki,
    - benimle iletişime geçemezsiniz, egomla konuşun. buyrun...
    - ben sözlüğün yapısına hakim, içli dışlı kişilerin fikirlerini sallamam, ben ne dersem o olur. burada 12 moderatörün oyu 1, benimkisi 13. kodum...
    - o kadar yoğunum ki, beleşe çalışan (ben gönüllü demeyi seviyorum) kişiler istedi diye ne tatilimi yarıda keserim ne de onlara zaman ayırırım. madem sahiplendin, çalış köle...
    - ben mükemmelim, sözlüğün moderasyonu aptaldı, fikirleri bir kulağımdan girmedi bile ötekinden çıksın. şimdi hepiniz dağılın, sikko kafalılar...

ben bunu anladım...
    var mı itirazı olan...
  • istifaları çok geç olmuştur.
    ssg'ye microsoft'taki maaşını bile bıraktıracak kadar çok para kazandıran sitenin tüm yükünü omuzlarında gönüllü olarak taşıyan adamlara da salak/saf yakıştırması yapmaktan ziyade, o kadar çok para kazanıp tüm pastayı kendine saklayanı sorgulamak gerekir.

istifa eden tüm gururlu moderasyon üyelerini ayakta alkışlıyorum.
  • 1 eylül 2012 tarihinde toplu olarak istifa eden ekiptir (kaamos, kays el mecnun, kimi raikkonen, neutralife, crown, zakdem 80, guybrush threepwood, nuage, dark horse, jokullmagic, gyne, cern de cayci olmak vardi). onlar gönüllerindeki ekşi sözlüğü herkese anlatabilmek adına çok doğru birşey yaptılar, hepsine gönülden saygı duyuyorum.
    ancak yazarların ve yönetimin bu kadar tepkisiz kalmalarına çok üzülüyorum. ssg nerde? niye bir açıklama yapmıyor? ya da en azından bugüne kadar verdikleri emekler için moderatörlere neden teşekkür etmiyor?
    sözlüğü kurmak şüphesiz ssg'nin bir başarısıdır, kendisini tebrik ediyorum. sözlüğü ayakta tutan, popüler olmasını sağlayan ise tabi ki yazarlardır. ancak entry'leri ile sözlüğü yaşatanlar yazarlar ise, bu sözlüğün kutsal bilgi kaynağı olmasını sağlayanlar da moderatörlerdi, sözlüğün çöplük haline gelmesini engelliyorlardı...
    ergen forum sitesine dönen, popülarist sözlük mü dür ssg'nin işine gelen, cebini dolduran... eğer öyleyse, o zaman "kutsal bilgi kaynağı" demesin bu sözlüğe. nasıl ki zamanında sansüre tepki için ekşi sözlük logosunun üstünü çizdi, şimdi bu değerli insanlar çekip giderken de tepkisini göstersin.
  • acacaginiz basliklari sikeyim biz gidiyoruz demislerdir. veda yazilari sonuna kadar dogrudur ve arkalarindan tencere calmak gotluktur. 2 kere caylak edilmeme ragmen soyluyorum bunu.
hesabın var mı? giriş yap