• ssg kapida karsilayip herkesle tokalasip sira bana gelince naber tombisim diyecekse katilacagim etkinliktir.
  • sahane pazar gibi olmus.
  • ne kadar guzel bir gundu be. 2011'in en guzel gecirdigim gunlerinden biri oldu benim icin.

sunu demem lazim: bu organizasyon subat'tan beri kanzuk, humanistyamyam, ve dusunen hayvanin onde gideni onculugunde baya buyuk bir ekibin yogun tempolu calismasi sonucu gerceklestirildi. sadece tek bir gun icin o gun her seyin guzel olmasi icin gunlerce, haftalarca ve aylarca calisildi. ben bu calismalara neredeyse hic katilmadim. bu etkinlikten aldiginiz keyfin %100'u arka planinda calisan bu devasa kadroya aittir. herkes o kadar titiz ve ozenli calisti ki hangi sirada yazacagimi sasirdim rastgele yaziyorum.

kapidaki girislerdeki sikintiyi cozen mart ortasindan beri bu konu uzerinde durmaksizin calismis olan mybilet oldu.

humanistyamyam'in melekleri (nothing personal, ipek ve muge) festival gunune ek olarak oncesinde de eksi ofisinin kose kuytu her yerinde deli gibi calistilar. (eklemeyi ihmal etmisim host'u da listeye dahil ediyorum, erkek melek kategorisinden)

saadet isil aksoy superdi. sahne arkasindaki tum eksikliklerimizi buyuk olgunluk ve anlayislikla karsiladi. bir an "tum entrylerimi silip gidiyorum!" deyince korktum ama saka yapiyormus neyse ki.

icemanr (gercek bir savasci, "eksi sozluk fire department" muduru), don toblerone (motorlu cengaver, evet dual guzelliginden de mesul), aviator (karamsarlik krali ama ona ragmen bu kadar isi super kotardi), regina fossa (mekanda tanistik o da en kosturanlardandi), tsllbn (eksi sozluk kodunu yaziyor ama acil durumlarda admin'e donusebildigini de kanitladi), canon in d (sapkasiyla taninmaz halde ama cikarinca tam bir freedie mercury), gregory (cok kosturdu, ekmegimizi paylasti), phyromane (gercek bir fotografciydi), cizenbayan (yine cok kosturanlardan, twitter emekcilerinden), insect (bana su verdi!).

vera müzik'ten ece yörük gerek archive gerek pek cok konuda cok yardimci oldu, kendisine ne kadar tesekkur etsek az.

engellenmistir filminin yildizi sefa gultekin de kaykayiyla oradaydi baya muhabbet de ettik kendisiyle.

kafe pi ve bambi cafe bu alemin en iyileri olduklarini titiz calismalariyla gosterdiler. yarin obur gun dunya yok olursa yemek ve icecek ihtiyacimizi bambi cafe ve kafepi karsilasa yeterli olur bence. ayrica avlanmaya yeniden medeniyet kurmaya falan gerek yok.

alternatif sahne, chronicles of narnia kitabi gibiydi. boyle bir yoldan gidince baska dunyaya geliyormussun gibi. cikan gruplardan ozellikle dual'de kafayi yedim. digerleri de cok iyiydi. lemur'un bestelerini ve sadece 3 kisiyle performanslarini begendim. tuvaletler onunde samimi bir ortamda tanistigimiz parfum cimlere yayilan keyif manyaklarini ilk ayaga kaldiran grup oldu. alternatif sahne yokusunu 10 kere ciktiktan sonra farkettim ki bahaneyle baya iyi egzersiz de yapmis oldum. raba di babba'dan dokuz8lik ile tanistik ama sovlarinin buyuk kismini elimde olmayan sebeplerden kacirdim. kisacasi alternatif sahne benim favori mekanimdi.

eger eksi sozluk turkiye'nin kucuk bir kopyasiysa, eksi fest de istanbul'un kucuk bir kopyasi gibiydi. her kose bucagindan farkli keyif almak mumkundu. los angeles'tan melekler sehri unvanini bile odunc almisti adeta. gun boyu son derece iyi vakit geciren sozluk yazarlariyla ve sevdiklerimle beraber yasadigim bu tecrubeden acayip memnunum. benim katildiklarim icerisinnde en guzel vakit gecirdigim festivaldi. ama en buyuk mutluluk herkesin en az benim kadar iyi vakit gecirmis olmasi. kenarda oturup biranizi yudumlarken gordugunuz guzel manzara ayrica keyif veriyor.

bir de not almadan gecemeyecegim: yasadiklari tum rezilliklere ragmen hilton'da hicbir sekilde sira ihlali, kaynama yapmamis bu insanlar, bu festivalde de bos bira kutularini da giderken alip gittiler. oyle yapmasalar da olurdu (sirf cop toplamak icin calisanlar da vardi) ama o guzel kafadaki insanlarla ayni mekanda olmak ayrica guzeldi.

gelecekte daha da asmis eglenmek dilegiyle!
  • gitmeyin olm, festival dedikleri aslında tuzak. tüm yazarları toplayıp paket halinde savcılığa verecekler.
  • festivalin hd videosu çıktı; http://www.youtube.com/watch?v=uwi8nedyaws

ilk izleyen siz olun, videoda ssg'yi bulun, sürpriz hediyeler kazanın!

not 1: çekim sürecindeki yardımları için mustafa köksalan, öner s. biberkökü ve kurk mantolu michael jackson'a teşekkürler.
    not 2: pek eğlenceli bir festivaldi. düzenleyen, çalışan herkesin ellerine sağlık. alternatif sahnede çıkan gruplar gerçekten harikaydı.
  • çubuğunu ilerlete ilerlete baktım da sahne önüne falan, gene bu ülkenin bitmek bilmeyen bir sorunu çarptı gözüme. öbekleşmiş adamlar... rabbim bizi böyle sınıyor ellaam. bir hanım alkollü falan oynuyor ya, hemen etrafında bir sinsi çemberi... "bir sahneye bak, iki kıza bak (çaktırmadan), omuzlarınla yanındaki erkeği itele" konulu bienal performansı şerefsizim. fest gene erkek içinde kalmış yani.

bir de hard rock yapan gruptaki vokal arkadaş da "şav mast go on" derken yukarı çıkayım demiş ama olmuş sana ergen sesi... duymaz olaydım... kendisinin muadili aha burda ... ama kızmasın... zira baktım grubunda kuru-kaslı ikizler var. en korktuğum şey kuru kaslıdır benim hayatta. döverim bunu dersin zıbartır...
  • festival line-up'ı aşağıdaki gibidir.

ana sahne:

mfö
    archive collective dj show**
    multitap

alternatif sahne

the revolters
    rol
    kafabindünya
    lemur
    dual
    parfüm
    raba di babba
    mispis

gelişmeleri http://twitter.com/eksifest adresinden takip edebilirsiniz.
  • festival programı aşağıdaki gibidir.

ana sahne

22:00 - 00:00 mfö

20:00 - 22:00 archive dj set

18:00 - 20:00 multitap

dolu dolu müzik sahnesi

22:30 - 00:00 - kafabindünya

21:30 - 22:30 - post

20:30 - 21:30 - the revolters

19:30 - 20:30 - yusuf uğurer

18:30 - 19:30 - rol

17:30 - 18:30 - dual

16:30 - 17:30 - raba di babba

15:30 - 16:30 - mispis

14:30 - 15:30 - parfüm

13:30 - 14:30 - lemur
  • "park orman mı? orada mı yapılacak?

oranın çimenleri tam çimen yeşili değil gibi yeaa!

bi şeyi de düzgün organize edin. üffff!!! :((("
hesabın var mı? giriş yap