• efe rakı'nın son bombası. %100 suma'dan bakır imbiklerde üç kez damıtılmış bozdağ suyu ile üretilmiş türk rakısı diyor. buzlu camdan (buzlu cam diyolar galiba buna) bi şişesi var. ama tabi önemli olan şişenin içindeki.

alkol oranı %47. bunda herhalde 3 kez damıtılmış olmasının etkisi büyük. tadı son derece konsantre bir tat. yüksek alkol oranına rağmen kesinlikle alkol tadı almıyorsunuz. çok ama çok tok bir içimi var. nargile dumanının genizde yarattığı o tokluk hissinin anason tarafından damağınızda bırakıldığını düşünün. öyle bir şey işte. insanı oturduğu yerde çaktırmadan sarhoş eden bir huyu var yalnız. aman dikkat. herhalde tek eksisi yine rafine şeker kullanılmakta ısrar edilmiş olması. üzüm'ün kendi şekeri olsa sanırım kusursuz olacaktı. eşlik etmek isteyenlere burdan kaldırıyorum kadehimi.*
  • elda'nin, yani efe raki'nin son urunu. temmuz ayi sonunda piyasaya cikarilmasi planlanan "kara efe" emsallerinden farkli olarak ilk kez iki degil uc kere damitilarak 47% alkol orani ile piyasaya surulecek(mis). ozellikle koleksiyoncular icin yuksek kalitede uretilecek olan kara efe'nin sise goruntusu mevcut efe'lerle ayni olmakla beraber siseler bu kez buzlu camdan olacak(mis).

not: bu yazidan oyle ya da boyle faydalanan, yolu sevgiden, tax-free'den ve kuzeyden gecen arkadaslar.. yapin bir guzellik be... hadi be..
  • yillarca raki degil bok ictigimizin kanitidir. daha fazla kendimi tutamiyor ve ekliyorum isin sirri olinde iki kere rafine.
  • efe serisinden renkli bir raki çeşidi. yeşil efeyi yaş* üzümden yaptıklarını bilince, "kara efe'yi de siyah üzümden mi yapıyorlarmış?", diye düşündüm; itiraf ediyorum.
  • dünyanın en tehlikeli içkilerinden. bir rakıya göre hem daha yumuşak hem de daha fazla alkollü. sek bir şekilde, yanında su olmadan bile gayet rahat içilebilir. işte bu yüzdendir ki son içişimde depremden acayip korkmama rağmen, deprem olunca yatakta oturup sadece sırıttım.
    edit: tabi ki her güzel şey gibi bunun da bir kusuru bulunmakta. çok pahalı be sözlük..
  • güzel abi, sert abi, accık tuzlu ama olsun abi. tek kişilik içime müsait, yanına yaren istemez gibi duruyor. onlarca farklı meze ile tadının arada kaybolmasına yüreğim el vermedi, ben accık tuzlu balık aldım, iki parça da ezine; al sana uzun sürecek bir gece için gerekli tüm arkadaşlar hazır ve nazır.
  • yalan olmasın atıyor dahi olabilirim şişesi bilmem ne tasarım ödülü almış idi sanki yakın bir zamanda,
    o da bir yana da, benim gibi rakı konusunda pek başarılı örnekler sergileyemeyenleri bile kendine çekecek aromaya sahip,
    ne yaş üzüm rakısı gibi tatlı, şerbetsi tadı var, ne tekirdağ rakısı gibi keskin ve acı, arada bir lezzet tutturmuşlar,
    yüksek alkol varmış onu da anlamıyorsunuz son kadehe kadar elbette, son kadehte vuruyor indiriyor aparkatını,
    özelde de deniz mahsülleri mezeleriyle pek bir ahenkli olabiliyor namussuz.
  • geçtiğimiz cuma akşamı, 6 kişi refik'teyiz, sofyalı sokak'ta, üst katta
    siyatiklerinin yerini, kolesterollerinin ne kadar iyi huylu olduğunu henüz konuşmaya başlayan bir yaş ortalamasına sahibiz,
    herkesin kendince huyları var, diğerlerine batabilen,ama onca gecen senenin üzerine en azından tahammül etme olgunluğuna sahibiz elbet,
    birimiz var içimizde, ne zaman rakı ortamlarına beraber düşsek, rakı tekirdağ rakı'dır der başka bir halt demez,
    ishak var şef, refik'te, bağlamışım onu, 70'liği karafaki'de istedim diğerlerinden habersiz,
    ama dedim efe 3 distile koyacaksın karafaki'ye, "-tamam" dedi, halleştik,
    yarıladığımızda bizim tekirdağ rakı'cı "-olm dedi, demek uzun zaman olmuş, tadını unutmuşum" dedi
    "-dedik size, tekirdağ rakı'ın üstüne tanımam" dedi
    gecenin sonuna, geldiğimiz gazla beraber, ishak'tan bir 35 lik daha söyledik aynısından şişede ama bu kez,
    sonra geçmedi kalan 1 saat, beynimi oydu benim, yeminler billahlar fayda etmedi, efe 3 distile idi o evvelki içtiğin,
    inandıramadık kendisini ama merakla sonraki buluşmayı bekliyorum, bakalım ne sipariş edecek "bizim oğlan"
  • önce kulüp rakısı, ardından altınbaş, sonra da bu kara efe. gerisi hikaye bana göre.

hakiki rakıdır. anason kokusu, üzümün şekerli tadı uzaklardan belli belirsiz gelir. buz gibi soğutulup ehlikeyf'te sek içilmesini öneririm, yanında soğuk su. yemek öncesi aperitif olarak çok isabetli olur. fazla çeşitli mezeye, hele balığa hiç gerek yoktur.

bu efe, biraz yalnız bir kara efe. ona böylesi yakışır.
  • 6 senelik mecburi rakı orucumu sonlandırmış olandır.

bir 70'ik yeni rakı sonrası sabaha kadar istifra ve berbat bir günün anıları, kokuları. yıllarca ne zaman rakı içmeye çalışsam ilk kadehin bile dibini göremedim, ta ki kara efe'ye kadar.

aynen öyle cumartesi günü, bir kadeh içerim orada kalır diye oturdum sofraya ve ilk yudumdan anladım orada kalmayacağını. kalmadı da zaten. sayesinde rakıyla barışmış olduk yeniden.

sofradan kalkış sonrası ise artık rakı içmememin diğer sebeplerini de tokat gibi hatırlattı sağ olsun.**

bundan sonrası iç hesaplaşma, içsem mi içmesem mi sorunsalı. sonumuzu hayır etsin birileri.
hesabın var mı? giriş yap