• (bkz: barış ve demokrasi partisi)

ben ayak seslerini duymaya başladım. yine gelecekler. nasıl ki akp yi başımızdan atamıyoruz çünkü oylayanı var, ona inanan ve onun tarafından yönetilmek isteyenler varsa, dtp bu başta verdiğim parti ismiyle dönecektir. çünkü kendisini onun temsil etmesini isteyen insalar var. bunun önüne geçilemeyecektir. aynı şey mhp için de geçerlidir. benim gözümde hepsi birdir.

parti kapatılmasının demokratik olmadığını söylerim. bunu hangisinin sonu olursa olsun söylerim. zira ben değilsem sen değilsen bile "o" bu partiye oy vermiştir. parti kapatmayla, "o"nun hakkını-varlığını görmezden geliyorsun demektir. zamanında da fazilet partisini kapatıldığını hatırlıyorum ben (en azından yaşımın-aklımın erdiği ilk kapatma davası buydu) sonra ne oldu, ne durumdayız, cumhurbaşkanının eşine bakın, belediye otobüs şöförlerinin metrelik sakallarına bakın ve öyle cevaplayın..

dtp'ye güvenen inanan insanların var olduğunu görmezden gelemezsiniz. en son belediye seçimlerine bakmanız bu gerçeği gözünüze sokacaktır. pkk'nın dtp ile ilişkisi ise benim kasteddiğim konunun tamamen dışındadır.

entry bitti, kötüleyebilirsiiniz...
  • iyi güzel kapatmışsın da bu kadar insanı nereye kapatacan sorun o.. türkiye bu gerçeklikle yaşamayı ya öğrenecekti ya reddedecekti.. türkiye vatandaşı sonuçta bunlar atsan atamazsın satsan satamazsın... kapatıyorum deyince kapansa sorunlar ben de alkış tutayım.. 80 yıl mı olmuş 100 yıl mı olmuş ne olmuş.. hala 3 maymunu mu oynayacağız.
  • pkk sözcüsü olan bir partinin kapatılması kararıydı. olması gerekendi, oldu bitti.

dtp eline geçen hakkı iyi kullanamadı. kürt halkının haklarını savunmak adına çizgiyi geçti. manasız şeyler peşinde koştu. kürtlerin dil,eğitim hakkı vs.. varken aponun sikindirik odasının metrekaresini tartışırsan olacağı da buydu. sen oraya bunun için mi getirildin? ortalığı alevlendirecek şeyler yapmasaydın, teröristler için hoşgeldin kutlamaları düzenlemeseydin de, bunun yerine hak hukuk arasaydın yine? şimdi ihanet etmiş olmadın mı kürt halkına?

provakatif davranmak hiç bir işe yaramadı işte. parti kapatmak dünyada tepkiyle karşılanan bir iş olsa da zencinin önünden donsuz geçmeyeceksin derler aga. yangına körükle gitmek gerekmezdi. şimdi görün bakalım kim yapacak sizin dağdan inen teröristler için yaptığınız kutlamalardan daha iyi kutlamaları. ağlayın durun siyasi özgürlük diye. geri alacaklar mı verdikleri kararı?

(bkz: yarrak afedersin)
  • dünyanın heryerinde şiddet içerikli eylemlerin odağı haline gelen partiler kapatılırlar. kimse de çıkıp buna; "bu demo(qh)rasi'nin önüne koyulmuş koca bir engeldir" diyemez. şahsen ben o bilmemkimlerinvekillerine her ay 8.000 tl milletvekili maaşını ve trilyonlarca hazine yardımını vergilerimle ödemek istemiyorum. özellikle şehit aileleri ve ülkesini seven herkes de rasyonel olarak böyle düşünecektir.
    şimdi bazı insanlar çıkıp da bu kararı demokrasiyi katletmek olarak görebilirler. ama eminim o kimselerin yakınlarından, evlerinden bir şehit çıksın, yürekleri bir yansın, işte o zaman ne kadar büyük bir gaflet içinde olduklarını göreceklerdir. zira bekara avrat boşaması herzaman kolay olmuştur.

bu minvalde, demokrasi muhakkak ki insanlık odaklı bir anlayış biçimidir. insanların seslerini duyurabilmesi, eşit haklarla hareket edebilmesi, birey olarak kendini hissedebilmesi için demokrasi gereklidir. ama demokrasinin getirilerinin ve güzelliklerinin sağlanması, "bak ver haklarımı yoksa vururum ha" gibi manyakça ve ilkel bir davranışla mümkün değildir. öncelikle silahlar bırakılır, herkes yaptıklarının hesabını demokratik ülkelerin geleneği olarak bağımsız yargıda çeker. ondan sonra tartışılır, konuşulur ve hakkaniyet sağlanır.

unutulmamalıdır ki; hiç bir gelişmiş avrupa ülkesi ellerinle silahlar olan ve ülkenin rejimine kast eden kimselerin sempatizanı olduklarını beyan eden güruhu değil meclisinde, topraklarında bile barındırmaksızın gerekirse anti demokratik uygulamalarla sustururlar. buradan bakıldığında türkiye cumhuriyeti onlara göre çok demokratiktir.
  • parti kapatılmasının ardından, ülkedeki tüm kürtler 12 aralık 2009 sabahı kürtçeyi unutacak, zaten dağ türkleri olan aziz ve muhterem vatandaşlarımız asıllarına rücu edecekleridir. bu arada çingen çalar kürt oynar , kürt yer çarığına bakar , bahçene erik evine kürt sokma benzeri veciz atasözlerimizde artık kürt yerine aşağılanacak yeni bir etnik kimlik kullanılmaya başlayacaktır. önerim acun ılıcalı tarafından sunulacak bir yarışma programıyla memleketteki tüm etnik kimliklere numara verilmesi, bu numaraları taşıyan topların karıştırılarak en aşağılık etnik kimliğin her hafta ayrı ayrı belirlenmesidir.
    alevileri iran'a, ermenileri toprağa, rumları yunanistan'a postalamış çalışkan milletimiz bu azimle nihal atsız ın ruhuna rahmet okutacak yeni nesiller yetiştirecek, ağızlarından salyalar akan anne ve babaları ile birlikte 1978'de ankara kızılay da gözlüklü kıl sözlük yazarının gördüğü uluyan iki ayaklı faşistleri yeniden hortlatacaktır. iyi kabuslar türkiye
  • bundan sonra otobüsler demokratik eylemler için molotoflanırsa, genç kızlar kendilerine bağladıkları bombalarla barış için havaya uçarsa, aydınlık gelecek için gençler öldürülürse, 7-8 yaşındaki çocuklar özgürlük ve hak için polise taş atarsa, şaşırmamamız gereken durummuş efendim. beyteper canavarı bildiriyor.
  • belliydi, bekleniyordu, beklenen de oldu.

bir siyasi parti düşünün ki bir terör örgütü liderinin emrinde olsun. ona sayın diye hitap edip devletin karşısına muhattap diye çıkartsın, kendilerini gerekli makama getiren insanları ikinci plana atıp bir hükümlünün hücresindeki 20 santimi sorun etsin. milletvekilleri terör kamplarında eğitim alsın, ilçe teşkilatlarından bombalar, molotof kokteylleri çıksın, çözüm için geldiklerini beyan ettikten sonra çözümsüzlükten beslensin.

dünyanın neresine giderseniz gidin bu parti kapatılır. hukuk, vay efendim şimdi şöyle oldu. yok efendime söyliyeyim şimdi böyle olacakla ilgilenmez. karakaplıda ne yazıyorsa onu uygular.

hükümler açık olunca kapatılması kaçınılmaz oldu. peki bunu dtp yönetimi bilmiyor muydu? (bkz: demokratik toplum partisi/@comudus)

o değilde her ne kadar ağır aksak desek de meğer dünyanın sayılı demokrasilerinden biriymişiz. dünyanın hiçbir yerinde dtp gibi partilere bu kadar müsamaha gösterilmez.

inşallah günün birinde mecliste pkk ile ilişkisi olmayan bir siyasi yapı kürtleri temsil eder. işte o zaman mecliste sorunlar konuşulur ve kürtlerin evrensel demokratik hakları doğrultusunda bir çözüme ulaşılır.
  • anayasa mahkemesi'nin hicbir sucu gunahi olmayan kapatmadir. 2002'den beri tek parti olarak ulkeyi yoneten ama anayasa'yi parti kapatmalari zorlastirmak icin degistirmeyen akp hukumeti ve akp meclis grubu birinci derece, sacma sapan beyanlari ve demokratik acilima destek vermek yerine pkk ve abdullah ocalan ovgusune giristikleri icin dtp milletvekileri ve belediye baskanlari ikinci derece sucludur.
  • aslında beklenen bir şeydi dtp'nin kapatılması, artık tartışılması gereken konu anayasanın değiştirilmesi olmalıdır. bilemiyorum daha neler yaşamamız gerekecek bu yolda adımlar atılması için. ülkede hep öyle şeyler oluyor ki, herkes mantıksız buluyor ama gene de aynı şeyler yaşanmaya devam ediyor. değişimden bu kadar mı korkuyoruz anlayamıyorum. şimdi dtp kapandı, peki bundan sonra ne olacak? oradaki vatandaşlar akp'ye mi oy verecek sanki? muhtemelen dtp'nin devamı olacak partiye oy verecekler. hayatta hiçbir sorun kavgasız gürültüsüz çözülmemiş ki kürt sorunu kolay bir şekilde çözülsün. millet olarak biraz zoru görünce hemen olayları rafa kaldırmaya çalışıyoruz. ülkenin sorunları üst üste birikmeye devam mı edecek bu şekilde? elbet hepsi için bir gün gelecek ve tüm sorunlarla yüzleşmek zorunda kalacağız, şu anda olan ise sadece zaman kaybı...
hesabın var mı? giriş yap