• ben de soyle bir animi anlatayim o zaman. butun tez dosyalarim evdeki dropbox klasorundeydi. sonra is yerime de bir bilgisayar alinca ona da dropbox kurdum ve tum dosyalari ona da yukledim. her sey cok guzel sync oluyordu kendiliginden. sonra cok gecmeden benim is yerindeki bilgisayar calindi. tek yaptigim hemen baska bir bilgisayardan dropbox hesabima erisip ofis bilgisayarinin baglantisini kesmek oldu. hirsiz icin de iyi oldu tabi, icerisinde tek bir kullanici dosyasi bile olmayan tertemiz bir bilgisayar sahibi oldu, ben de tum dosyalarimi hem kurtarmis oldum hem de yabanci birinin onlara erisimini kesmis oldum. panikle baglantiyi kesmeden once biraz yardim dosyalarini okusam aslinda bilgisayarimi calan kisiyi bile bulabilirmisim ama cok gecti bunu ogrendigimde. o an icin gozum tezden baskasini gormuyordu cunku. ozetle, sukela bir sey.
  • müşteriyi bedava eroine alıştırıp sonra sömüren torbacılardan farksız depolama hizmeti. telefonu alınca 48 gb hediye etmiş zamanında, tüm çekilen fotoğraflar videolar buraya gitmiş, şimdi de ya ayda 10 dolar verirsin 1 tb yer alırsın ya da silerim resimlerini diye tehdit ediyor. "1 tb ne lan, o kadar alanı n'apcam, istemem, dosyayı bilgisayarıma indir" diyince "dosya çok büyük abi" diye ayak yapıyor, tek tek resimleri seçip indirmekle uğraştırıyor. böyle puşt kibin ibne kibin bir depolama servisiymiş meğersem.
  • üyelik almak için herhangi bir referans gerektirmeyen site. orda burda kendi referans linkini verip üzerinizden kazanmaya çalışan itlere prim vermeyiniz.
  • hacklenen hesapların yayınlandığı listeyi inceledim. elemanlardan biri hesabını allaha emanet etmiş.

--- spoiler ---

big_and_bad_786@hotmail.co.uk:allah786

--- spoiler ---
  • çok harika bir online alan sunan bir web sunucusu. aslında uzun zamandır var olan teknolojileri son kullanıcıya yönelik yaparak güzel bir çıkış yaptılar. dropbox kısaca masaüstünüzde bir klasör oluşturuyor ve bu klasörün içine yerleştirdiğiniz tüm verileri kendi sunucularına da kopyalıyor.

örneğin iş yerinizdeki masaüstünüze de dropbox kurdunuz, o zaman evdeki klasörün aynısı işyerinizdeki bilgisayarınızda da var olacak. n-tane bilgisayar ekleyebilirsinzi yani. kendis her zaman son güncellemeleri otomatik yapacak ve diğer bilgisayarları açtığınızda otomatik olarak güncelleyecek.

linux, windows, mac, iphone, android gibi hemen hemen her cihazda/isletim sisteminde calisiyor.

su linkten de uye olursaniz bize de 500mb fazladan yer geliyor: http://db.tt/ynw5wx48
  • 80 megabey büyüklüğündeki bir albüm klasörünü* 30 saniye olmadan kendi sunucularına upload etmiştir. allah belamı versin ki gözlerimle görmüşümdür, evet. 30 saniye olmadan. klasörü siliyorum, tekrar deniyorum ama yine aynı sonuç. 30 saniye olmadan. yahu hiç bir masraftan kaçınmıyorum, gidip başka bir bilgisayardan 1 megabit'lik bağlantı ile deniyorum ve yine aynı sonuç. ki denediğim hattın upload hızı da senkron değil, bundan da* düşük. "nasıl bir sıkıştırma kullanıyor? nasıl bir standart kullanıyor?" aklım ermiyor valla.

aha bakın, şimdi web üzerinde başka bir kopyasının olmadığını düşündüğüm bir klasörü -belki farklı kullanıcılar tarafından daha önceden upload edilen bir dosyayı yeniden upload ettirmeyip, sizin hesabınızla eşleştirme yapıyordur diye- yolladım ve senkronize edilmiş onayını görür görmez ağ bağlantımı kapattım, modemimi söktüm; çöpe atıp, veri alışverişi olmadığından emin olmak için üzerine benzin döküp yaktım. sonra sakinleşince yeniden girip, web üzerinden teker teker dosyaları kontrol ettim ve hepsi çalışıyor, hepsi hedef sunucuya gönderilmiş. what the fuck is this ulan?

şu anda boş gözlerle ekrana bakıyorum sayesinde.*
  • bazı kullanıcılarının yaptığı, ana sayfa gibi gösterip kendi linkini verme eyleminin yasaklanmış olması lazımdı sözlükte.

"kullanıcıyı iradesi dışında bir sayfaya yönlendirmek (puan alma veya şaka vs. amaçlı)" falan gibi bir kural vardı sanki.
  • usb belleğin amına koyayım buna bişey olmasın.

edit: bence tanım devamı gibidir. ya da buna bişey olmasın dediğimdir. buna bişey olmasın dedirtendir. dedirttiği belli gerçi. uygulamadır.
  • benim @edu.tr uzantılı üniversite mail adresim ile kullandığım bir dropbox hesabım vardı. üniversiteden mezun olunca sildiler mail hesabımı. üzerine ben bilgisayarımı formatladım, dropbox'da silindi. üzerine dropbox hesabıma giriş yapınca bana son şifre değiştirmeniz üzerinden baya zaman geçti, e postanıza şifre sıfırlama maili gönderdik demeye başladı. özetle dropbox hesabıma giriş yapamıyordum.

dropbox'ın bu durum için kullandığı birkaç yöntemi var. eğer şifre sıfırlama mailini alamıyorsanız, bilgisayarınızda hali hazırda yüklü dropbox uygulaması varsa, sizden random isimli bir klasör yaratmanız isteniyor, mesela "2uikrs5" böyle bir folder yaratın deniyor. ondan sonra artık ne yapıyor bilemiyorum, benim hiçbir aygıtımda dropbox yüklü olmadığı için bunu yapamadım. e mail de gelmiyor. gitti hesap. birkaç kere mail attım pek kaale almadılar. üniversiteyi arıyorum yardımcı olmuyorlar. üzerinden 2 sene filan geçti, ben zorunlu haller için yeni dropbox hesabımla, 2gb ile takılıyorum ama bir yandan da içim yanıyor. refere ede ede 20gb yapmıştım o dropbox hesabımı, üzerine 10gb kadar da özel dosyamı arşivlemiştim. iç oldu resmen. geçen sinirlendim, girdim dropbox support sayfasına. mail atıcam, hep giriş yapın vs. diyor. bir tane alakasız da olsa giriş yapmamı istemeyen bir bölümlerini buldum. açtım mail adresimi döşedim. dedim benim e posta adresim bu. benim adım soyadım bu. hatta benim şifrem bu. annemin kızlık soyadı bu. ben her şeyi biliyorum. üniversitem bu. e postama erişimim gitti. bilgisayarımda yüklü dropbox uygulaması yok. hesabıma erişemiyorum. bana bir yardım edin. aynen böyle tane tane yazdım.
    ridwan diye bir eleman cevap döndü. yöneticilerimle görüştüm, dropbox şifre resetleme prosedürünün çok karmaşık olduğunu fark ettik, şöyle şöyle yaparak şifrenizi resetleyebilirsiniz diye bana 3 tane yöntem söylemiş. birincisi zaten şifremi unuttum diyorsunuz. ikincisi bilgisayarınızda klasör oluşturuyorsunuz. hepsi zaten benim yapamadığım şeyler. neyse ki sorun olursa bu maile cevap atın demiş. attım, dedim hacı ilk mailde yazdım zaten, ben bunları yapamıyorum. yapsam niye dropbox support'un billing bölümüne böyle saçma bir mail atayım. neyse biz bu abiyle 6 kere filan mailleştik. maillere de epey geç cevap veriyor bu arada. o atıyor, bir iki saat içinde yanıt dönüyorum, bir hafta sonra cevap atıyor. bürokrasi hat safhada demek ki.

neyse ben artık ümidi kestim. zaten olmayacak bir şey istiyorum gibi ama bir yandan da düşünüyorum. lan şifremi biliyorum, mailimi biliyorum. zaten bu mallar 6 ayda bir şifrenizi yenileyin geyiği çıkartmasalar bu durumda olmayacağım. hangi sitede var ki bu? banka sitelerinin dışında şifrenizin süresi doldu diyen kaç site var? facebook, gmail şifrenizi kaç aydır değiştirmediniz? bir yandan da bunları düşünüyorum. en sonunda ridwan benim geleneksel metodları kullanarak şifremi değiştiremediğime ikna oldu ve aslında bakarsan hesabını kurtarmanın bir yolu var, lütfen aşağıdaki sorulara cevap ver diyerek bana 7 tane soru attı. işte adım ne, e postam ne, hangi şehirde yaşıyorum, en son dropbox'a hangi şehirden login oldum, dropbox'a upload ettiğim son dosya, dropbox'dan dosya paylaştığım kişiler ve dropbox'a linklediğim bilgisayarlardan birinin ismi. aradan geçmiş 2 sene. en son dosyayı filan hatırlamıyorum tabi. geri kalanları cevapladım. hatta linklenmiş bilgisayarları zaten görebildiğim için hepsini copy-paste yaptım, mailde de yazdım. ben bu bilgiye zaten ulaşabiliyorum diye. en son nereden girdiğimi filan da hatırlamadığım için şuradan ya da buradan girmiş olabilirim net hatırlamıyorum dedim. öyle gözü yaşlı yolladım. aradan yine geçti bir hafta.

bu sefer ilk defa kevin diye biri devraldı maili. yetkili bir abi herhalde. bir link yollamış bana. bu senin şifreni sıfırlama linkin, çok kısa süreliğine aktif olacak, hemen kullan demiş. (asap) hemen tıkladım şifremi değiştirdiğim ve 2 sene sonra dropbox hesabıma tekrar giriş yaptım. hemen e postamı değiştirdim tabi. sonra dosyalar arasında nostaljik bir tura çıktım. bilgisayarımdan sildiğim, tek kopyası duran dosyalarım varmış burada. yıllar sonra tavan arasına çıkıp orda oraya saldıran yaşlı gibi oldum. velhasılı, güvenlik işini biraz abartıyorlar. iki katmanlı güvenlik uygulamasını da kullanıyorlar. ama support bölümü ilgili, baya uğraştılar, ikna olmadılar. tişikkirler diripbix.
  • beğenilmeyen yanları eleştirilmemesi gereken bulut servisiymiş, galiba. beğenmediğimiz noktalarından insanlara bahsetmek, bunları firmaya bildirmek gibi şeyler yapmak yerine gidip muadillerini kullanmamız gerekiyormuş.
hesabın var mı? giriş yap