• askerde ce$itli yerlerde yapıldıgını gördügüm olay..

askerlik görevi icin iskenderun'da bulundugumun yakla$ık 20. günü, temel askerlik egitimi ba$lamı$. sagımızı solumuzu ögreniyoruz, yat-kalk, yat-kalkma türü egitimler icerisindeyiz.. daha banyo ile tanı$amamı$ız.. denizci olmu$uz amma velakin tuvalette su akmadıgından daha denizciligi anlayamamı$ız..

20. günün sonu 240 ki$ilik bölügü talim ögretmenleri hep birlikte hamama götürdü.. yan yana koyun gibi dizildik. talim ögretmeni cavu$larda ba$ımızda koyun satan celepler gibi ''dürssstt, sagaa'', ''solaa cök'' gibi komutlarla bizi yönlendiriyo.. çim görsem yiyecek durumdayım

neyse $ansım var ilk sırada girdim banyo ya.. talim ögretmenleri önden girmi$, yan yana kabinlerde, yedi kabin var en sonunda ben. neyse yapmaya ba$ladık banyo o da ne ilk ses geldi ''bir bo$ ve emniyette''.. ulan dedim noluyo tatbikat mı var nedir.. ardından ikinci ses ''iki bo$ ve emniyette'' gülü$meler ''üc bo$ ve emniyette'' böyle bana kadar geldi.. daha sonradan anladık ki askerde yapılan masturbasyon sonrası bo$alma eylemiyle beraber askerlik esprisi yaparmı$ arkada$lar.
    ben tutukluk yaptım.
  • silahın atım yatağında mühimmat olmadığından emin olmak için yapılan askerlik rutinidir. göreve giden (nöbet, devriye, araç koruma vs.) veya görevden dönen askerlere yaptırılır. aha da şu şekildedir:

- doldur boşalt istasyonu varsa "namlu varile" yoksa "yüksek tutuş" veya "havaya nişan vaziyeti al" komutuyla namlunun tehlike yaratmayacak bir noktaya hedef alması sağlanır.
    - takılıysa şarjör çıkartılır.
    - kurma kolu çekilir.
    - kurma kolu bırakılır.
    - emniyet açılır.
    - tetik düşürülür. (tetiğin düşmesiyle çıkan "çıt" sesiyle beraber askerler de "bir boş", "iki boş" şeklinde kanon yaparlar.)
    - emniyete alınır.
    - göreve gidiliyorsa şarjör takılır.
    - esas duruşa geçilir.
    - doldur boşaltı yaptıran şahıs, göreve gidiliyorsa "iyi görevler" veya "iyi nöbetler" vb. görevden dönülüyorsa "istirahat et" komutunu verir.

misal bir hudut karakolunda 4 saatte bir üçer kişiden oluşan 2 tim nöbete gidiyor olabilir. bu demektir ki bir gün içinde 36 adet silah nöbete gitmekte ve dönmektedir. bunun dışında 2 saatte bir 2 kişi nizamiye nöbetine, 2 kişi yakın emniyete gidiyor olabilir. bu da 24 saatte 48 adet silahın göreve çıktığını gösterir. her gün karakoldan 6 defa araç çıksa, 6 adet silah araç koruma görevine gidiyor demektir. bu hayali karakolda günde yaklaşık 90 adet silah göreve gitmekte ve dönmektedir. göreve gidilirken ve görevden döndükten sonra doldur boşalt yapılması gerektiği düşünülürse bir karakolda günde en az 180 doldur boşalt yaptırılmaktadır. bu işi de karakol komutanı (muhtemelen asteğmen) veya takım astsubayı yaptırır. günde 180 doldur boşalt yaptıran bir insan yaklaşık bir ay içinde kafayı yer ve gelir bunları sözlüğe yazar.
  • özellikle doğuda doldur boşalt istasyonu olmayan mıntıkalarda;
    1-havaya nişan vaziyeti al
    2-jarjör çıkar
    3-kurma kolunu çek
    4-bırak
    5-çek
    6-bırak
    7-emniyeti aç
    8- sağ baştan sayarak tetik düşür
    9-emniyete al
    10-jarjör tak
  • dünya futbol tarihinin en iyi sistemi.
  • 20 yaşında, hayata daha atılmamış, silahı eğlence/güç objesi olarak gören bir yurdum erkeği için (ki biz bunları askere alıp, ellerine g3 namlı silahı veriyoruz) can sıkıntısından öteye gitmeyen işlemdir. kendisi kesinlikle şarjör takılı iken kurma kolunu çekmemiştir (ama devriye/nöbet boyunca o kolla sürekli oynanmıştır), emniyet zaten hep kapalıdır, 1 dakika önce nöbeti devretmek hayati bir meseledir, nöbetçi çavuş dinlenmeden koğuşa koşulur ve g3 sesi ortalığı inletir.. her ne kadar şaka gibi gelse de askeriyede başa gelen olaylardan biridir bu. eğitim süresince rütbeliler bu tür bir anlık dalgınlık, unutkanlık sonucu vurulanların sayısını örnek verirler (dediklerine göre çatışmalarda ölenler kadar). tabi insana "atıyorlar lan bunlar" dedirten bu olay insanın doğrudan başına gelince "hassstir" demek yeterli olmuyor (gece 2-4 nöbetinden çıkan dalgın bir eleman sayesinde koca alay yatağından fırladı)..

silah denen nanenin ne menem bir şey olduğunu birebir yaşayınca bireysel silahlanma hakkının arkasında duran şaşkınları doldur-boşalt istasyonunda nöbet ağacı yapasım geliyor..
  • en basit kaza önleme yöntemidir.
  • elde pivot santrfor olarak tabir edilen bir golcü mevcutsa, maçın da bitmesine bir kaç dakika kalmışsa, kapalı savunmaları açmak için son derece ideal gibi görünen ancak pek de işe yaramayan hücum varyasyonu.

başlıkla alakalı konuyla alakasız bir de fıkra vardır efenim; kasabanın birinde bir papaz varmış. her pazar vaazından sonra " sevgili cemaat, siz siz olun sakın kasabanın sonundaki 3 katlı eve gitmeyin" dermiş. neyse bir adam da "lan bu kasabanın sonundaki evde ne var ki corç efendi buraya gitmeyin diyor" diye meraklanırmış. bir gün kafaya koymuş , gitmiş o eve, çalmış kapıyı. yarıçıplak, güzel bir kız ve yaşlıca bir adam kapıyı açmışlar. tabi bizimki heyecanlanmış. neyse yaşlı adam kıza dönmüş " kızım, beyefendiyi biraz gergin gördüm, beyefendiyi boşalt" demiş. kız almış adamı odaya, rahatlatmış. sonra adam bir kat yukarı çıkmış. orda da gene güzel bir kız varmış. yaşlı adam kıza gene "beyefendiyi boşalt"demiş. kız adamı boşaltmış. adam üçüncü ve son kata çıkmış. üçüncü katta da hepsinden güzel bir kız varmış. yaşlı adam kıza dönüp "beyefendi biraz gergin. beyefendiyi boşalt" demiş. neyse adama dönmüşler. adamcağızın kuşunda haliyle yorgunluk belirtileri görülmekteymiş. adam kendini toparlayamıyormuş. bunu gören yaşlı adam kıza dönüp " kızım beyefendi biraz fazla boşalmış, cafer abini çağır da beyefendiyi doldursun" demiş. kız çağırmış, iri yarı bir adam olan cafer gelmiş. sonrası mağlum. neyse adam canını zor kurtarmış, evden çıkıp doğruca kiliseye gitmiş. papaza " o dediğin eve gittim, içerisindekileri gördüm" demiş. papaz gayet sakin sormuş: " cafer'i de gördün mü ?"

kıssadan hisse : doldur boşalt taktiği her zaman işe yaramaz. maç o noktaya gelmeden istenilen skoru elde etmek gerekir. yoksa maazallah elin oğlu size caferi gösteriverir.
  • askerdeyken günde en az 29 defa yaptırdığım bu eylemi artık öyle otomatiğe bağlamıştım ki askerlere verdiğim minimum uzunluktaki komutlar şöyleydi;

silahı boşaltırken; yüksek tut - şarjör çıkar - çek bağla - kontrol et - bırak - tetik düşür - emniyete al
    silahı doldururken; yüksek tut - çek bağla - kontrol et - bırak - tetik düşür - emniyete al - şarjör tak
  • on başı nöbeti tuttuğum zaman nöbetten topladığım askerleri varilin başına götürüp yaptırdığım rutin kontrol. neyse ki başıma gelmedi ama ayda en az bir kere mermi kalmış bir tüfek çıkardı.
  • kurma kolu çektikten sonra atım yatağının kontrol edilmesi elzemdir. şu replikle icra edilir: "atım yatağını elle ve gözle kontrol et." kimi zaman sol baştan da saydırılarak tetik düşürülür.

her zaman nöbetçi subay nezaretinde icra edilir, mermi patlaması durumunda kabahat ona ihale edilebilir böylelikle.

uzun dönem askerlik yapanlar illa ki bir kere "bir boş... iki boş... üç (gümmmmmmmm) boş?.." komedisini yaşarlar.
hesabın var mı? giriş yap