• sözlük bünyesine yeni katılan yazarların birçoğunun yeni ünvanı, hoşgelmişler..

edit: zamanın ötesine gitmiş, valla ilginç..
  • bu sıfata sahip birçok yazarın yakın gelecekte sözlükte parlayacağını düşünüyorum. biraz zamana ihtiyaçları var sadece. mesela düşünün ki adam 8 yıl önce 12 yaşındayken başlamış ekşi sözlük okumaya, şimdi ise 20 yaşına gelmiş. bu demektir ki adamın bütün gençliği, gelişimi vs sözlükle paralel ilerlemiş, mahalle kültürü yerine sözlük kültürüyle büyümüş, çocukluktan başlamış yani. şimdi kim iddia edebilir bu anlattığım yeni yazmaya başlayan biçare yazar ile, 8 yıl önce 20 yaşındayken bir arkadaşın 'sözlük diye bir şey var süper gel hesap açalım' diyen bir 2. nesil yazarın birim zamanda aynı kaliteye ulaşabiliceğini?

aradaki tercübe farkı önemsizleştikçe, gerçek kaliteleri ortaya çıkacaktır. yahu adam taa en baştan, ortaokuldayken tarih hocası derste 'almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık' dediğinde gülmüş. gülmüş ya! hangimiz bu kadar erken başladık eleştirmeye, sorgulamaya?
  • sözlük böyle eziyet görmedi.

misal bu biçarelerden biri benim badimdir. adamın ilk entry tarihi 07.11.2007! sene olmuş 2010. vay ki vay.. yazık ki ne yazık.. levent kırca bunlar için kuyrukta beklerken kalp krizi geçiren emekli skeci yapsa yeridir.
  • biçarenin kralı yazar. nasıl mı yazalım..

sene 2007 ayı hatırlamıyorum bekarım mis gibi işim var onun dışında geziyorum, tozuyorum hiç birşey yapmasam taşaklarımı avuçlayıp televizyon karşında yatıyorum. kimden duydum anımsayamadım ekşi yazar alıyormuş iyi dedik girdik 10 tanım yazıp arkama yaslandım başladım olacakları izlemeye. 3-4 ay çok zor geçti kargo takip nosu falanda yok bekliyoruz kuzu kuzu herkes bilir bu dönemin heyecanını. sonra 2008 e girdik güzel bir gelişme olarak onay bekleyen çaylaklar arasında bilmem kaçıncı sırada olduğumuzu görebildiğimiz günler geldi. 20 bin falandı ama "sayılı gün çabuk geçer" sözüne inanarak yazar olacağımız günler yakındır dedim. bu arada nişanlandım, düğün hazırlıkları, düğün falan derken ilgilenemedik bir ara baktım 14000 lere gelmişiz sonra yüklü miktarda yazar alımı ile sıra 5000 lere kadar geldi işte bu arada 2009 girmiştik. devamında ıkına ıkına 1000 in altına düştük sıralamada. artık günde 5 sefer yokluyordum 980, 976, 960 sonra hooop 995 bitmedi mına kodumun geri sayımı ama ben gık demedim sabrettim, kriz teğet geçti arada, bir oğlum oldu, hatta doğru dürüst yüzmeyi öğrenip, ömrümde ilk defa boyumu geçen yerlere gittim yüzerek bunu bile yaptım evet. derken hah az kaldı evet diyordum ki, sözlüğe girince sağ baştan saydırmaya başladım. yazar alımlarında statü değişikliğine gitmişler ve yeni sıram 15000 li rakamlar. şunu hemen ekleyim o zaman içimde kalmıştı sizin sisteminizin taaa ...na koyiim afedersin. lan çoçuk büyüdü "baba" diyecek biz yazar olamadık. hayır korkuyorum çocuğu alacaklar biz hala onay bekleyeceğiz, ne otorite olacağız evledımıza ne örnek. birde üstüne taşşak geçecek boş vakitlerinde. "kuşak çatışması" kavramına yeni bir boyut getirecektiniz neredeyse be... lan "genç semih" diyen bile kalmadı artık memlekette. neyse ki 2010 da acıdılar halimize onay verdi yüksek şura.

tüm bunlar olmuş bitmiş birde sıfat eklemişler "biçare" demişler bize. ne yaptınız lan peşimize adam takıp bizi mi izlettiniz 2 yıldır. beklememiz yetmedi de gerçekten gözünüzle görmek mi istediniz halimizi.
  • sabırtaşı olduktan sonra bicare de olan, gökten hülya avşar yağsa kendilerine behçet nacar düşen, aralarında kendimin de olduğu zavallılardır.

neyse gün olur devran döner horoz domalır tavuk gömer diyoruz.
  • "biçare yazarlar. ne ezilen son nesildir bu.
    kinayeci sözlüğün ne de son matemidir bu."

(bkz: sessiz gemi)
  • hayatımda gördüğüm en boktan sınıflandırma. 9. nesil sabırtaşı yazardan bile kötü. eskiden ekşi sözlüğün sıfatlarının bile bir ağırlığı varmış. hangisi dersen yanıtı aşağıda.

misal 6. nesil miğferdibi yazar sınıflandırmasına bakalım. insan bu miğferdibiyi duyunca sanıyor ki hepsi birer battal gazi, kara murat. eskiden at sırtında koşturmuş da sonunda durağanlaşıp sözlükte oturup soluklanıp soğuk bir ayran içmiş intibaı uyandırıyor insanda. bir cüneyt arkın, bir serdar gökhan tandası, esintisi var bunda. otur 5.

sabırtaşı deyince insanın aklına hiçbir çağrışım gelmiyor. nötr yani. akarı yok kokarı yok. işe yaramaz gibi düşünüyor insan kendisini. yazacağı varsa da lan sabırtaşı yazarım yazsam kim okuyacak. hadi okudu beğendi diyelim yazar hakkındaya tıklasa bakacak dokuzuncu nesil sabırtaşı yazar oehh diyecek hemen. bunlar geldi sözlük bozuldu diyecek. bak mesela benim sırf bu düşünceler yüzünden kenarda duran 1500 entryim var. yollamıyorum sözlüğe. otur 2.

gelgelelim en babasına. biçare sözlük yazarı. nedir abi bunun olayı. hapisten çıkmış küçük emrah gibi yani toplumdan dışlanmış, herkes kendisine kötü gözle bakıyor. arkasından konuşuyor yüzüne tükürüyor. biçare yazar deyince sokakta dilenciliğe çıkmış insan geliyor gözümün önüne. parası var ama yok gibi yapıyor toplumda bunu yiyor. zabıtayı görünce kaçıyor.[[burdaki zabıta imgesi modların askerde olanıdır]] hatta fırat'ın arkadaşı gibi her boku var ama fırat gibi sevimli değil bilakis itici. otur 0[[sıfır]]

bu sıfatları/ünvanları/sınıflandırmaları bir an önce değiştirmek gerekir. 6. nesil miğferdibi yazar orda dağın tepesinde battal gazi gibi kelle kessin biz racon keselim. ayıptır. ekşi sözlükteki bu kötü kategorizasyonun bir an önce düzelmesi gerekir. korkuyorum bundan sonraki yazarlar için düçar diyecekler de miğferdibi yazarlar hallenecek alayına.

ssg duy sesimi.
  • imla kurallarını öğrenip gelmelerini dilediğim güruh. 8 kelimelik cümleye 3 hata sıkıştırmak nasıl bir meziyettir lan.
  • sözlükte en acıdığım nesil budur. aşağılamak için demiyorum. son derece yufka yürekli olduğum için statülerindeki biçare kelimesi içimi cızz ettiriyor. böyle çaresiz boynu bükük gariban insan profili çiziyorlar gözümde.

bir gammazlama hadisesi olursa bakıyorum biçare yazarsa özelden mesaj atıyorum hacı entryde format dışı şeyler var diye. zaten garibim biçare yıllardır beklemiş beklemiş ancak yazar olabilmiş dikkatsizlikten dolayı uçmasın diye uyarıyorum onları. canlarım benim. *
  • söyle birşeydir http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=17944639 (silinir az sonra)

hoşlanmadığı bir entry'nin yazarına müteakip entry ile soru sorar.
hesabın var mı? giriş yap