• son dönemin en popüler tipolojisi. postmodernizmin günümüz türkiye'sine verdiği hediye paketi. paketi açtığımızda karşılaştığımız organizmaya bakıp da "bu ne lan?" dememek mümkün değil. zira su gibidir. hangi kaba dökülse onun şeklini alır. bilim dünyasının henüz bu organizmayı belli bir sınıflandırma içerisine sokabildiğine şahit olamadık. genelde "taraf" olmayı tercih eden bu organizma, evrim bir aldatmaca değil de gerçek olsaydı şimdiye kadar çoktaaan fezaya çıkarak rüştünü ispat etmişti.

(bkz: tanımlanamayan uçan cisim)
  • sanıldığının aksine kemalistlerin, solcuları tu kaka etmek için uydurdukları bir organizma değildir. bu organizma sola yönelik bir küfür değil, tam tersine marksistlerin, solla marksizmle hiçbir alakası kalmamış olan, fakat buna rağmen halen kendilerini inatla ve gereksiz bir ısrarla solcuymuş gibi piyasaya süren zevata yönelik kullanabilecekleri nacizane bir benzetmeden ibarettir.

şimdi bu organizmanın marifetlerinden birini (hangi birini saysam bilemedim) hatırlatmakta faide var. taraf gazetesi yazarı, liberal roni margulies genel seçimlerde baskın oran aday olmasaydı, oyumu akp'ye verirdim diyebiliyor ve buna rağmen halen solcu olduğunu iddia ediyor. kimse kusura bakmasın ama marksizmi yeni yeni öğrenmeye başlamış 15 yaşındaki bir sol sempatizan bile, burjuva partilerinin peşine takılmanın solculuk olmayacağını, işçi sınıfının bağımsız politik örgütlenmesini yaratmak gerektiğini bilir.

solcu olmak, üzerine bir etiket yapıştırıp dolaşmakla tarif edilebilecek bir durum değildir. bunun asgari kriterleri vardır. o kriterlerin dışındaki bir alanda kendini solcu olarak tanımlayan bireylerin solculuğu da kerameti kendinden menkul bir solculuk oluyor haliyle. tabi ki kendine solla hiçbir alakası olmadığı halde solcu diyebilen birileri varsa, onları tuhaf organizmalar olarak tanımlayan başka birileri de olur.

haa bir de bu organizmanın önüne gelen herkese kemalist demesi bayatlamadı mı artık? şahsen bundan sıkıldım. horozlar bile her sabah aynı tonda ötmez yahu. kendinizi biraz yenileyin. ne bileyim işte sokağa falan çıkın, olmadı şan dersleri alın çünkü sesiniz çooook detone. bu ülkenin şu anki hakim gücünün kim olduğunu görmekten bu denli uzaklaşmak bana hiç de normal gözükmüyor.

ayrıca bonus olarak buna da göz atılabilir,

(bkz: liberal sol)
  • bir yanı dinci diğeri militarist ülkede yaşamak kabusunun dinci tarafında saf tutmuş organizmadır. bu organizmayı tahlil edince bir kısım ne idüğü belirsiz taklitçi dinci organizmalar tarafından kemalist ilan edilmeniz muhtemeldir.
  • omurgası yoktur.
    (bkz: sınıf mücadelesi safsatası)
  • kopruyu gecenee kadar ayiya dayi deme niyetiyle yola cikip, koprude yenge olurlar.
    (bkz: ertugrul gunay)
  • imkansız bişi değil bu:

ortalama üniversite bitirmiş ve dünya meseleleri üzerine düşünen, bizim milli eğitimizden geçmiş ama acık septik, az biraz müslüman, solcularla sohbeti olmuş ve belki biraz sosyal içerikli kitap filan okumuş bir gence, misal mehmet altan'ın konuk olduğu bir (yeni formatıyla) meksika sınırı programını izletirseniz, sunucu ve katılımcıların performansı iyi olursa ve hatta tartışılan 12 eylül gibi ortak celal üretme potansiyeli olan bir konuysa ve gencimiz biraz sünger kabilinden bir insansa, programın sonunda bu hale gelebilir.

gençlik zor iş abi. nerelerden geçtik bu yola gelene kadar.
  • +selami sen kendini solcu olarak satmaya çalışan bir puştsun!
    - niye be abi?
    + bu çok dürüst, kemalist önyargıları kıracak gül gibi çocukların imanlarını sorguluyorsun. terbiyesiz şey seni.
    - allah yokmuş diyolar ama abi!
    + sana ne ki bundan. bunlar sınıf savaşımının neferi olacak gül gibi insanlar.
    - ama abi liberal bunlar. zengin olmak, ticaret diyorlar.
    + bunun konumuzla alakası yok, bunlar demokrasi getirecekler. sınıf savaşacak.
    - abi afedersin ama bunlar sendikaların ağzını burnunu kırıyorlar.
    + bunun da konumuzla alakası yok bunlar darbeye karşılar
    - canım abim, bunlar kendilerine darbeye karşılar. nazilerin gazetecilere yaptıklarını yapıyorlar.
    + onlarla onları niye bir tutuyorsun!
    - iki mi tutacam abi. teşkilattan lan adamlar. belediyenin milletin bürüğünü sıkmasını celalli celalli savunuyorlar.
    + devrimci onlar, malcolm x onlar, onlar memleketimizin kahramanı, onlar dürüst, temiz, muhteşem.
    - belediye, iş, ihale filan abi.
    + sus şerefsiz ulusalcı.
    - abi ben vicdani retçiyim.
    + sen vicdani retçisin ama senin bilinçaltın kemalist. kemalistsin sen. kemalistsin sen. kemalistsin sen.
    - kemalistim ben. kemalistim ben. :s
  • bildiğin dincidir. solcu veya liberal değildir. din konusunda ayrımcılığın dibine vurmasına rağmen görünürde ırk ayrımcılığı yapmadığı için solcu, türban konusunda özgürlükçülük tasladığı için liberal görünür. ama din çeperleri dışındaki bir konuda özgürlükçü veya sol bir görüş sunmasını beklemek boşunadır.
hesabın var mı? giriş yap