• bir dolar değerinde bile olmayan monitör temizleme bezini dünyanın öbür ucundan bedavaya göndermiştir bu site. ha dünyanın öbür ucundan getirte getirte monitör temizleme bezi mi getirttin derseniz susarım.
  • bizim buradaki şirketlerin bırakın sitesini, kapısının içerisinde bile alamadığımız hizmeti dünyanın öteki ucundan veren site. yani birisi hong kong'dan mail atıp "abi al sana 78 cent şu anahtarlığı gönder, kargo da senden olsun" dese türk satıcı zihniyetinin gururu olarak atlar uçağa gider herifi tekme tokat döverdim, sonra bi daha döverdim. "oşimase!!" diye bağırır hong kong sokaklarında b-film çevirirdim.

sen tut küfür gibi 78 sent (1 ytl'den biraz az) vererek anahtarlık al. dünyanın öbür ucundan kargo ücreti dahil ek ücret vermeden 6 gün içinde kapına gelsin. sonra alakasız bir mail atınca anında sana geri dönülüp hizmet verilsin. şaka gibi yahu. eğer aklınızda almayı düşündüğünüz bir şey varsa tereddüt etmeden direk alın (review'leri okuyun tabi). yanlız uzak yerden geliyor kargo gecikmesi falan olabilir, yani tutupda "abi kalem pil bitti alayım hemen gelsin" mentalitesinde alışveriş yapmayın.
  • size envai çeşit ıvır zıvır aldırıp bir nevi macgyver olmanızı sağlayan site. bu site sayesinde bir sürü acayip alet sahibi oldum. artık arkadaş ortamlarında cebimden çıkardığım bok püsür sayesinde bütün dikkatler üzerimde. çok mutluyum sözlük..
  • hepsiburada'dan alamadığınız satış sonrası hizmetini hong kong'dan başarıyla veren sitedir.
  • bu sitede shipping'in kimi zaman sudan ucuz kimi zaman da bedava olması bana hep sanki ürünlerin hong kong'dan, çin'den, kamyon kasasında, tır treylerinde, otobüs yakıt deposunda falan geldiğini zannettirmiştir. hatta ürünlerin böyle rica minnet "kaptan şunları da geçerken türkiye'ye bırakıver, ordan avrupa'ya devam edersin" gibi söz gruplarıyla uğurlandığını bile düşünmüyor değilim. ha ürünler bir şekilde geliyor o da ayrı..
  • internet alışverişinde değişik bir tad, değişik bir doku...

bir sürü kıvır zıvır parçayı çok ucuza sat; sonra onları dünyanın bir ucundan bir kuruş kargo parası almadan (üstelik, "20 $'ın üstündeki alışverişlerde kargo bedava" gibi alt sınır da yok) evine kadar yollasınlar; pes yani!

türkiye'deki birçok siteden birçok eşya (elektrik süpürgesi, termosifon gibi büyük şeyler dahil) aldım; deal extreme sayesinde ilk defa türkiye dışından alışveriş etmeye cesaretim oldu. tabii ki sattıkları şeylerin oldukça ucuz (üst düzey bir kalite beklememek lazım elbet) olması ve kargo parası alınmaması sayesinde buna yöneldim. pişman mıyım? elbette hayır! buradan bir şeyler almaya devam edeceğim. gittigidiyor.com'dan alındığında "10 tl+ kargo ücreti"ne mal olacak bluetooth aparatını 2.54 $'a (tabii paypal'ın dolar kurunu biraz tuzlu hesaplamasını saymazsak; ki ona da "olacak o kadar" demek gerekiyor) alabiliyorken, niye etmeyeyim ki? beni tek şaşırtan nokta, sipariş verdiğim -üzerinde renkler yerine rakamlar bulunan- zeka küpünün etiketinde türkçe açıklamalar olması ve şanlıurfa'da ikamet eden "ahmet oyuncak" isimli bir firmanın bilgilerinin yer almasıydı. "küresel ticaret" bu olsa gerek...

hülasa, bu "uzak diyarlardaki tükkan", "elektronik bir milyoncu" mecazıyla betimlediğim ve elektronik zımbırtılar almak istediğimde -yüksek kalite gerektiren hassas parçalar dışında- rahatça alışveriş yapacağımı düşündüğüm bir site olmuştur.

dipnot: acil ihtiyaçlar için buradan medet ummayın sakın! zira siparişiniz 1 haftada da gelebiliyor, 4 haftada da. en stressiz yaklaşım, bir şeyler almak ve unutmak. sonrası, noel baba'nın bir anda evinize gelmesi gibi sürpriz oluyor zaten.
  • bir takım akıl küpü insanlar buralarda satılan ve ücretsiz kargo ile evinize gönderilen ürünleri türkiye'deki online alış-veriş sitelerinde fahiş fiyatlarla listeleyerek satıyorlar.

üstelik pişkin pişkin kargo süresinin 10-15-20 gün kadar sürebileceğini söylüyorlar.

yaptıkları şey, sizin türkiye'deki sitede listelenmiş ürünü satın almanızı beklemek... böylece sizin adres bilgilerinizle dealextreme'den ürünü daha ucuza alıyorlar. sonuçta sadece kendi kredi kartı bilgilerini tıklamaktan başka hiçbir şey yapmadan ürün başına yaklaşık %20-30 kar elde ediyorlar. her seferinde farklı adreslere ürün gönderildiği için muhtemelen gümrükte de hiçbir sorun yaşanmıyordur.

bu tarz hong kong yahut çin merkezli sitelerden bihaber vatandaşları legal yoldan kandırarak dolandırıyorlar.

siz siz olun online alış-veriş sitelerinde yurtdışından gönderileceği söylenen ve kargo süresi kesin olmayan ürünleri pat diye satın almayın. önce dealextrem ve benzeri sitelerde almak istediğiniz ürünü ya da benzerini aratın sonra alış-verişinizi yapın.
  • bir şey sipariş ediyorum gelene kadar hevesim geçiyor. anasını sikeyim böyle sitenin
  • ucuz oluyor diye girip diğer hiçbir siteye bakmadan yaklaşık 30 tl'ye 16 gb usb disk siparişi verdiğim site. kredi kartı falan onaylandıktan sonra gidip bir de yerel sitelere bakayım dedim ve ne göreyim, daha ilk açtığım sitede aynı ürün 20 tl'ye satılıyor.

neymiş? kulaktan dolma bilgilerle artizlik yapmayacakmışım. ama olsun ürün gelince * dealextreme'den 5 liraya kapattım diye yalan atacağım herkese. her türlü ekmeğini yiyeceğim bu sitenin. yediğim kazığı bir ben bileceğim. akşam eve gidince yorgana sarılıp ağlamak istiyorum. *
  • müşteriden yana bir müşteri hizmetleri anlayışı olan çin malı online store.

$40 a aldığım 4 kanal rc helikopter iki gün sonra bozuldu. uçmaya çalışırken biraz da hırpalandı yavrucak.

kendi imkanlarımla tamir ettirmem gerektiğini ve bana indirim yapabileceklerini söylediler. forumlardan bulduğum bir kişinin tamir ettiğini fakat iş yeri olmadığı için fatura veremeyeceğini, bir dükkanın da çok pahalıya tamir ettiğini söyledim. bu ürünün yarı fiyatında olan başka ürün de gönderebileceklerini söyledim. bu arada "livechat" den sordum, tahminen $10 lık bir iade yaparlar dedi görüştüğüm kişi.

bu sırada ticketa cevap geldi, ürünü postayla göndermemi, ürün bedelinin %60 ının ve $40 ın altındaki posta masrafını ödediklerini, ürünün aynısından geri göndereceklerini söylediler.

postayla 17 liraya gönderdim, ve dealextreme e ~10$ lık posta masrafıyla ürünü gönderdiğimi bildirdim. 10$ ı dealextreme de kredi olarak tutalım mı diye sordular, tutun dedim.

hemen arkasından $10 doları istediğim zaman harcayabileceğimi ve yeni ürünün gönderilmek üzere hazırlandığını söylediler.

benim gönderdiğim bozuk ürün henüz buranın postanesinden çıkmamıştır bile fakat yeni ürün şu anda "packing" durumunda.
hesabın var mı? giriş yap