• press tv diye bir kanalın türban konulu sokak röportajında yoldan geçen yurdum insanının verdiği akıllara durgunluk veren (kelimenin tam anlamıyla ama) demeç. tam metni şöyledir:

vatandaş: bu n'oluyor?
    muhabir: press tv
    m: ... (muhabir röportajın içeriğini vatandaşa anlatır ve olaylar gelişir)
    v: çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu taam mı.
    v: şimdi meselam türban olayını çok garıştırdılar.
    v: ha, aralarında bi' fark galdı, o fargınan çok güzel oldu.
    v: meselam herkesin hayatına kimse garışamaz.
    v: ha nasıl garışamaz; ben bu şekkil giyinirim, bu bayan şu şekkil giyinir, şu şekkil giyinir.
    v: ha hiç kimse kimseye karışmaya bi' hakkı yok, özgürlüğü bidir.
    v: ha başörtü gurban olduğum ya resulallahtan gelebilir amma lakin ki öyle değildir.
    v: eyorllamam (yorumlamam?) bu gaddar. hadi hayırrı işler.

düzeltme: press tv irak kanalıymış, düzeltme için prompter'a teşekkür eder, göz bebeklerinden öperim.

1 sene sonra gelen ekleme: ulan bu prompter ibnesi benimle taşak geçti sanırım. ırak kanalında böyle bi' röportaj ne alaka lan?!
  • uuh. nette rastladığım ilk gün çok güzel de oldu. çok güzel iyi oldu, taam mı? şimdi meselam bu video bağımlılık yapar. ama bu işleri çok karıştırdı. ha videoyu sevmeyenlerle aramızda bi fark kaldı, o farklan çok güzel oldu. ha meselam herkesin zevkine kimse karışamaz. ha nasıl karışamaz? ben bu şekil severim, şu bayan şu şekil sever, şu şekil sever. hiç kimse, kimseye karışmaya bi hakkı yoktur. herkesin özgürlüğü bidir. ha bu insan aklı, kameralar, ptt, presss tv kurban olduğum yaresulallahtan gelebilir amma lakinki öyle değildir. benim yorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler.
  • videodaki bir diğer muhteşemlik ise, son saniyelerde arka planda yoldan geçen bir arkadaşın burnunu karıştırıp akabinde ortaya çıkarttığı şaheseri incelemesidir. genel olarak bir baş yapıttır bu video. press tv büyümeli.
  • sözler: "çoh iyi de oldu. çoh güzel iyi oldu tamam mı. şimdi meselam türban olayını çok karıştırdılar. ha aralarında bi farg kaldı. o fargınan çok güzel oldu. meselam herkesin hayatına kimse karışamaz .ha nasıl karışamaz. ben bu şekıl geynirim. bu bayan şu şekıl geynir. şu şekıl geynir. ha hiç kimse kimseye karışmaya bi hakkı yok. özgürlüğü bidir . ha başörtü; kurban olduğum ya resulallahtan gelebilir.... amma lakin ki öyle değildir! yani yorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler"

bence abimiz "türbanla ilgili düzenlemeleri olumlu buluyorum. belki türban giymek isteyenlerin bu istekleri tam karşılanmamış oldu ama insanların inançlarını özel hayatlarına taşımaları artık eskisi kadar engellenmediği için bu yönde bir çoğulculuk gelişti. her konuda olduğu gibi kılık kıyafette de liberallik hem insanların ortak isteklerinin hem de kamu düzeninin gereğidir. örtünmenin allah'tan peygamberden gelen bir emir olduğunu ileri sürerek bu serbestiye aksi yönden karşı çıkanlar da var ama bence onlar da toplumun isteklerini ve kamu düzenini gözetmemekle hata ediyorlar. kaldı ki dinin bu yorumunun dayatılmasını doğru bulmuyorum" demek istemiştir. yalnızca sözünü toparlayamamıştır.
  • bana göre,bu videodaki abimizin tek sorunu düşüncelerini ifade ederken yanlış kelimeleri seçmektir. yoksa gayet de entelektüel ve aydın bir kişi. misal söylediklerini şöyle ifade etseydi ;
    (orjinal metin:hazy)

çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu taam mı: öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.
    şimdi meselam türban olayını çok garıştırdılar: öncelikle türbanın siyasete malzeme edildiğini düşünüyorum.
    ha aralarında bi' fark galdı o fargınan çok güzel oldu: anadolu farklı dinlerin ve kültürlerin kesiştiği ve bu farklılıklarla güzelleşen bir coğrafyadır.
    meselam herkesin hayatına kimse garışamaz.ha nasıl garışamaz; ben bu şekkil giyinirim, bu bayan şu şekkil giyinir, şu şekkil giyinir.ha hiç kimse kimseye karışmaya bi' hakkı yok, özgürlüğü bidir : kişilerin giyimine ve hayatına müdahale etmek,doğrudan kişisel hak ve özgürlüklere müdahale etmektir. demokratik bir ülkede,herkes istediği şekilde giyinmekte özgürdür.
    ha başörtü gurban olduğum ya resulallahtan gelebilir amma lakin ki öyle değildir: şu da var ki ben de müslümanım fakat türbanı farklı yorumluyorum, türbanın islamiyetin şartı olduğuna inanmıyorum.
    eyorllamam bu gaddar. hadi hayırrı işler: bu konuda söyleyeceklerim bu kadar, teşekkürler,iyi çalışmalar.

oldu mu sana sosyoloji doktoru?yaaa.
    hadi hayırrı işler o halde.
  • dikkat ettim de 2 ay filan önce sadece bir kere izleme fırsatı bulduğum bu video benim olayları yorumlamamda loop etkisi yaratmış..
    yani ne ara bu birbirinden absürt konuşmaları biraraya getiren bu arkadaşın bütün sözleri benim bilincime bu denli yerleşmişse yerleşmiş, kendimi bi anda, "çok güzel iyi oldu tamam mı" derken bulmaktayım.. ya da diğer sözleri..

mesela finallere oturmuşuz harıl harıl çalışıyoruz, arkadaş prebiyotik ile probiyotiğin farkını anlatıyor..
    "o fargınan çok güzel oldu" diyorum, eminim arkadaşlar "lan bu çocuk ne içti?" şeklinde içinden geçiriyor..

ya da oturmuş arkadaşlar dedikodu yapıyor bana yöneltip doğru mu bu demiş oluyorlar , "herkesin hayatına kimse garışamaz" demiş oluyorum..

kontrol edilemez bir haz veriyor bu aslında, kendim de farkındayım saçmalıyorum.. ama demeden edemiyorum.. hatta fırsat kolluyorum ki herkesin hakkı bii'dir diyim diye..

bu arada eyorllamam bu gaddar
  • videonun başındaki adamın da aşşağı kalır yanı yoktur amma lakin ki öyle değildir. konuşurken yandan geçen hatunu görmesiyle "bu bayan şu şekil giyinir" diyerek anında yorumuna eklemiştir. benim yorumlamam bu kadar.
  • yüzyılın cümlesi.

yalnız bu cümlenin sahibi kadar videodaki diğer adamı da başarılı buldum ben.o da bi şeyler diyor ama:

-gapanmamaszsssı gereken bişey
    +özgürlükleri kısıtlıyo mu?
    -öszszszüklssleri gızszazsa ığha (arkaya bakıyor) gıszsssııtlıyolar összgülükleri(süzüyor sonra adamı)
  • 40. saniyede kadraja girip burnundan çıkardıklarını top yapan amcamın, biraz daha devam etse fiske hareketlerini de görecektik ki bizimkinin eyyorlaması bitti.
  • bu memlekette siyaset yapan kelli felli adamların verdikleri beyanatlardan içerik anlamında hiçbir farkı olmayıp, samimiyet anlamında ise kocaman bir artısı olan konuşmanın sahibi bu arkadaş şahsen benim idolümdür.

çok iyi de konuşmuş, çok güzel iyi konuşmuş tamam mı.
hesabın var mı? giriş yap