• ısınmış adaptör kokusu mesela.

atari başında saatler geçirdikten sonra o koku buram buram burundan içeri sızar dinlendirmek için fişten çekmek zorunda kalırdık.

ah ulan yıllar.
  • bakkal kokusu. hani ekmek, sakız ve plastik top kokularının karışımı olan o koku. huzur veren kokudur. çünkü en mutlu, en huzurlu, dertsiz, tasasız günlerimiz, çocukluk günleriydi.
  • üzerinde mutlu arı resmi olan kokulu silgi kokusu. o kadar ki sadece resminden kokusunu alıp çocukluğuma gidebiliyorum.
  • bazen anadolu'nun dip köşesindeki yada istanbulda ender kalan bir bakkala girdiğimde burnuma gelen o değişik koku... çocukken gittiğim bakkal amcanın dükkanındaki kokuyla aynı gelebiliyor bazen tarifi yok. plastik top kokusu da etkilidir mesela...
  • bilmiyorum ama hatırlayan pek olur mu, bakkaldan plastik top alınırdı mahalle arasında futbol oynamak için, bakkalın filenin içinden çıkartıp sana verdiğinde o topun bir ilk kokusu olurdu mis.

özledik be ahanda fotoğrafı. pic
  • hanımeli çiçeğinin kokusu, ve hatta tadı.

çocukken ki bu bir yüzyıl öncesiydi, oturduğumuz yerde bahçeler filan vardı. bazı bahçelerde ve bizim bahçede bu hanımeli çiçeği açardı ve bayılırdım kokusuna. çiçek olgunlaşınca koparıp dibinden özünü emerdik. aman yarabbim o nasıl bir zevkti.

bir kaç sene önce bütün gece arkadaşlarla takılmış, sabahın ilk ışıkları ile eve dönüyorum. durakta inip eve doğru gözlerim kapandı kapanacak şekilde yürürken, otoyol yolun kenarında bir koku hissettim. yemin ediyorum o kadar mutlu olduğun an çok azdır. uyku filan kalmadı. içim içime sığmadı bir anlığına. böyle içimden 3-5 saniyelik bir coşku seli geçti. bir kahkaha atasım geldi. sanırım çocukluğumu çok özlüyorum. belkide oturup ağlamalıydım o an.
  • (bkz: bellissima)

bütün teyzeler'in kokusu.
  • yeni yıkanmış beton apartman kokusu ve çilekli şıpsevdi(sakız) kokusu kıyasıya yarışır
  • kurumaya bırakılmış yaş tarhana kokusudur.
  • big babol sakızlarının kokuları...
hesabın var mı? giriş yap