• yapılmamışı yaptığı için tebriği hak eden bir film. "senaryo yok" eleştirilerini o kadar da hak etmiyor. anlatılmak isteneni anlamayanlar olmuş. her süper güce ulaşan adamın bir anti-kahramanı olduğu için şimdiye kadar ki süper güç hikayelerinde bir "dünyayı kurtarma" ekolünü barındırmadığı için bile oldukça güzel.

--- spoiler ---

yani o güçlerini kazandıkları mağarada buldukları şey birilerini daha etkileyip onu durdurmaya mı çalışacaklardı. bilmem ne çakması eleştirisi hazır. ya da o mağaradaki şeyin kaynağının aslında kötü bir uzaylı istilası için olduğunu ve onları durdurmaya çalışmaları gerekliydi, hemen şunun çakması eleştirisi hazır. amaçsız gençlerin, fantastik olmayan bir dünyada eline geçirdikleri güç ile neler yapabileceği ve psikolojik travmaların güç elde eden kişiler üzerindeki etkileri, bunun için de andrew'a anakin skywalker/darth vader çakması denebilir aslında, sonuçta yanıklar felan da var. ama bunu fantastik olmayan bir ortamda kendi dünyamızda yapmış olmaları da fevkalade güzel bir düşünce olmuş. abartısız efektler ile de boyanıp bezenmediği için bazılarına hafif gelmiş olabilir film. mesela benzin istasyonu soygunu sırasında kasiyerin elinden fırlayan tüfeğin dipçiğinin yere çarparak ateşlenmesi ve gaz tankının infilak ettiği sahne, alışık olduğumuz tüm aksiyon filmlerinde şöyle olurdu; tüfek ağır çekimde gider dipçik çarpar saçmalar gaz tankını deler alev alır ve patlar. bu sahne 30 saniye boyunca gözümüze sokula sokula çekilirdi. biz de "vay amına koyim" derdik. ama çat diye patlayan gaz tankı herkese doyurucu gelmedi.

onun dışında bazı hatalar vardı, sahne devamlılıkları açısından bazı rahatsız edici detaylar da vardı. sırıtan efektler de vardı. ama ben filmi oldukça beğendim. o yaşlardaki her gencin cinsellikle ilgili daha çok şey yapacağını sadece bir etek kaldırma ile kalmayacaklarını da biliyoruz. sanırım rating olarak belli bir yaş seviyesinin altını da kaçırmamak için cinsel öğe kullanmamışlar.

üniversitede sınıfın ineği olan aziz bu güçleri elde etseydi ne yapardı, ben elde etsem ne yapardım, abim elde etse ne yapardı diye düşündüm, sokakta çöp toplayan bir adam elde etse ne olurdu diye düşündüm. benim hayal gücüme değişik bir öğe eklediği için çok beğendim diyebilirim. onun dışında çekim ve işleniş olarak en azından vasatın üstündeydi.

--- spoiler ---

özet olarak tavsiye edebileceğim bir film. sinemada olmasa da evde boş bir akşama değerlendirmek için bire bir.
  • ulan her süper güç elde eden kendine taytlı elbise şekli yapıp kötülerle mi savaşacak? sokaktan rastgele 100 adam seç 1 tanesi anca o havaya girer, kimisi kendi çıkarına kullanır kimisi eğlenmek için. görünen o ki bu film bize klasik süper güçlü kahraman yerine gençlerin edindikleri güçleri nasıl kötüye kullandıklarını gösterecek ve kesinlikle keyifli olacak. bana anti kahraman lazım, sonunu düşünen kahraman olamaz.

biliyorum, kötü bağladım.
  • detaylı bir konuya ihtiyaç duymayan bir filmdir. zaten found footage klişesinden gidiyor, yani ellerindeki kameradan temin edilen görüntüler var. bunlar mantık itibariyle yazılmamış senaryosuz şeylerdir aslında. dolayısıyla bu "tür"deki filmlerde ya baştan sona "bulunan" kayıt izlettirilir izleyiciye, ya da o kayıtlardan kronolojiye paralel (bazen de karışık) editlemek suretiyle nispeten senaryosal bir ürün ortaya çıkarılır (izleyiciye öyleymiş gibi bir his verilir demek istiyorum tabii ki).

--- spoiler ---
    bunun yanında ben gençlerin yaşadıkları şeyleri oldukça inandırıcı buldum. yani o muhteşem güçleri elde edince bununla deneyler yapılması, eğlenmeleri vs gayet olası şeylerdir. zamanla bunların kötüye kullanılması da normal bence. kompleksli ve sorunlu bir çocuğun etkili bir travma sonrasında kafayı sıyırıp ciddi zarar vermesi de çok normal ve olası. ama bunun iki arkadaşının pure good şeklinde takılıp liseli olduğu halde bunu lehlerinde kullanmayı düşünmemesi pek normal deil efil efil sinefil dostlarım.

hoşuma giden bir konu: tibet seyahati. iyi şekilde bağlamışlar bunu bence.

hoşuma gitmeyen. devam filmi çekilecekmiş gibi bir his vermesi (kalan elemanın, arkadaşları için bu konuyu sonuna kadar araştıracağını ifade etmesi). ben filmi beğendim ama temelde tek bir film olarak düşünüldüğü çok belli.

--- spoiler ---
  • gerçekçi senaryoları sevmeyenlerin beğenmediği film ( drive da az laf yemedi bu yüzden. ). birisi bozuk kafada üç tane genç, özel güçlere sahip olsalardı eminim gidip insanları kurtarmazlar, kötülerle savaşmazlardı. ortalama olarak bu filmde anlatıldığı gibi olurdu. neden insanlar bilim-kurgu veya action filmlerinde illa senaryonun boku çıksın istiyorlar anlamıyorum.

uçuk hayalleri olan ( özellikle gençler ) ve işin zıvanadan çıktığı senaryoları beklemeyenler 7.4'lük değil 8 puanlık filmdir. hareket isteyen, şaşırmak isteyen, senaryo, sanat isteyen yaşlanmış ciddi insanlar ve illa işin boku çıksın isteyen garip gruplar için anca 5 falan olur.

bir de her gücü alanı melek sananlar, her gücü olanı cool süper kahramanlar sananlar var. onlar film izlemesinler, atlasınlar bir yerden.

bitirmeden şöyle bir yeni senaryo yazayım garip gruba : x,y,z 3 genç küba'nın yarattığı nükleer bir patlamada mükemmel güçlere sahip olurlar. x çok düzgün, delikanlıdır, diğerleri karıya kıza giderler, alkol koko alırlar. sonra ordu bunları çağırır gelin savaşın diye. x kabul eder, diğer ikisi kabul etmez. küba'ya karşı savaşa giderler. delikanlı olan diğer ikisine karşı savaşır. y ve z, x'in kız arkadaşını kaçırırlar. y gidip ikisi ile kapışır, tam ölecekken kız arkadaşını görür, '' aman tanrım hemen ayağa kalkmalıyım '' der. y ile z yi dümdüz eder. amerika da bu arada küba'ya girer. hem amerika hem de x savaşı kazanırlar ve kahraman olurlar. yarın x uyandığında bir depodadır, televizyonda garip bir surat, '' seninle bir oyun oynayacağız '' der ve film biter.

mutlu muyuz şimdi?
  • filmi izlemeden bir ay önce büyük beklentilerim vardı gitmeden önce ise orada burada yazan türkiye'den yorumları okudum.dedim tamam kesin başka bir paranormal activity.beklentilerim tamamen düştü sonra işte filme gittim ve o yorumların ne kadar saçma olduğunu anlamış oldum.sorunlu ergen, doğaüstü güçler bunların başa açtığı dertler filan gayet güzel olmuş.filmin amatör kameralarla çekilmiş ya da çekilmiş gibi olması da filme kesinlikle mükemmel bir hava katmış.yeni yüzlerin oynaması da gerçekten yaşanmış gibi hissetmenize katkı sağlamış.her ne kadar bazı eksiklikleri olsa da bu film olmuş.devam filmini sabırsızlıkla bekliyorum.
  • --- spoiler içerebilir (filmin trailerin'dan daha çok değil) ---

severek izlediğim güzel bir film. basit bir fikir var, hep ezilmiş hor görülmüş birinin eline büyük güç verirseniz ne olur tadında psikolojik analiz var, bir de filmin ilk yarısında lisede eziklenmiş herkesin aklından geçen ulan şöyle böyle güçlü olsam nolur tadında fantazilerin gerçeğe dönüştüğü sahneler var. işin bilimkurgu kısmına çok girmiyor, gücün nereden geldiği, uzaylı mıdır, deney midir felan anlatmıyor, ki bence de iyi yapıyor. filmin konusu eziklenmiş birinin eline güç verirsen ne olur; elemanların onu bunu havada nasıl uçurduklarının açıklamasının hiç bir önemi yok.
  • şimdi filmde bir numaraya yoktu, fakat psikolojik temelleri sarsıcı. zayıf insanların eline iktidar ve güç geçtiğinde nasıl daha zavallılaştıklarını acı şekilde gösterdi. hitler, cengizhamn gibi ezik zavallıların dünyaya verdikleri ızdırapların bir analizi yapılmış. film kötü filan da değil. izlenesi ama büyük beklenti içine de girmemek şart.
  • bir dergi adı. üc ayda bir cıkıyor ve 15 ytl. ismi ingilizce olsa da tamamıyla türce ve osmanlı'dan günümüze köklü ailelerin, mekanların, tarihi binaların, şu anda müze, konak, yalı olarak işlevini sürdüren yerlerin öykülerini, gecmislerini, ince detaylarıyla birlikte fotoğraflarla anlatan ve hiçbir haberi reklamla bozmayan dergi. belki de türkiye'de yayınlanan en iyi biyografi dergisi. tabi köklü aile, para denince ülkemizde akla burjuvazi geliyor ve insan bir anlamda bu ülkede kim "yasıyor", kim "calısıyor" bir anlamda bu derginin sayfalarında öğrenebilir. işin sırrının sadece parada olduğunu sananlar, yanıldıkların tek bir sayıda anlayabilir. http://www.chronicledergisi.com/
  • süper kahramanlık mevzusunda şakanın kaka olması tribini işleyen konusuyla baya ilgi çekici duran film.
  • 3 şubat 2012'de gösterime girmesi planlanan bir josh trank filmi.

3 gencin bir şekilde süper güçler elde edip sonrasında bu güçlerini eğlenmek için kullanmasını ve sonunda bokunu çıkarmalarını konu aldığı trailer'dan anlaşılıyor.
hesabın var mı? giriş yap