• dunyadaki en guzel erkek ismi
  • hakkında urban dictionary'de şöyle yazıyor:

"a turkish name. it's short and to the point with a charisma. it represents the name of an intellectual turkish person.
    girl: what's your name?
    guy: cem.
    girl: fuck me....."

(bkz: bu arada bora ben)
  • iran mitolojisinde sarap tanrisi
    uzun bir zaman sonra gelen edit:
    iran mitolojisindeki hükümdarlardan biri. iranlı ozan firdevsî’nin şehname adlı yapıtında efsanevî öyküleri anlatılır. efsaneye göre hüküm sürdüğü dönemde 300 yıl boyunca halkından kimse ölmemiş, kendisi de 700 yıl yaşamıştır. nevruz bayramı ilk kez onun hükümdarlığında kutlanmıştır. şarabı bulan da odur. bu buluşuyla bir bakıma, yunan mitolojisindeki dionisos’un karşılığıdır. dîvan edebiyatında geçen câm-ı cem kavramı buradan kaynaklanır. iran ve türk edebiyatına konu olmuş önemli efsaneler arasındadır.
  • yaprak dökümü'nün en iyi karakteri.

çünkü yaprak dökümünün en iyi karakteri, ölü olandır.
  • üç yaşında falandım. kardeşim oldu."adı ne olsun?" dediler ."cem olsun" dedim. nedenini bilmiyorum.
    çok esrarengiz birşeymiş gibi anlattım farkındayım..
    kısacası kardeşimin adı. ve en güzel erkek isimlerinden bir tanesi.
  • alevilik’te hak-muhammed-ali divani olarak kabul edilen cem ibadeti kimi yorelerde ayin-i cem, ali cemi, gorgu cemi, iceri kurbani diyede anilir. alevi inancina gore cem'in tarihcesi kirklar meclisine dayaniyor ve ilk cem'e hz. muhammed’in mursitlik ettigine inanilir. cem insanin yaradana sorumlulugunun yaninda icinde yasadigi topluma karsi sorumlulugunu yerine getirip getirmedigini sorgular. cem’de kadinlar ve erkekler birlikte ibadet ederler. cem’e dede rehberlik eder ve oniki hizmet sahipleri gerekli hizmetleri gorur. dede’nin duasi ile baslayan cem, 12 hizmet gorevlilerinin gorevlerini yerine getirmesi, alevi deyisleri ile semah’in donulmesi ve lokmalarin dagitilmasi ile devam eder. dualarin iceri genelde hak, ehlibeyt’e baglilik. on iki imamlar, hz muhammed ve hz ali sevgisine dayanir.

cem’in en buyuk ozelliklerinden biri cem’e gelenlerin birbirlerinden razi olmalaridir, cem’e katilanlar arasinda kirgin olanlar, kus olanlar varsa cem baslamadan once baristirilirlar. bir baska onemli ozellik ise “dari mansur” dedigimiz olaydir, dari mansur scullery halk huzurunda “dara” cikmasidir; islenen sucun derecesine gore toplumun oylamasiyla ceza verilir, en buyuk ceza ise toplumdan dislamaktir.

cem ibadetinde yapilanlari genel anlamda maddeler halinde siralayacak olursak:

1- oniki hizmet sahipleri cem’de gerekli araç ve gereçleri tamamlarlar
    2- cemaat, cemevi’nde toplanir
    3- dede, usulünce cemevi’ne girip postuna oturur
    4- dede, canlara egitici bir konusma yapar
    5- zâkirler, saz esliginde deyisler soylerler
    6- süpürge(car) çalinir
    7- post(seccade) serilir
    8- darginlar baristirilir, sorunlar çözümlenir, canlardan rizalik alinir
    9- oniki hizmet sahiplerinin dualari verilir
    10- çerag(delil) uyandirilir
    11- tezekâr(ibriktar) tarîkat abdesti aldirir
    12- kurban ve lokmalarin dualari verilir
    13- dede, yol-erkân konusunda canlara bilgi verir
    14- gerekirse kisa bir dinlenme arasi verilir.(mola)
    15- cem mühürlenir(secde yapilir)
    16- üç düvazimam okunur(secde yapilir)
    17- üç tevhîd çekilir(secde yapilir).
    18- miraclama okunur, kirklar semahi donulur
    19- istek semahlari donulur
    20- sakka suyu dagitilir
    21- mersiyeler okunur
    22- lokma ve kurban(sofra) hizmeti sunulur; lokmalar yenilip sofra duasi edildikten sonra dede “duran oturan…” duasi verir. bundan sonra da su hizmetler yerine getirilir: süpürge çalinir, post kaldirilir, oniki hizmet sahiplerinin duasi verilir, çerag dinlendirilir ve cem ibadeti sona erer.
  • cem: (arapca) erkek. 1. toplama, biraraya getirme, yığma. 2. hükümdar, şah. 3. süleyman peygamberin lakabı. 4. büyük iskender'in lakabı. cem sultan: fatih sultan mehmed'in çiçek hatundan olma oğlu (1459-1495).

cem: cinsiyet: erkek; kokeni: arapca; anlami: yaninda, nezdinde bulunmak, dogu mitolojisinde sarap ve ickinin tanrisi [bre bre bre].
  • yapışan teflonun mucidi türk firması. kendilerini buradan tebrik ediyorum.
  • gururla taşıdığım isim.
  • cok sevdigim ve her zaman cok sevecegim ama sanirim sevgimin boyutunu tam olarak anlayamayacak gonul adamim benim
hesabın var mı? giriş yap