• özellikleri arasında kıyma, peynir, ıspanak dışında balkabağı, ısırgan otu gibi olağanüstü lezzete sahip içerikle yapılması, hamurunun sütlü olmasının kattığı ek lezzet, kapalı saçta pişirilmesinin verdiği yumuşaklık mevcuttur.

saygılarımla,

boşnak böreğini kollama derneği başkanı
    ahmet boşnak
  • bu böreğin en güzel yapıldığı yer hiçbir börekçi değil anneanneniz veya babaannenizdir..
  • babaannemin nefis yaptığı nefis kalori deposu. her toplanmada 2 tepsi yapar. küçük tepsi hepimize. büyük tepsi babamla, amcama. babam bir uçtan başlar, amcam bir uçtan; döne döne ortada buluşurlar. hiçbir şey olmamış gibi üstüne baklavaları indirirler.` :yuh be`
  • bunu yoğurtsuz yiyeni mostardan aşağıya sallarlar. (bkz: boşnak mafyası)
  • gecenlerde bir tepsi yedigim icin fenalasmama neden olmus esi benzeri olmayan lezzet. patateslisi makbuldur benim icin.
  • isi bilen bir büyügün mutfaga girip hazirlamaya baslamasiyla birlikte, tüm aile üyelerinin sehrin karsi yakasindan bile aranip "kosun kosun bosnak böregi yapildi tepsi tepsi, yetisirseniz size de kalir birazcik belki" diye ziyafete davet edildigi, o kadar kat yufkayi acananin ellerinden öpülmesi gerektigi, bana ispanagi yedirtebilen yegane ambrosia.
  • bir gün bosna'ya gittiniz ve boşnak böreği yemek istiyorsunuz.
    "börek" kabaklı böreğin
    "burek" kıymalı böreğin
    "sindiça" peynirli böreğin
    "kumpriça " patatesli böreğin
    "zeleniçe" ıspanaklı böreğin
    "jüpita" gül böreğinin karşılığıdır.unutmayalım.
  • bosnaklar kiz cocuklarini neredeyse 13 yasindan itibaren borek acma konusunda egitmeye baslarlar. bir bosnak kadini icin borek acmak yemek pisirmekten daha kolay hale gelir. bu sebeple gidip bosnak bi aileye yanasin..
  • ben kabaklısını ve patateslisini seviyorum. kabak dediğimiz zımbırtının en yenilebilir formu boşnak böreğinde vücut buluyor. adeta bir tatsal şölen.

rahmetli nusret yengem yapardı. pamucuk elleriyle açardı o börekleri negzel. bi dua okuyayım dur.
  • bütün boşnak kadınlarının ortak özelliğidir bu böreği iyi yapmak.kıymalı+patateslisine doyamam,dayanamam.ölürüm uğruna.genelde boşnaklar bunun patateslisini sever.
hesabın var mı? giriş yap