• spirit'le geybıraş'ın dediğine göre, kabul edilirse, önceden askerliğini yapmış olanlara ödenecekmiş bedeli. misal yarın çıktı kanun, yaşı tutan hemen bana yolluyo parayı, hooop kurtuluyo askerlikten. o kadar askerlik yaptık yani sonuçta, hakettik bu parayı bence. vade filan da yaparız yani gençler şeyapmayın :/
  • (bkz: oy buldurgacı)

lakin ters tepki yapabileceği unutulmamalı...
  • hakkında yapılan tartışma zorunlu askerliğin nasıl bir tabu olduğunu anlatır bizlere. hayır, yarın kaldırsalar bunalıma girecekler var. korkmayın lan, askere gitmek zorunda olmayınca türklüğünüzden adamlığınızdan bir şey kaybetmezsiniz.
  • bedelli tahliye gibi bir kavram icat edilerek kıyaslanıyor.

suç ve ceza bağlantısı ile yaptığı bir eylemin "cezasını" çeken kişiler ile nüfus cüzdanının mavi olmasından başka hiç bir "suçu" olmayan kişileri aynı kefeye koyuyorsunuz ya. kefenize sıçam afedersiniz.
  • vaktiyle bir gün paris metrosunda giden bir işçi, jaures'in birinci mevki vagondan indiğini görmüş. 'oldu mu ya yoldaş,' demiş, 'biz ikinci mevkide, sen birinci mevkide?'... jaures de demiş ki, 'arkadaşım, ben ikinci mevkiye inmek için değil, senin de birinci mevkiye çıkabilmen için uğraş veriyorum!'

bu kıssayı vermem gerektiğini düşündüm. ekleyeceğim bazı şeylerde var elbette. ama kısa keseceğim. çünkü bu başlıkta yazılmış şeyleri tekrar edip ne okuyana azap ne de kendime yazarak ızdırap vereceğim.

tartışmalarda en çok hak hukuk adalet denilmekte ve bunun üzerine garibanizm sosu dökülmesini esefle karşılıyorum.

türkiye gerçeklerinden bahselim biraz. eğer bedelli çıkarsa durumu olan yahut olmayan koşa koşa bedelli yapmaya gidecektir.

durumu iyi olan şraak diye parayı bastıracak durumu iyi olmayan bankadan kredi alacak, borç edip gidecektir. ne borç bulabilen ne de parası olanlar ise durumda olan yasanın kendine vermiş olduğu hakların buyurduğu sürede askerliğini yapacaktır.

hak dediğimiz şey haketmekten gelir. temelde bir olumsuz bir durum olsa da üniversiteye gidersen 5 ay gitmeyen ise 15 ay askerlik yapar. 5 ay askere gitmek bir haktır. şimdi bu hakka sahip olan kişilerden haklarından vazgeçmeleri istenilir mi? istenmez elbette.

yapılan en büyük yanlışlardan biri ekonomik durumları biraz iyi olanların, kredi alabilme kudreti olan kişilerin yahut borçlanabilecek kişilerin aman bu kaka yapmayın yaparsanız siz halkasınız mealine gelen sözler edilmesi son derece hazindir.

işin diğer yönlerine bulaşmak istemiyorum ama askerlik özellikle bu günümüz türkiye cumhuriyeti şartlarında
    bir erkek için nasıl bir anlama geldiğini biliyoruz.

bu anlama göre ben yanmışım herkes yansın mı demek daha makbuldur yahut varolan sistemde bir çok kişiyi dolaylı ya da dolaysız iyi anlamda bir alternatif yolun daha oluşması mı daha makbuldur. işte esas mesele bu, gerisi teferruat.
  • bence bedelli askerlik olmalı, fiyatı da 50.000 euro olmalı çünkü ben bu parayı ödeyebilirim ve öyle her 3-5 bin euro verebilenle de aynı kefeye sokulmak istemiyorum. ama daha da pahalı olmamalı çünkü o zaman ben gidemem.
  • başvuran ilk 1000 kişiye bedava olacağı söylentisi dolaşmaya başlamış.
  • askerliğini 319 kd olarak yapmış bir kişi olarak....bedelli askerliğe karşı değilim. ancak burdaki bazı argümanlar hakikaten kişisel boyutta olduğu için pek bir anlam ifade etmiyor. bedelli askerlik olacaksa kesinlikle sonunda profesyonel askerliğe gitmesi lazım ki bu geceden olacak birşey değil, en az 2-3 yıl gerekiyor. ayrıca her parası olan bedelli yapar diye bir durum söz konusu olmamalı. 22 yaşında üniversiteden biz de çıktık, en verimli çağımızdaydık. bedelli askerlik şu anda 35 yaş üstü iş sahibi başkalarına istihdam sağlayan kısıtlı bir azınlık haricinde mümkün olmamalı bence. eşitlik, denklik kavramlarıyla argüman yapmayalım.
hesabın var mı? giriş yap