• benim de beklediğim yaklaşık 28 gün sürecek askerliktir.

karşı çıkanları da anlıyorum fakat bedelli askerliğe zengin çocukları parayla askerlik yapacak diye itiraz etmek pek mantıklı değil.
    zaten zengin çocukları bedelli askerlk yapmaktadır. yurt dışında 3 sene bir şekilde çalışıyor gibi gösterilip orada tatil yapıp dövizli askerlik yapabilmekteler. hatta kendini k.k.t.c' de çalışıyor gösterip kaçak olarak türkiye'ye tekrar dönenler bile mevcut.
  • zaten, pkk'ya karşı, askerliği bittikten sonra bile orada kalmaktan başka çaresi olmayan, o yüzden o mesleği seçmiş uzman çavuşlar kullanılacak, buna fiilen geçildi gibi. yine de uzun dönem erlerden ölenler oluyor 2009/2010 itibariyle, geçen yıl bir kısa dönem de şehit olmuştu "iç güvenlik harekat bölgesi"nde. kısacası ölüm ve ölüm riski başarılı şekilde fakirlere dağıtılmış olacak. akp'ye oy vermesin de bu halk napsın, zenginlerin katılması yasak şehadet lotaryası düzenliyor ebedi saadet için. eğer böyle birşey çıkar da akp gelecek seçim de bedel ödemezse, o zaman allah'tan niyazım 50 yıl ülkeyi bu adamların yönetmesi, zaten müstahakımız budur demektir.
  • ülkedeki (okumuş ya da okumamış farketmez) gençlerin 1 ila 1,5 yılının elinden alınmasına bile neredeyse alkış tutan tipleri de görmemize vesile olmuş askerlik türü.

zorunlu askerlik kavramını savunanlar ondan sonra da siktir olur gider beyin göçü başlığına 'vah vah cennet ülkemin süper yetenekleri abd'de kanada'da ele hizmet ediyor' şeklinde eleştiride bulunurlar.

konuyu saptırmak için de olayı hemen zengin-fakir ayırımına getirirler.

bu tipler kendi kendileri ile çelişkiye düşüyorlar bence.

kendilerine diyorum ki süper zekalı kabiliyetli gençleri ülkede tutamıyorsanız, onların gidip yurtdışına yerleşmesine de ses etmeyin bari, çok komik oluyorsnuz.
  • önümüzdeki günlerde daha sık gündeme geleceğe benzer... ne de olsa rte gündeme getirdi...

şimdi elimizdekilere bakalım;
    1) bakan, milletvekili çocuklarının askerlik çağı geldi, geçiyor.
    2) hazine tam takır. paraya ihtiyaç var. bedelli askerlik de güzel bir kaynak.
    3) eğer bedelli askerlik çıkarsa veya çıkma ihtimali güçlenirse bu önümüzdeki seçimlerde mevcut hükümetin işine yarayabilir.

yani bedelli askerlik çıkmalı.

işin ordu tarafına bakıldığında hep buna karşı olduklarını söylediler. ama şu anda ordunun karşı koyabilecek gücü yok. ya da öyle görülüyor. yani ordu kendisine karşı yürütülen psikolojik harekatta geriye düşmüş durumda. bedelli askerliği kabul etmemeleri halinde üstlerine daha şiddetli bir şekilde gidileceğini düşünüyorum. hatta bu hükümetin elinde bir koz... yani yap şu işi, hazineye para girsin yoksa ergenekon mergenekon alırım hepinizi içeri diye aba altında sopa göstereceklerini düşünüyorum.

kısaca bu iş olur diye düşünüyorum. bakın bedelli askerliğin gündeme gelmesi üzerinden neredeyse 3 gün geçti ve genelkurmay'dan daha gık çıkmadı.

bu arada vecdi gönül'ün konu hakkında "padişahımız efendimiz ne derse o olur" tadındaki beyanatını da alkışlamak lazım.
  • genelkurmay'ın görüşü belliyken başbakanın tekrar gündeme getirdiği askerlik.

ilgili görüş

geçen sene yine bu zamanlar vecdi gönül* gündeme getirmişti bedelli askerlik önerisini. o dönem genelkurmay başkanı ilker başbuğ "terörle mücadele sürerken kimse bedelli askerlik bekleyemez. gündemimizde değil, ileriki dönemde de gündeme gelme ihtimali yok" demişti.
    şimdi başbakan ısrar edip belli askerlik çıkarsa muhtemelen şu soru gündeme gelecek: acaba terörle mücadele bitti mi?
  • bence ortada bedellici akape ve buna direnmek isteyen kahraman tsk generaller diye iki taraf varsa, tsk'nın elindeki bitirici bir fırsattır. çıkar generallerimiz işte benim oğlum şurda askerlik yapacak, yaptı der. işte bunlar bakanlar akapeli milletvekili iş adamı çocukları için bunu yapıyorlar der. biz tsk yüksek kademesi olarak oğullarını 15 ay askere yollayan türk halkı ile beraber buna karşıyız der. bu son derece temel bir şey, istedikleri kadar samimiyetsiz olsunlar, bedelli bekleyenler haric onlarla beraber akp'ye küfretmeyecek kimse yoktur.
  • askere gitmeden önce desteklediğim, ancak şu an mantıklı bulmadığım düzenlemedir. gerçi ben rahat yaptım, bizim bi yarbay vardı çok severdi beni. bi gün yine nöbetteyim...
  • iki arkadaşım var, kardeşler... babaları da taşşaklı, zengin. büyük olan bedelli yaptı askerliğini, küçük olan normal 15 ay...

büyük olan, burdurda 20 küsür gün şınav çektik, koştuk, atladık, ebem zikildi ama güzeldi şeklinde anlatıyor maceralarını...

küçük olan ise, "aabi ne askerliği yaa, yemekhanede fındık içiyle misket oynuyoduk, nöbet falan da yoktu. doğudakilere üzülüyorum, ama yapacak bişey yok hacı, kader bana böyle, onlara öyle" şeklinde anlatıyor.

açık yüreklilikle de ekliyor:

"godoman çocuğu askerlik yapmaz olm bu memlekette. hangi işadamının oğlu şehit düşmüş şimdiye kadar? hangi siyasinin oğlu şırnakta çatışmış? hangi zengin işadamı asteğmen olup mayına basmış? ben 15 ay tatil yaptım, trekking yaptım, tek kuruş da ödemeden hemde."

susuyorum, hak veriyorum ister istemez...

o susmuyor:

"bi skime faydası oldu mu benim askerliğimin? bi gram yararım dokundu mu şimdi benim bu devlete? bedelli çıksaydı da verseydim 100.000 dolar, yapsaydım 20 küsür gün, daha mı az faydam olacaktı? devletime bi ton para vermiş olacaktım. kim bilir belki ordu o parayı garip-gariban askere üç beş kuruş fazladan vermek için de değerlendirirdi... ne bileyim amına koyayım, bi dünya para, ne yapılsa benim askerliğimden daha fazla fayda sağlardı"

susuyor sonra, ben elimdeki suyu içiyorum!...
  • (yazacaklarım yeni zellanda için geçerlidir diyeyim de, halkı askerlikten soğutmak falan filan adına entri gge olmasın)

ülkede herkes ama herkes eşit sürede ve eşit koşulda askerlik yapıyor olsaydı da bedelli askerlik adı altında eşitsizliği bozacak bir durum çıksaydı ortaya, o zaman şikayet edilmekte haklıydı. ama ulan şimdi eşitliği bozan 4 + 1 durum zaten var.

1) kısa dönem askerlik var. (devletin lisans eğitimi yapanlara verdiği hak. "lisans eğitimini tamamladıysan, 15 ay yerine 5 ay askerlik yapabilirsin" diye bir hak veriyor devlet ve eşitliği bozuyor... bu problem olmuyor da e o zaman "10.000 dolar verirsen 15 ay yerine 1 ay askerlik yapabilirsin" şeklinde verilen hak neden problem yaratıyor? o eşitsizlikse öbürü de eşitsizlik değil mi?)

2) uzun dönem de olsa kısa dönem de olsa, torpille morpille çok rahat yerde, çok rahat koşulda askerlik yapanlar var.

3) parayla veya gene tanıdıkla, torpille vs. sağlık raporu alıp askerlik yapmayanlar var.

4) dövizli askerlik var. kimse sadece yurtdışına tamamen göç edenler yapıyor demesin. çoğu kişi yapıyor. şu an üstünde yazdığımız sözlükün sahibi bile böyle yaptı değil mi? yanılıyorsam düzeltin.

5) bu artı bir durum da şimdiye kadar çıkan bedelli askerliklerden yararlanmış kişiler. madem bedelli askerlik kötü, eşitliği sağlamak için, onların da tekrar paralarının faiziyle ellerine geri verilip sıfırdan askerlik yapmaları lazım.

bu durumlar varken kimsenin ağzını açmaya hakkı yok. haaa sen ingiltere, israil vb. gibi bi ülke olursun. kraliçenin oğlu bile gider afganistan'da askerliğini yapar, o zaman bedelli askerliğe karşı çıkarsın. ama bizim ülkemiz için bu söz konusu değil.

onun dışında, bedelli askerlik ve dövizli askerlik ve diğer saydığım durumlar için söylenecek tek şey var. bunlar zorunlu askerliğin kaldırılmasının önündeki en büyük engeldir. şimdi askerlik yapmak istemeyen bir sürü insan var. her 10 yılda bir bunların sayısı birikiyor. zorunlu askerliğin devam edebilmesi için bunların eritilmesi gerekiyor. çünkü bi sistemin problemsiz işleyebilmesi için muhaliflerin susturulmaları veya ikna edilmeleri gerekir. bu da o hesap. yüzbinlerce insanı (ailelerini de katarsak sayı dramatik olarak daha da artar) susturmak mümkün olmadığına göre, ikna etmek gerekir; askerlik yapmak istemeyenlere (ya da on beş ay yapmak istemeyenlere) bu tip arka kapı imkanları verilir, onlar da ikna olur, seslerini keserler. olay da kapanır. hadi hayırlı tıraşlar.
  • zorunlu askerlik ve bedelli askerlik bir ikili olarak düşünüldüğünde gayet mide bulandırıcı oluyor. devletin önce illa geleceksin diye dayatıp, sonra da ama şu kadar verirsen bir şeyler yaparız diyor olması insanın devlet kavramına bakışını değiştirecek türden. askerlik zorunlu olmamalıdır. yoksa bedelli askerlik imkanı sağlanacaksa tabi ki canını, vaktini seven ve parası olan herkes bedelli yapacaktır askerliğini.

insanların hayatı söz konusu olan yükümlülükler ve bunlara ilişkin istisnalar belirlenirken geleceğini düşünen hükümetler dikkat etmeliler ama geleceğini belirleyecek seçmen kitlesinde bolca unutkan andavallılar olunca gerek kalmıyor tabi özenmeye. deprem oldu, bütçe açık verdi daya bedelliyi. e sürekli yap o zaman?

sonra hükümetlere bedelli askerlik çıkardıkları için kızmıyorlar da, askerliğini bedelli yapan insanlara zengin çocuğu diye kızıyorlar ya. tam kul zihniyeti. sanki imkan olsa kendileri bedelli yapmayacaklarmış gibi.
hesabın var mı? giriş yap