• başbakan'ın atv'de bugün yayınlanan katıldığı programda bedelli askerlikle ilgili çok sayıda mail geldiğinin belirtilmesi üzerine: ''bu mailleri bence bir klasöre koysanız da bunu silahlı kuvvetlere gönderseniz çok isabetli olur veya milli savunma bakanlığımıza. milli savunma bakanımız ve genelkurmay başkanımızla bu konuyu tekrar, bir daha müzakere ederiz'' demesi ve konuyla ilgili kişisel görüşünün sorulmasına üzerine ''detaylarını bir görüşmem lazım. detayları noktasında gerekli bilgi ve değerlendirmeyi yapmadan böyle bir açıklama yaparsam bu yanlış olur'' beyanında bulunduğu askerlik türüdür.

1999 a kadar hemen her 7 yılda bir çıkmış veya çıkarılmışken 1999'dan bu yana yaklaşık 11 yıldır çıkarılamayandır.
    gündemde olmasına rağmen neden çıkmadığı konusunda hepimizi düşüncelere daldırandır.
    bir on yıl daha beklerlerse bir çoğunun çocuğuyla birlikte askerlik yapacağı konusunda şüphe bırakmayandır.
  • hükümete oy ve ekonomik olarak yaramasın diye asker tarafından çıkarılmadığını düşündüğüm askerlik türü.

edit: kötülemeyin olum, benim de birini kötülediğim yok bu entride. bu dönem zor, seçimden sonra olması daha muhtemel diyorum bekleyenlere.
  • askerliği yaptıktan sonra bakaya davasından 2 bin lira ceza ödemektir.
    süperdir.
  • akp'nin son günlerde dile getirdiği devletin memur alımı, sigara yasağının yumuşatılması vs ile birlikte erken seçim yatırımı olduğu açıktır. binlerce satırlık antitezler yazmaya gerek yok. bu ülkede halka bir şey"veriliyorsa" karşılığı oy olarak istenir. istenmiştir. istenmeye de devam edecektir.
  • tam anlamıyla; 5.5 ay askerlik yapmaktan bile aciz yurdum asker kaçaklarının ve "abi hayatımızın 6 ayı, 12 ayı, 15 ayı gidiyor, ben o sırada milyon dolarlar kazandırırım ülkeme, beni daha iyi bir işte kullansın devlet, askerde ne iş yaparım benim işim bu değil, gelsin tabi bedelli, işimin başına hemen dönerim, müthiş" adamlarının dört gözle beklediği askerlik türü.
  • bedelli askerlik, asker kaçakları için değil, askere gitmemiş kişiler için çıkarılır.

bir şekilde bölüğünden kaçmış, firar etmiş, yani asker kaçağı olmuş kişi, kim olursa, (psikolojik sorunları yoksa) hangi kanun çıkarsa çıksın minimum 20 ay askerlik yapar bu ülkede.
  • en az 500 bin kişinin çıkmasını beklediği heyecan fırtınası
  • yine, bedelli askerlik "zengin" işi değildir.

bugün için, ortalama 2.000 lira gelire sahip herkes bir şekilde bedelli askerlik yapabilir. zaten bu kanunun çıktığı dönemlerde bankalar düşük faizli ve uzun vadeli "bedelli askerlik kredisi" dağıtırlar. siz de 21 gün askerliğinizi yaptıktan sonra bir süre; ayda 700-800 lira kredi taksidi ödersiniz olur biter.

1999 depremi sonrası çıkan kanunla bedelli askerlik yapanların büyük bir kısmı bu şekilde banka kredisi alan "ortalama" gelir düzeyine sahip insanlardı.

2.000 lira maaş alan adama zengin diyorsanız, orasını bilemem.
hesabın var mı? giriş yap