• hakkında power point sunumlarının hazırlandığı iddia edilen sözde darbe girişimi. lan power point ne? lisede proje ödevi mi yapıyor bu adamlar?

(bkz: saçmalık)
  • uydurmadır.

(bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)

zamanın ötesinden gelen edit: irticacı entry kötüleme timi son derece teşkilatlı bu günlerde.
  • bu iddiaya inanmadığını söyleyenlere türlü hakaretler ediliyor. ben de soruyorum: arkadaşım henüz 1 ay önce bülent arınç'a suikast girişimi diye sallanmadı mı türkiye? askerler içeri alınmadı mı, kozmik odalara girilmedi mi? ne oldu sonunda? askerler serbest bırakıldı, önce komutan yutarken ağzından alındığı yalanı söylenen korkinin hp'nin (bilgisayar firması olan) adresini tarif ettiği ortaya çıkmadı mı?

bülent arınç elli defa "üzerinde durulması lazım" diye gündemde tutmadı mı? akp mazlum rolü oynamadı mı? ergenekon davasında balbay'a ait olmayan günlükler onun gibi gösterilmedi mi? cumhuriyet gazetesi ankara bürosunun telefon kayıtları balbay'ın kişisel telefon kayıtları gibi gösterilmedi mi? kanaltürk'ün devri sırasında depoya kaldırılan belgeler tuncay özkan'ın sakladığı belgeler gibi ifşa edilmedi mi?

daha önce darbe oldu bu ülkede. darbeler sırasında neler olduğunu hepimiz biliyoruz. "bu ülkede darbe olmamıştır, olamaz" gibi iddialarımız da yok.

sadece şunları soruyoruz: akp döneminde sürekli akp alehine komplo haberleri çıkıp çoğunun yalan ve düzmece olduğunun ortaya çıkması, akp'nin bu yalan ve düzmece haberlerle oyunu arttırması (veya belli bir seviyenin üstünde tutması) tesadüf müdür? nasıl oluyor da akp bundan önceki darbelerden farklı olarak darbecileri engelleyebiliyor? yurtdışı desteği olmadan darbe olur mu? (bkz: #17457833)
  • ege'de savaş uçağının düşmesi ile nasıl bir sıkıyönetim zemini yaratılacak diye bir soru geliyor akla. daha 2006 mayıs'ında bir tane türk f-16 uçağı it dalaşı sırasında yunan f-16'sı ile çarpışarak düştü. madem 2003'ten beri böyle bir plan var, bu olay olduğunda raftan indirilip uygulamaya konulabilirdi. ayrıca bu olay sıkıyönetim ilan edilmesine nasıl bir bahane olabilir? bir jetin düşürülüp suçun yunanistan'a atılması planı türkiye'de ilan edilecek bir sıkıyönetim ile desteklenebilir mi? bu sıkıyönetim ilan edildi varsayarsak, halka ne denecek? "yunanlılar jetimizi düşürdü, evden çıkmak yasak" mı denilecek? veya "akp yüzünden jetimiz düştü, bir daha bunlara oy vermeyin" mi denilecek? veya "başımıza çuval geçti, jetimizi de düşürdüler, hepsi bu akp yüzünden" denebilir mi?
  • planın isleyis bicimi söyledir: öncelikle sehirlerde karmasa>sıkıyönetim>meclis tatili>partilerin isbirliğiyle ordunun yönetime el koyması veya ayar vermesi.
    simdi bunları bir yerimden mi uyduruyorum. hayır.

tarih nisan 1960

ülke içinde karısıklıklar, üniversitelerde ayaklanmalar, gazetelerde asılsız bir sürü haberler (öldürülen, balık-et kurumuna gönderilen, kadavra olarak kullanılan öğrenciler, chp'nin asılsız iddiaları, söylemleri, inönü'nün cıkısları vs gibi garip haberler evet, bunlar yazıldı cizildi bir zamanlar)

netice istanbul ve ankara'ya hakimn olan ordunun, basa cemal gürsel'i gecirerek hükümeti devirmesi, destek chp'den.

yapan, planlayan, uygulayan kim belli.

olan bir şeyden bahsediyoruz. 1960'ın belgeleri ortada, darbeyi yapanlar ortada, toplantı zamanları, uygulamaları, hatta darbe sonrası hareketleri, haksız mahkemeler, sadece gösteris amaclı savunmalar vs ortada.

sonuc: asılan basbakan, yitip giden onlarca yıl, günümüze kadar kalan kanunlar, halkın kararının elinden alınması.

simdi plan tarihi belli,
    akp'nin oyda tavan yaptığı yıl.
    şaşkınlık kimde. "yılmaz" askerlerde.
    sebep; "ülke" elden gidiyor.
    plan: eee yapılmışı var. nasıl başka darbe yapabilir adam.
    nerde aczmendiler, nerde hocalar, nerede sakallı "öcüler". fatih altaylı'nın "gördüğünüz her yerde ihbar edin" dediği cübbeli'yi gördük tvlerde. korkutucu gelmedi değil mi adama?

nerede hizbullah ya? aa onlar da aracıymıs meğerse. pkk dinsiz, bir tane dinlisini kuralım şu grubun. birbirlerini yesinler olayı yani..

ee kardesim askere, silaha, "güce" nasıl tapacak,
    nasıl "okumus", "yalamıs yutmus", "vatanseveri" inandıracağız biz "seriatın" geldiğine.
    ee kardesim nasıl "halim salim" müslüman dahi, "gelsin ordu da su ülke huzura kavussun" diyecek.

tek cıkar yol, denenmis iste, 60'daki, 80'deki gibi ses cıkarma, görme, duyma.
    "sana ihtiyac olsun"
    o zaman vur kafalarına dipciği..

bu sefer olmadı.
    darbe tarihte de görüldüğü gibi "kafaya oynamaktır".
    60'da oynandı, tuttu.
    63'de denendi, kafa gitti...
  • kisisel olarak gercekligine inanmadigim plandir. ama dönup dolasip kapak olabilecek bir girisim de olabilir.

gercekse eger:

tsk'ya guvenim baya sarsilmis olur. darbe planladigi icin degildir. böyle mal gibi darbe plani yapip basina sizsin diye de senelerce sakladigi icindir. yani bence darbe planliyorsan arkadasim bu isi gizli yaparsin. devrim planliyorsan gizli gizli planlarsin. ne bileyim böyle sacma sapan binlerce sayfalik olmaz gibi geliyor bana. yani simdi ordu icinde yillardir fettullah gulen sizmalari aranirken, dönem dönem ayiklanirken (ki bu sizdiginin belgesidir) ordu icinde bu tarz bir olusum varken kalkip da binlerce sayfa plan yapip adamin yarin öbur gun bunu bulmasini ve önune koymasini istemezsin. harbi bu sekilde yaptilarsa, ulkeye icerden de disardan da gelebilecek herhangi bir tehlikeye karsi tsk bastan 1-0 hatta 2-0 geridedir ki bence bu baya korkutucudur.

ordu darbe yapmamalidir, darbe yapilinca ulkeye ve icinde yasayanlara sonra da ulkenin gelecegine olanlar gecmis örneklerle cok guzel görulmustur. darbe kötudur, ama tartisilabilinir. kimi ister kimi istemez; ama bu insanca tartisilabilmelidir.

mesela benim fikrim: herhangi bir ordunun, ulke'nin ve dunya'nin guncel gidisati ve gelecekte olabilecekler icin her zaman planlari senaryolari olmalidir. bence bu darbe icin de gecerlidir. ordu darbe plani yapabilir. yapmadikca sorun olmayacagini dusunuyorum.
    eger yaparsa göte kacar, ordu darbe yapmamalidir ve hatta dusunmemelidir bile diyen insanlar da olabilir, kismen onlari da anliyorum. bu konuda ortada kaldigimi ama kutuplasmadan ekvatorda takilmak istiyorum.

bence bu plan da diger planlar gibi ordu tarafindan hazirlanmis darbe senaryolaridan biri olabilir. gercek de olabilir sallama da.

bu teorinin disinda; bu kadar darbe plani varken, ve hatta bunlar tartisilmaya baslandigi zamandan 3 5 sene önce yapilmisken neden hic darbe olmamistir (olsun demiyorum). bu noktada diger planlar gibi bu plan da benim icin inandiriciligini yitirmektedir.

ama bu noktada bilgi eksikligimden dolayi biraz tikaniyorum. mesela bundan önce olmus darbelerde (yukarida bahsi sik sik gecmis) bu kadar detayli ön hazirligi yapilmis planlar bulunmakta midir? merak ettigim; son zamanlarda cikan 3 plan ile önceki darbelerin baslama surecine kadar olan gelismelerde bir benzerlik var midir?

antetli mantetli sesli mesli gercek belgeler var deniyor, gercekten görmek istiyorum.

ayrica bu adamlar bu belgeleri nasil buluyor on da sasiyorum?

yalan ise: zamanlamasi (akp'nin durumu) ve diger planlara göre kalitesi bakimindan iyi bir diyazn olmus. eksikleri var. 4. de daha iyi olabilirler. jet olayi egreti durmus mesela.

yalan olma ihtimalini antetli mantetli kagitlar da aslinda pek curutmuyor. zira ergenekon davasi kapsaminda, tanidigim cok genc yeni mezun olmus bir subay, kendi bilgisayarindan cikmayan uretilmeyen yollanmayan basilmayan ama sirf belgeyi hazirlayan olarak onun adi geciyor diye ki belgenin bulundugu bilgisayar mechul, kopyasi falan da yok, tutuklanmistir. ordu icinden yada disindan birileri bu tarz dökumanlari guzelce dizayn edebilmektedir. bu tarz bircok sahte belgeyle ilgili örnek de bu baslikta baska entrylerde örneklendirilmistir.

ayrica yalan ise taraf gazetesi kismi sansure ugratilmali ve artik darbe plani yayinlamamalidirlar.

yada taraf gazetesi, kurtlar vadisi pusu tarzinda, taraf gazetesi darbe isimli yeni bir gazete yada dergi cikartmalidir.

bende biraz kekremsi hisler yaratan taraf gazetesinin yeni bombasidir.
  • taraf gazetesi yazdığına göre doğru olması olası darbe planı. özellikle akşam haberlerinde orgeneral çetin doğan'ın "böyle bir şey yok" iddiası üzerine açıp planı şöyle bir okudum. planın ait olduğu dönem 2002. planın "dost durumu" bölümünün 3b bendinde tsk'ya eleman temininde yararlanılacak kaynaklar arasında ise türkiye gençlik birliği sayılıyor. kuruluşu 19 mayıs 2006.
  • hafızası güçlü olanların türkiye'de yapılmış provokasyonların bir devamı olduğunu anlayacakları darbe planı. ismini komik bulanlara gelince; askerin halkı baskı altında tutmak için yaptığı planlara ilk kez verilmiş bir isimdir değildir balyoz.

(bkz: balyoz harekatı)
  • kaynağı inci sözlük'teki beyler bu gece taraf'ı ziyaret ediyoruz başlığı olan darbe planı.
    hatta inci darbe planı olarak söylenecekti de, çakozlarlar diye vazgeçildi

(bkz: eski darbe planından kopya çekmek)
  • 2002' de, milli görüş çizgisinden gelen bir parti, ezici bir seçim zaferiyle iktidara gelir. % 21 oyla hükümet olan erbakan ve şürekası'nın, rejimi değiştirmeye çalışacak kadar coştuğu hatırlanırsa, 5 yıl sonra %34 oyla iktidara gelen akp neler yapmaz diye düşünülür.

varsayıma göre, ordudaki üst düzey bazı komutanlar, akp'nin şeriat düzeni getirmek amacında olduğunu düşünerek envayi çeşit darbe planları hazırlarlar. binbir çeşit atraksiyonlar, çeşit çeşit provakasyonlar, kendi uçaklarını düşürmekten ( niyeyse ? ) tutun da , camilerin bombalanmasına kadar, din adamlarına, mezhep liderlerine suikastlere kadar. maksat darbe için zemin hazırlamak.

iyi hoş da, madem ordu o dönem akp'den bu kadar korkuyor, çekiniyor, sonuçta şeriat düzenini getireceğini düşünüyordu, bu kadar maymunluk yapmaya gerek mi vardı ? böyle saçma sapan bahanelere ihtiyacı mı var koca koca paşaların? akp şeriat yönünde adımlar atar, sen de ''rejimi ve devletin bekasını korumak için yönetime el koymak zorunda kaldık'' dersin olur biter.

her yeni darbe planı iddiası ortaya atıldıkça, inanılırlık oranı da azalıyor. yandaş medyanın darbe, suikast, provakasyon çığırtkanlıkları, artık kabak tadı vermeye başladı. anlaşılan önümüzdeki genel seçimlere kadar kafamızı bunlarla ütülemeye devam edecekler.
hesabın var mı? giriş yap