• (bkz: aysu)
  • amerika'nın gelecekte ay'a da demokrasi götürecek olmasına yol açacak keşif.
  • bir de mezgit çıksa onun şahane ızgarası olur.
  • ayda ezan seslerinin hikmeti şimdi açıklığa kavuştu öyleyse. gusül abdestinin alınamadığı yerde ezan'ın duyulması bana çok mantıksız gelmişti. şimdi her şey yerli yerine oturdu.her şey çok mantıklı bu durumda.
  • - ay'da su bulunmuş abi, amerika yakında oraya da demok...
    + yazıldı arkadaşım, yazıldı.
    - nasıl abi?
    + çekil çekil.
  • (bkz: hava olmasın)
  • bir astronotu bir haftalığına aya göndermenin masrafı atıyorum 1 milyar dolarsa, bunun 700 milyon dolarını su taşıma işlemi alıyor.

ayda üs kurma hayalleri ise insanoğlunun çok uzun zamandır hayali. niye?

çünkü aydaki yerçekimi dünyadakinin yaklaşık 1/6'sı. yani ay'a bir uzay mekiği indirip kaldırmak, çok daha az maliyetli. burada kurulacak bir üsse yapılacak olan yakıt ikmal istasyonu, insanoğlunun çok daha uzak mesafelere gitmesini sağlayabilir.

fakat böyle bir üssün kurulmasının önündeki en büyük engel, insanoğlunun en büyük ihtiyacı olan "su"ydu.

su o kadar çok "hacim" ve "kütle" ki bilimadamları için, uzay seyahatlerinin dünyadan ayrılma kısmında böyle büyük bir "hengame"den kurtulmak, müthiş bir buluş.

tabii tüm bunlardan önce ayda bir üs kurulmalı, bu kapalı ortamda yapay bir atmosfer yaratılıp su üretilmeli. ancak ondan sonra bu buluşun işlevi ortaya çıkar.

yapılan bu keşif ise, "ayda kurulacak bir üssün feasible** olabileceğine dair" önemli bir kanıt niteliğindedir.
  • gidenlerden biri unutmu$tur, heyecanlanmaya gerek yok.
  • bulunan suyun faturası bana gelmediği sürece son derece önemli bir gelişmedir.
hesabın var mı? giriş yap