• eğer doğruysa bu yüzde üçün içindeyim

bu bugüne kadar hayatta ne işime yaradı

1 arkadas ortamında bizim soy surdan gelio muhabbetinde
    2 kız ortamında bizim soy surdan gelio muhabbetinde
    3 rakı masasında bizim soy surdan gelio muhabbetinde

gördüğünüz gibi pek de bi işime yaramamıs

tanım: isviçreli bilim adamları yapsa da manidar olacak olan araştırma

not: nerden belli yuzde 3 diyen arkadaslar için iki taraftada boyle boş işlere bayılan akarabalarım var ebemin ebesine kadar soy ağacı cıkarttılar
  • çok da önemli olmayan açıklama. ne mutlu türküm diyebilen, ben türküm diyebilen herkesin türk olduğunu düşünürsek isterse dna kinder süprizden çıksın çokta tın.
  • ırk üzerine yapılmış bu araştırmanın adı "anadolu'nun yüzde doksan üçü türk" olsaydı ve araştırmayı yapanın adı misal yusuf halaçoğlu olsaydı tepkiler ne olacaktı çok merak ediyorum.

ırk üzerine yapılmış bir araştırmadır. ister ırkçılığa karşı bir zihniyetle yapılmış olsun, ister "çok çeşitli bir toplumuz" deyip kendimizi rahatlatmak için yapılmış olsun, ırkçı bir araştırmadır. araştırma yapılmasın diye bir isyanım yok ama bunu haber yapan, ideolojisi için kullanan zihniyete karşı bir isyanım var.
  • bu açıklamaya "önemli olan ne mutlu türküm diyebilmekti" şeklinde yaklaşmanın "biz saf ırkız yae" şeklinde yaklaşmaktan bir farkı bulunmamaktadır. "saf ırk aramak" ve "her insana zorla kültür etiketi yapıştırmak" birbirinden daha matah değildir, birincisi hiç olmazsa daha samimi. aslolan insanlık değil, türklüktür diyrosanız; isterse kültür,bilinç vb. şeklinde kafa sikin yine aynı yere çıkıyorsunuz zira.

tekrardan; yok birbirinizden bir farkınız.
  • türkiye'yi bir ırk cumhuriyeti zanneden faşistlerin hemen sahiplendiği iddiadır. ama sizi üzmek için tekrar edelim, biz bir ırk değil, bilinç cumhuriyetiyiz.
  • ırkçı bir araştırma değildir. ırkçı bir duruşu görüldüğü kadarıyla yoktur. bu araştırmanın sonuçları üzerinden ırkçı hiçbir politika işlememiştir ve yüksek olasılıkla işlemeyecektir. hiçbir ırkçı siyasi akıma bilimsel dayanak sunması için kurgulanmamıştır. genetik araştırmaların sonuçlarından muştulanan üstünlüklere, devlet erkinin toplumsal hayatı soy temelli üstünlüğe dayanarak yönetmesine, çokuluslu bir devletin içersinden "asli unsur" belirleme gayesine hizmet etmesi için yapılmamış; yaşanan bölgede primordialist saiklerle veya otoktonluk iddialarıyla toplumu şekillendirmesine destek vermek için düzenlenmemiştir. araştırma bu niyetlerle kullanıldığında veya tam tersi şekilde "siz buralı değilsiniz, ziktirin geldiğiniz yere gidin - oralar aslında bizim, sizin ne mal olduğunuz belli değil vs." dendiğinde ırkçılığa dayanak teşkil edebilir. şu haliyle ırkçılıktan eser taşımamaktadır. örneğin sefalometri de zamanında brakisefal alpin adamı halis türk'ü bulmak için kullanıldığında ırkçılığa meze olmuştur ancak bugün tıpta da kullanılagelen bir disiplinin parçasıdır. bugün türkiye cumhuriyeti kara kuvvetlerinin kuruluşunu m.ö 209'a dayandırırken kullandığı kavram olan türklüğü kültürden, anadolu türklerinden, anayasal vatandaşlık tanımından ibaretmiş gibi gösteren egemene ırkçı gelebilir ki bu bayağı ironiktir.

oysa o öyle değil ama şu var: (bkz: ırkçılık bilimsel bilgi ile el eledir)

[not: taraf'taki röportajı okumadım, ne denmiş bilmiyorum. radikal'den baktım]
  • --- spoiler ---

anlamadım... türk kökenli nüfus mu çok düşük?

evet... türkiye’de bugün kendine türk diyen nüfus... “orta asya’dan geldik” diyoruz ya... bugün artık genetik araştırmalar yapmak mümkün. bir arkadaşım bu konu üzerine çalıştı. yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bugün, tc’nin nüfusu içinde, damarlarında gerçekten “orta asya’dan” denebilecek genleri taşıyanların oranı yüzde üç gibi çok küçük bir oran.

--- spoiler ---

(bkz: bir arkadaşım ekolü)
  • bir bilgi. her bilgi gibi, içinden başka neticeler çıkarılabilecek bir bilgi.

şöyle olabilir:

anadolu'daki türk nüfus yüzde üç.

anadolu'da anadili türkçe olan, kendisini de türk bilen nüfus %70*

oldu mu sana aradaki fark %67*

yani yüzde üçlük türk nüfus, yüzde altmış yediyi asimile ediyor, yüzde altmış yediye türkçe konuşturuyor, yüzde altmış yedinin kendisini türk olarak görmesini sağlıyor.

şimdi bu türklere üstün millet denmez de ne denir?

biraz ciddiyet eklersek: türkler gibi asimilasyon kabiliyeti zayıf bir milletin bu kadar büyük kitleleri türkleştirmiş olması imkânsızdır. anadolu'daki türk nüfus yüzde üçten çok daha fazladır.
hesabın var mı? giriş yap