• an itibariyle uçuş başlatma ekranında şöyle bir engine sıçışı veren oyun.

warning: implode() [function.implode]: invalid arguments passed in /var/www/am/flight_all.php on line 192
    you have an error in your sql syntax; check the manual that corresponds to your mysql server version for the right syntax to use near '' at line 1.
  • oncelikle (bkz: #16902783)

gelen mesajlarla beraber havaalani vergilerini de ekleme ihtiyaci hissettim. reklamla ilgili soylenen seyler de oldu ama demand'i %99 olan bir rotanin en ucuz olan gazete reklami yapilsa bile %88 doluluk oraniyla uctugunu gorunce reklam isine girmekten vazgectim. herhangi statik bir hesaplamasi olmadigi icin.

airport taxes= rota uzunlugu*8 formulunden bulunuyor.

http://img524.imageshack.us/…g524/1508/tablotax.png

tablodan gorebilecegimiz uzere cessna, embrarer ve challenger, en skindirik ucaklardan. almanin hic bir manasi yok. tam kapasite ucsa bile her halukarda zarar ettiriyorlar. yapilabilecek bi sey yok.

net kar/gun sutunu, toplam ciro-(yakit+airport tax) formulunun sonucu gosteriyor. erj190, goruldugu uzere total verimde bir numara. yalniz bir tane a380 ucurup onun getirdigi net karla 5 tane erj190 alirim derseniz, orasini bilemem. o kadarina kafam basmadi acikcasi.
  • http://www.mediafire.com/download.php?mndimhjkmjz adresindeki mukemmel programcik vasitasiyla gece uyurken, bilgisayarimizin basinda degilken de ucaklarimizi ucurabilir; airline manager manyakligini ileri bir noktaya tasiyabiliriz.

kendi uploadimizdir +rep

edit: programin herhangi bir aciklamasi yok. o yuzden yazayim, cozemeyen olur diye diyorum.

ilk once ctrl+e yapiyorsunuz. gelen sayfada sol tarafa bakan oka tikliyosunuz, airline manager sayfasinda flight linkinin pozisyonunu tanitiyorsunuz. sonra asagidan add event'e tiklayip yine sol tarafa bakan oka tikliyorsunuz, ama bu sefer start all routes linkinin pozisyonunu ogretiyorsunuz. sonra asagidaki loop event'in yanindaki tike tikliyorsunuz ve oraya bu dongunun kac defa tekrarlanmasini istediginizi yaziyorsunuz. o sayfada yukarida yazan 1000 ise, her tik arasinda 1 saniye bekle demek. ben onu 25000 yaptim. yani 25 saniyede bir kere flight'a tikliyor, 25 saniye sonra da start all routes'a tikliyor. bu loop'u, loop event'e atadiginiz sayi kadar tekrarliyor. isiniz bitince save to xml butonuna tiklamayi unutmayin.

start event'e basarak islemi baslatiyorsunuz.

edit2: ekran cozunurlugunuzle degismekle beraber eger filonuz 24-25 ucaktan fazlaysa, start all routes butonu sayfanin altinda kaliyor. bu sorunu da once sayfanin sagindaki kaydirma cubugunun asagiyi gosterenine 4 kere tikla, sonra start all routes'a 1 kere tikla, 15 saniye bekle (sayfanin gelme suresi kadar falan iste), sonra yukaridaki flighta tikla ve 15 saniye bekle diyerek cozdum. benim loop'um bu oldu.

bazen sayfa hata veriyor, bu denemeleri yaparken hic hataya denk gelmedigim icin "tekrar dene" butonunun pozisyonunu ve dolayisiyla bunun cozumunu simdilik bilmiyorum.
  • heralde bir tek benim için mavi ekran veren facebook uygulaması.

(bkz: #16902983)
  • şöyle bir mesaj düştü az önce mailbox'uma:

dear costumers

our current situation is not getting bigger. the fuel reserves are running low, and the demand is getting bigger.
    most reserves have been used, and the battle to find new resources is still going, however at this point it have been tough to find new reserves.

therefore i regret to inform you that the global fuel market will be affected by this.

the aviation industy is a very important factor in the global market, and we are indeed aware of this situation.

however the situation now is that the market may change. i am writing to you because you are one of our core costumers, and we want to inform you about this situation.

regards
    ceo mark walth johnson
    aeroshell
    worldwide provider for the aviation industry
  • son gelen mailden "benzin bundan sonra 2000~2300 civarinda olacak, oyle 400 falan beklemeyin" demek isteyip istemediklerini pek anlayamadigim oyun.
  • ben de bir analiz yaptım. filomu nasıl kurayım diye düşünen küçük ve orta ölçekli işletmeci için en doğru ve kapsamlı analizin bu olduğunu düşünüyorum. analize fiyatı 10 milyona kadar olan uçakları dahil ettim.

önce değişkenler ve varsayımlar:

(bir uçak için)
    y: yolcu sayısı
    k: km başına yakıt tüketimi (lb cinsinden)
    f: 1 lb yakıtın fiyatı (şu anda 2, analizin gerisinde 2 aldım)
    v: hız (km/sn)
    u: 1 milyon dolara alınabilecek uçak sayısı

varsayım: uçakları tam dolu uçuruyor ve bir uçuş bitince hemen yenisini başlatıyorsunuz.

gelelim analize. önceki bir entrymde belirttiğim gibi bu oyunda kar formülü basit: (y/2 - 8 - k*f) * mesafe (çünkü bilet fiyatı mesafe / 2, havaalanı vergisi 8 * mesafe, yakıt harcaması k*f*mesafe). varsayımımızın ikinci kısmına dayanarak mesafeyi analizden çıkarabiliriz. yani, uçuşları aralıksız yaparsanız, km başına karınız y/2 - 8 - k*f.

bir de hız faktörü var. bir saniyede alınan mesafeyle km başına karı çarparsak bir saniyedeki karı bulabiliriz:

bir saniyedeki kar = v * (y/2 - 8 - k*f).

analiz burada bitmiyor. şimdi işin en can alıcı noktasına gelelim. paranız var uçak alacaksınız. çok sayıda ucuz uçak mı alacaksınız, yoksa az sayıda pahalı uçak mı? burada hesabımın içine "1 milyona alınabilecek uçak sayısı" diye bir değişken sokuyorum. buna da u diyeyim. dananın kuyruğunun koptuğu yer: return = bir saniyedeki kar * bir milyona alınabilecek uçak sayısı diyorum. yani ben bir tür uçağa belli miktar para yatırdığımda belli bir sürede ne kadar kar ederim? olay budur.

aşağıdaki linkte uçaklar için hesaplamalar var.

http://img14.imageshack.us/img14/8955/amanaliz.jpg

en iyi uçak, bir çok kişinin söylediği gibi erj 190. açık ara hem de. filonun limitine gelene kadar erj doldumakta hiçbir problem yok. diğer uçaklar yakın bile değil. tabi limit dolunca erj leri satıp büyük uçaklara yönelmek lazım. o uçaklarla ilgili analizi de belki o aşamaya gelince yaparım.
  • aşk-ı memnu' da firdevs hanımın ''johannesburg' a gitmek istiyodum''(böyle bişidi galiba) demesinden sonra johannesburg' un demand oranının %99 olmasının gözlerden kaçmadığı oyundur.*
  • son gelen maille orta doguda barisin saglanmak uzere oldugu, yeni devasa bir rezervin kesfedildigi ve yakit fiyatlarinin artmayacagi haberi bircok kisinin yuregine su serpmistir
  • panama city - medellin arasında bu kadar mesafe farkı olmasına aklımın ermediği oyundur. dünya harbiden yuvarlakmış efendim.

http://img10.imageshack.us/…4295/panamamedellin.png

edit: şimdi tekrar baktım airline manager yönetimi mal gibi florida'daki panama city ile panama'daki panama city'nin yerlerini karıştırmış. geobytes.com sitesinden elde ettiğim verilere göre panama'daki panama city ile medellin arası sadece 530 km iken florida'daki panama city medellin arası ise 2863 km. koca bir yuh çekiyor, böyle basit hatalar olmamalı diyoruz.
hesabın var mı? giriş yap