• pilotlarımın maaşı 2700$, hiç sesleri çıkmıyor.
    temizlikçilerin maaşı 2900$, biraz önce greve başladılar.

hepsini kovup alıcam viledayı elime dalıcam uçağın içine sonunda.
  • bu oyunun uçak fiyatları o kada manasız belirlenmiştir ki insanı mecburen 2 ya da 3 seneçeğe zorluyor. hemen anlatayım :

şimdi hala hesaplayıp uyanamamış yeni oyuncuları uyandırayım ilk olarak. uçacağınız hattaki fiyat biletleri uçuş mesafesi/2 olarak hesaplanıyor oyunda. 7000 km menzili olan bir a319 ile tam 7000km'lik bir hat uçtuğunuzda (ki bir tane var ama unuttum şimdi hangisi) o uçaktan kazanabileceğiniz maksimum parayı kazanıyorsunuz. kısa veya uzun uçmanızın size gelir olarak bir farkı yok, sadece kısa uçtuğunuzda uçakları daha sık kaldırmanız gerekiyor.

gene aynı mantıkla baktığınızda herhangi bir uçağın size bir günde kazandırabileceği paranın formulu de şudur :

((uçağın hızı x 24) / 2 ) x koltuk sayısı.

bu formulle herhangi bir uçağın bir günde kat edebileceği maksimum mesafeyi hesaplayıp, o değeri ikiye bölerek tüm bu uçuşların bilet fiyatını elde edip, onu da uçağın koltuk sayısı ile çarptığınızda otomatik olarak o uçaktan bir günde elde edebileceğiniz optimum geliri hesaplayabilirsiniz.

bu açıdan bakınca bu oyundaki en karlı uçak a319 oluyor. hemen açıklayayım :

koltuk sayısı : 117
    uçağın hızı : 780 km/s
    benzin tüketimi :6 lbs/km
    fiyatı : 2.540.000$

780 x 24 = 18.720 km - bir günde yapacağı maksimum km
    18.720 /2 = 9.360$ - bu mesafe için satılacak 24 saatlik biletlerin fiyatı
    9.360 x 117 = 1.095.120$ - bu uçağın bir günde yapacağı maksimum ciro

18.720 x 6 = 112.320 lbs - bir günde yakacağı maksimum benzin.

(1.095.120 / 2.540.000) x 100 = 43 - yani bir a319 optimum çalışırsa maliyetinin %43'ünü geri ödüyor.

şimdi dediğim gibi oyunu yazan adam o kadar mekanik bir planlama yapmış ve o kadar işin basitine kaçmış ki aynı formulle bütün uçakların potansiyel gelirlerini bulabiliriz. hemen kıyaslamak için bir tanesini daha hesaplıyorum :

airbus a380 - her genç airline ceo'sunun hayali :

koltuk sayısı : 644
    uçağın hızı : 945 km/s
    benzin tüketimi : 19 lbs/km
    fiyatı : 200.110.000$ (oha) (bkz: o paraya öküz alırız)

945 x 24 = 22.680 km - bir günde uçacağı mesafe
    22.680 / 2 = 11.340 - bilet fiyatı
    11.340 x 644 = 7.302.960$

22.680 x 19 = 430920 lbs - günlük benzin tüketimi

(7.302.960 / 200.110.000) x 100 = 3.51 - yani a 380 tüm gün uçsa bile maliyetinin sadece %3.51'ini ödeyebiliyor.

ayrıca :

200.110.000 / 2.540.000 = 78.7 - yani bir a 380 fiyatına 78 tane a319 alabiliyorsunuz.
    78 x 1.095.120 = 85.419.360$ - o uçaklarla günde 85 milyon da para kırıyorsunuz (ki gelen paralarla arada alabileceğiniz uçakların gelirini de heaba katmadık. o kadarını da başkası hesaplasın)

bu formulle istediğiniz uçak için hesap yapın sonuçta göreceksiniz ki oyundaki en optimum geliri erj 190 ile a319 getiriyor. şimdi yazmaya onun hesabunu yazmaya da üşeniyorum buraya ama getirdikleri gelir kafa kafaya. a319'un diğerine tek avantajı daha uzun (max 8s57d) olan uçuş süresi. her 4.5 saatte bir erj 190 kaldırmakla uğraşmamak için a319 almak -en azından benim için- daha avantajlı.

e şimdi ben enayi miyim ki a319 varken gidip başka uçak alayım? bilemiyorum şu x uçağa sahip olunca oyunun bize bahşettiği payelerin profildeki imajla hava atmaktan (bir tür mastürbasyon) daha öte bir yararı var mıdır ama sanmıyorum. edit : şimdi yeni farkettim, dün pax points denen bir nane çıkartmışlardı, bu tarz achievementları alınca artacakmış.

paşalar gibi 400 tane oluncaya kadar a319 ordusu kurarım, ancak o saatten sonra teker teker hepsini a380'e geçiririm. gerçi tüm uçakları tek tek hesaplamadım oturup belki aralardaki başka bir uçakla a380'den daha fazla gelir elde etme imkanı da vardır.

e peki sıfatına tükürdüğümün am'i ! (kibar feyzo mode on)

utanmıyor musun sen olasılıkların milyon olduğu bir sektör üzerine oyun yazarken bu kadar dangalakça hesaplar yapmaya? insan bari biraz randomize eder değerleri, ne bileyim karışık oranlar falan koyar işin içine, sürpriz oranlar ekler, iyi uçaklara fiyat farkı belirler falan fıstık. yapılacak milyon tane iş var.

beyimiz onu yapmamış, çakmış sabit değerleri oyuna, 3 saat oynadıktan sonra oyundaki bütün olasılıkları hesaplayabiliyorsun otomatik olarak.

sonrası mı ?

sonra işte başı sonu belli bir oyunu sırf biraz heyecan olsun diye inekler gibi günlerce oynuyorsun, bir yerden sonra da sıkılıp bir köşeye atıyorsun. henüz atmadım ben ama elbette bir süre sonra sıkılacağım.

ulan am efendi bari bir bonus koy oyuna, ne bileyim araya uçuşlardan önce iki hostes resmi koy, arada sürpriz bir olaylar olsun, uçakların modeline göre şirket değeri farklılaşsın falan filan. ne bileyim en azından aynı hatta uçan uçakların reklamları ortak olsun, hatlar daha pahalı olsun, farklı bir tür rekabet olsun, paraya sıkışan adamın şirketini veya uçağını satın alalım vs. yok oğlu yok. dön baba dön uçakları kaldır robot gibi. oh ne ala iş. yahu daha board'a bir pagination koymamışsın be olm, postlar eklendikçe eskileri yok oluyor.

zaten şimdi getirdiğin şirket değeri hesaplaması o kadar gudik ki hangi hisseyi alırsan al adam ultra salak bir oyuncu değilse hepsi aynı hızda değerleniyor. üstelik hisse senedine falan para yatırmak da aptallık, bu düzenlemeyle hiç bir hisse senedi bir uçağın getireceğinden daha iyi para getiremez, onun da hesabını önceki bir entry'de yazmıştım. hele şimdi 24 saat kuralı getirdin, mal gibi paramızı da bağlıyorsun hisselerde. guru'nun multi milyon dolarlık şirketinin hisselerini bile sattım sana inat.

kısacası böyle bir oyundur bu işte sözlükçüler. bu tablodan sonra benim iştahım çoktan kaçtı, sizinkini de kaçırmamışımdır inşallah. am denen herif adam olup düzeltmezse şu oyunu yarım kalmış bir zevk olarak kalacak aklımızda.

hatta: al bak şimdi de şu entry'deki 1-2 yazım hatasını editleyeyim derken saat başını geçirdik, 1000$ olan benzin oldu 5000$. nerde görülmüş böyle benzin fiyatları dünyada? sopalıksın am efendi, sopalık!
  • bu oyunda gördük ki uçaklar ne olursa olsun büyük okyanusu geçmemeye yemin etmişler.

kardeşim, japonya'dan amerika'ya uçak asya ve avrupa üzerinden 10 binlerce km yoldan gider mi? sayın airline manager yapımcıları, dünya bilgisayar ekranındaki gibi düz değil, yuvarlaktır dünya dediğimiz gezegen! japonya'nın doğusu veya amerikanın batısı boşluk değil...
    (bkz: galileo galilei)
  • sürekli yakıt stoklaya stoklaya bu gidişle beni havayolu sahibi değil petrol kaçakçısı yapacak oyundur. 59 milyon lbs yakıtla kendimi ve roma'yı yakmayı düşünüyorum..
  • plaka fiyatlarının feci fırladığı bir oyun oldu bu. artık "u" plaka dağıtmıyorlar. erj bile olsa uçağınıza aldığınız "u" plakalar, 2, bazen 3 uçak fiyatına satılıyor. geçenlerde a380'ime aldığım "34 u 3434" plakasını satıp 4 tane a380 aldım. şimdi hangarda yatıyorlar. ikinci el satmayı düşünüyorum, camına "garaj uçağı" yazıcam, "ona hangar denir" diye düzeltmeye çalışanı da türbin önüne atmayı düşünüyorum.

oyundan bi halt anlamadığımı fark etmişsinizdir, sizleri hak yola, organik besin üretimine davet ediyorum. farmville forevır!
  • son 3 günde st. petersburg'a talebin %72-%99-%72 şeklinde değiştiği oyun. tahminim şu yönde;

3 gün önce naziler stalingrad'a girdi.

ertesi gün ruslar antifrizi buldular.

bugün ise ilk saldırıda bütün rus kızlarının heba olduğu haberi ulaştı.

başka bir açıklaması yok aq!
  • en popüler uçak olan erj 190 dan itibaren mevcut uçakların maksimum menzillerinde, tam kapasite ile uçtukları ve ortalama yakıt fiyatlarının 900 $ olduğu varsayımı altında, saatlik getirileri aşağıdaki gibidir. (giderlere havaalanı vergileri dahil, tamirat ve personel giderleri dahil değildir.)

uçak saatlik getiri
    erj 190 33631
    md80 36008,4
    a319 30736,9
    a320 54235,7
    b737 40794
    b757 70550
    a321 72540
    b767 83448,2
    b787 94273,2
    a330 126382,1
    b777 114663,5
    a340 128396,8
    md11 155227,2
    a340-600 148748
    b747 163329,7
    a380 280570,5
    concorde 43542

burda da görüldüğü üzere erj 190 başlangıç için ideal olmasına rağmen oyunun ilerleyen safhalarında (ki bu safhalar 15 ve daha fazla rota oluyor ) erjler ancak benzin, personel, bakım ve tamirat gibi giderleri karşılamak için nakit akışını sağlayan uçaklar olarak kullanılmalı, filo kademeli olarak yükseltilmelidir.

havayolumuz profosyonel finansal analistler ile çalışmaktadır. psikopatız evet!
  • aşk-ı memnu' da firdevs hanımın ''johannesburg' a gitmek istiyodum''(böyle bişidi galiba) demesinden sonra johannesburg' un demand oranının %99 olmasının gözlerden kaçmadığı oyundur.*
  • bir facebook uygulaması*. keyifli ve gerçeğe yakın gözüküyor. havacılığa ilginiz yoksa pek de sarmayabilir. filomda iki adet uçağım var şimdilik. birisi airbus 319 diğeri ise ufacık tefecik bir şey 3 koltuklu(ilk uçuşumda zarar ettirdi pezevenk). airbus'ım babalar gibi istanbul-atina seferinden 20.000 dolar kaldırdı. reklam, personel, uçak bakımı gibi giderleriniz olmakta. hedefiniz bu gibi detayları göz önünde bulundurmakla birlikte parayı en iyi şekilde kullanıp yüksek meblağlara ulaşmak. sonra gelsin boeingler gitsin airbuslar.

bu arada bas gaza airlines'ın patronu sözlükte yazıyormuş olm.*

gazete reklam sloganım: "bas gaza bugün, bas gaza yarın".*

edit: 20.000 kaldırdım demişim de şimdi 300.000$ aşağısına burun kıvırıyoruz.
  • 400milyona aldigim konkord'un ucu$ ba$ina 300bin getirdigi oyun.. mürüvvetini siktigimin ibinesinin yaptigi oyuna bak ya, yaptigi hesaba bak ya.. bu hizla oynarsam 4 yil sonra filan parasini cikartacak ucak..
hesabın var mı? giriş yap