• çıktığı gibi, hiç geri adım atmadan, hapisteki diğer gazetecileri, tutuklu üniversite öğrencilerini, tüm düşünce tutuklularının hakkını savunarak, omurga nedir kimde bulunur, nasıl sosyalist olunur, haklı adamın duruşu nasıl oluru da göstermiştir.
    hem cemaat'e, hem cemaat basınına, kıvırmadan, şirin gözükmeden, dümdüz gitmiştir.
    ve bu komployu yapanlar hapse girene kadar adalet yerini bulmayacak demiştir.

bu gece, sıcak yatağındaki, güce tapınan bir çok dönek, sabaha kadar gözünü kırpmayıp, boş boş tavana bakıp, inşallah bu cemaat göründüğü kadar güçlüdür, yoksa boku yedik, buralarda yaşanmaz demiştir. bir grup da, nedim ve ahmet için olumlu bir yazı yazmışmıydım diye arşivlerini karıştıracak. arşivinde vicdan parçacıkları arayacaktır.

bir yıl hapiste, suçsuz yere seni tutsunlar, sen hala tutuklu öğrencilerin derdindesin, geride kalanların derdindesin. bu ülke ancak senin gibilerin omuzlarında insanlık katında yükselir. ama senden o kadar çok az var ki, sana bile tahammül edemiyorlar.
  • cumhuriyet davası savunmasında yıllardır doğru tarafta olmanın verdiği güç ve kendine güvenle birilerinin huzurunu kaçırmaya devam etmektedir:

"cemaatin bu güce erişmesinin en büyük sorumlusu rte ve akp'dir."

"15 temmuz'da darbe engellendi ama cunta iktidar oldu."

savunmasini takip etmek icin buradan.
  • ahmet şık bilgi üniversitesi halkla ilişkiler seçmeli gazetecilik dersime girmişti. dersi veren asıl (bkz: mustafa dağıstanlı)'ydı fakat mustafa hocanın şehir dışında olması nedeniyle kendisi dersimize girdi. 29 aralık 2011 tarihinde hayatımda daha önce hiçbir öğretmende görmediğim bir enerji ve konu hakimiyetiyle bizlere siyasi duruşunu ve nedenlerini anlattı.

mustafa kemal'i ve inkılaplarını anladığını, tanıdığını ve benimsediğini birinci ağızdan duydum. ancak kürt halkının maruz bırakıldığı durumdan tiksindiğini ve türk devletinin faşizan bakış açısına karşı kendisinin kürtleri desteklediğini de iletti. daha önce dhkpc'ye yakınlık duyduğunu ve siyasi olarak sürdürdükleri davada yanlarında olduğunu ancak sonrasında radikalleşme süreçlerinde onlardan koptuğunu iletti.

hiçbir öğretmenin siyasi konulara girmediği bir kürsüde o teker teker bizlere siyasi düşüncelerimizi sordu, hiçbir şekilde yorum yapmadı ve teşekkür ederek sözü başka arkadaşlarımıza verdi.

ben neden atatürkü ve onun çizgisinde yürüdüğümü, bundan önceki dönemlerde ezbere verilen derslerden ve zorla sevdirme politikasından bıkmış olmama rağmen okuyup anlayınca kendisine şükretmeye başladığımı ilettim. birkaç kişi benzeri düşünüyordu,bir tek tek doğulu bir arkadaş atatürke karşı tepkili bir görüş savundu. hayatımda gerçek anlamıyla demokratik bir ortamda bulunduysam bu herhalde o ders süresince olmuştur.

ahmet hocanın dersi bitince kendisine teşekkür ettim ve müsait olduğu sürede mustafa hoca'nın derslerine katılmasını rica ettim. onu dinlediğim için bana teşekkür etti ve şu güne kadar unutmadığım birşeyi bana bizzat kendisi söyledi.

"çok isterdim arkadaşım fakat yakın zamanda tekrardan tutuklanacağımı biliyorum, bir daha görüşemeyebiliriz, ama sana muvaffakiyetler dilerim."

ertesi gün sabah operasyonuyla kendisini içeri aldılar. ahmet hoca kafası arabaya itilmeden önce "dokunan yanar" diyebildi.

ahmet hocayı hiç unutmadım. o okulda bana farklı bir perspektif katmış tek kişiydi. bir dersime girdi ve geçti gitti. bugün ise duruşuyla, işine olan adanmışlığıyla ve cesaretiyle benim idolümdür.
  • sadece gazeteci değildir. türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan en cesur insandır.
  • "benim bayrağın arkasına gizleyecek bir suçum, dinin arkasına gizleyecek bir günahım yok."

bu nasıl bir ayar böyle.
  • bu adama buradan utanmadan artislik yapan sik kafalı bazı yazarlar var. akp'nin iti olmuş, satılmış kişiler var, neymiş milletvekilliğinin arkasına sığınmış, devletten maaş alıyormuş.

yahu bunu söyleyecek kadar onursuz bir insana daha ne diyebilirim bilmiyorum ama ya ne yapacaktı sayın penis kafalı, mercimek beyinli yazar? adamı iki kere içeri attılar sırf doğruları söylüyor diye.

adam elindeki fırsatları değerlendirip, en azından sesini duyurmaya çalışıyor işte. senin kafatasında beyin yerine beton olduğundan anlayamıyorsun doğal olarak.

edit: bugün başka bir videosunda denk geldim, bildiklerimi açıkça anlatırsam yarın hapisteyim dedi, demek ki hala baskı yapıyorlar. yine de bu ülkedeki en cesur gazetecilerden biridir gözümde.
  • eşsiz bir militan. haysiyetin ete kemiğe bürünmüş hali.

savunmasını şöyle bitirmiştir.

"kimsenin kuşkusu olmasın, tüm kişi ve kurumlarlıyla organize kötülük örgütünün bu ablukası da dağıtılacak. çünkü bu ülkede; demokrasi düşmanlarına inat, kalıcı ve yaygın bir demokrasi için mücadele edenler var. hukuku katledenlere inat, hukukun üstünlügünü savunmaya devam edenler var. menfaat düzenlerini sürdürmek için savaşı ve ölümü kutsayanlara inat, barışı ve yaşamı esas kılmaya çalışanlar var. çocukları katledenlere, pedofilleri koruyanlara inat çocukların düşlerini gerçek kılmak için çabalayanlar var. ve hakikati boğmak isteyenlere inat gazetecilik yapmaya devam edenler var. ve zorbalar da şunu bilsin ki, hiçbir zalimlik, tarihin akışını engelleyemez. kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet! "
  • hepimizden daha cesur insan.
    başına gelmeyen kalmamasına rağmen gerçeklerin peşinden gitmeye korkmuyor.
    küçük bir kızı, bir de karısı var.
    her gözaltına alındığında nasıl allak bullak olduklarını varın hayal edin.
    köpeği bile fetö kumpasıyla ilk gözaltına alınıp götürüldüğünde hayata küsüp yemeden içmeden kesilmişti.
    ahmet şık gibi insanlar bu topluma fazla.
    ve siz iftiracılar, kumpasçılar, ileri demokrasiciler, yetmez ama evetçiler, ne vicdansızsınız be!
    debit 1: adam tutuklama kararı sonrası polisler arasında götürülürken eşine "kızımıza iyi bak" diye haykırıyor. evet, vicdansızsınız!
    debit 2: korkmayın, bir imza bari atın; (bkz: ahmet şık serbest bırakılsın kampanyası)
  • 'ahmet şık cesareti' diye çok başka bir gerçek var.
  • bugün süleyman soylu'ya çifte dalmış, sorgulayan ve analitik düşünen halkın vekili.

--- spoiler ---

tbmm plan ve bütçe komisyonu’nda içişleri bakanlığı, emniyet genel müdürlüğü, jandarma genel komutanlığı, sahil güvenlik komutanlığı, göç idaresi başkanlığı ve afad’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve sayıştay raporları görüşülüyor. tip istanbul milletvekili ahmet şık, bakan süleyman soylu'ya şunları söyledi:

“içişleri bakanı her türlü suçu önlemiş, teröristleri ayakkabı numarasına kadar biliyormuş. uyuşturucuya geçit vermiyormuş. hdp’liler bölücü, chp’liler fetö’cüymüş. ancak, süleyman soylu pür-i pak bir içişleri bakanı. bütün çelişkileri, husumet ve çatışmalara rağmen onu bakan koltuğunda tutmaya mecbur kalan, kendisinden temiz olmayan saray rejimi de yerli ve milli bir hükümetmiş. bay bakana göre söylediklerinden olmayan, işledikleri suçlara ortak olmayan herkes, bölücü fetö’cü. hukuksuzluk rejimine, suç düzenine itiraz eden herkes de terörist.

suça, suçluya kol kanat germenin manevi yükten, kirli işlerin haysiyetsizlikten sayılmadığı bir düzende masum birçok kişi bu yüzden hapiste. hukuksuzluklarına, suçlarınıza bulduğunuz kılıflarınıza inanacak bir kitle de var. menfaatlerinizin ve dünyevi iktidarınıza amaç belleyip başkalarına dayatmaya çalıştığınız ahiret inancınızla, yerli ve milli hamasetiyle işiniz kolay. devleti tanrı, muktediri peygamber sanıp tapınmaya meraklılar için hiçbir zalimlik, hiçbir hukuksuzluk dert edinilmez. bu yüzden size, adaletten, haktan, hukuktan bahsetmeyeceğim. hesap sormazsam namerdim iddianıza ve haysiyetine ihanet etmiş biri olarak bu kararlar size yabancı.

suçlarınızın, hukuksuzluklarınızın hukuki karşılığını biliyoruz. elbet hesap günü gelecek. ama o gün gelmeden kendinizi büyük, başkalarını küçük gösteren aynanızın karşısına geçip bir sorun bakalım. bezirganlığını yaptığınız inanç sistem ile ilgili söylediklerini doğru kabul edersek eğer yaptıklarınızdan siz düşen karşılık budur. sadece eski dava arkadaşlarınızla değil, utançla da yollarınızı ayırmışsınız. utanmayan da yok değil. eğer çalınmasaydı pabucunu ters giydireceğiniz şeytan, sizden utanıyor.

aranızdaki güç savaşına, çelişkilere, anlaşmazlıklara rağmen hakikatten bahsedenlere iç ya da dış düşman dediğinizde aynı safta toplaştığınızı biliyoruz. dünyanın en güçlü tutkalı suç olduğundan yapışıyorsunuz birbirinize. ama tarih yine tekerrür edecek ve eski iktidar ortağınız fetullahçılarla olduğu gibi ganimet paylaşırken yine birbirinizi yiyeceksiniz. din şarlatanlığınız da işe yaramayacak. çünkü, herkes ellerinizi kanla yıkadığınızı görecek. abdest alırken burnunuza çektiğiniz suyun; babasız annesiz kalmasına neden olduğunuz çocukların, evlerini yıktığınız insanların göz yaşları olduğunu bilecek. ayaklarınızı yıkadığınız suyun kuruttuğunuz akarsular; üzerinde namaza durduğunuzun da talan edip yağmaladığınız vatan olduğunu herkes öğrenecek; çünkü hepinizle hesaplaşacağız.”

ahmet şık tarafından süleyman soylu'ya yöneltilen sorular

-türkiye cumhuriyet içişleri bakanının işi ülkede bombalı katliam gerçekleşirken suriye’de toplu konut açılışı yapmak mıdır?

-sedat peker’den para alan akp’li siyasetçi için adli makamlara bilgi verdiniz mi?

-bazı akp yöneticilerinin istanbul balat’ta silah dağıttığını söylemiş ve yalanlanmamıştı. neden soruşturma açılmadı?

-yakalanan uyuşturucu miktarındaki artışın nedenlerinden birisi türkiye’nin uyuşturucu geçiş güzergahı olmasının yanında artık üretim merkezine dönmesiyle ilgili midir?

-uluslararası mafya kartellerinin kanlı hesaplaşmalara girişmesinin türkiye’nin uyuşturucu üretim merkezine dönüşmesiyle ilgisi var mıdır?

-bugüne dek 7 ayrı varlık barışı düzenlemesi yapıldı. bu uygulamayla kimlere ait ne kadar kara para yurda sokulmuş ve araştırılmış mıdır?

-cumhuriyet tarihinin en büyük kara para aklama operasyonu dediğiniz bataklık soruşturmasında tutuklu tek sanık kalmadı. siz mi doğru söylemediniz, yargı mı yanlış yaptı?

-kolombiya’da ele geçirilen 4,9 ton kokainle ilgili neden bir tek kimse adli takibata uğramadı?

-haftada ortalama 5 bin uyuşturucu satıcısını veya imalat yapanı gözaltına alındığı iddiasında bulundunuz. yıllık 250 binden fazla şüpheli içinde bir tek uyuşturucu baronu var mıdır?

-hakkari’de yakalanan ve bomba taşıma kuryeliği yapan polisin soruşturmasında patlayıcıların alıcısının kimlerdir ve hangi örgüte mensuplardır?

-siber suçlarla mücadele dairesi’ne geçici uzman statüsüyle alınıp sonradan daimî kadroya geçirilenlerin kaçı sizin ve üst düzey emniyetçilerin akrabasıdır? bu kişilerin sizin sosyal medya trol ekibinizden olduğu iddiaları doğru mudur? bu kişilerle ilgili olumsuz görüş bildiren üst düzey polislerden oluşan komisyon üyelerinin görev yerleri değiştirilmiş ya da emekli edilmiş midir?

-alımlara olumlu görüş bildiren komisyonun üyeleri terfi ettirilmiş midir?

şık ile soylu arasında gerginlik yaşandı. şık, bakan soylu’ya sezgin baran korkmaz olayını hatırlatarak, “hepsi çıkacak ortaya. ikimiz de mal varlığımızı koyalım. bütün yedi ceddimizle koyalım. sen sadece hamaset yaparsın. sen hapiste çürüyeceksin… mafya ile iş tutan, rüşvet alıp veren birisi olduğun için sen yargılanacaksın. sen orada oturamayacaksın. son kez oturuyorsun, bunu herkes biliyor. ‘mesajı aldık’ diye açıklama yapıyorsun? kim verdi sana mesajı? anlat bakalım. senin reisin senden değil de neden validen bilgi alıyor? bunları da anlat. abd’ye laf çakıyorsun, senin reisin gidiyor onunla el sıkışıyor. aranızdaki çelişki mi derinleşti? bunlara bir hesap ver bakalım” diye konuştu.

bakan soylu, şık’a “satılık adam, seni parasını veren satın alıyor” dedi. akp’li milletvekilleri ahmet şık’a doğru yürüdü. şık, “bütün gücünüzü kalabalık olmaktan alın” diye tepki gösterdi. (anka)
    --- spoiler ---

https://t24.com.tr/…sun-bunu-herkes-biliyor,1073359
hesabın var mı? giriş yap