• nerdesin

geceleyin bir ses böler uykumu,
    içim ürpermeyle dolar:-nerdesin?
    arıyorum yıllar var ki ben onu,
    âşıkıyım beni çağıran bu sesin.

gün olur sürüyüp beni derbeder,
    bu ses rüzgârlara karışır gider.
    gün olur peşimden yürür beraber,
    ansızın haykırır bana:-nerdesin?

bütün sevgileri atıp içimden,
    varlığımı yalnız ona verdim ben.
    elverir ki bir gün bana, derinden,
    ta derinden, bir gün bana "gel" desin.
  • aşık veysel'i, yunus emre'yi karacaoğlan'ı geniş kitlelere tanıtmaya çalışmıştır
  • orada bir köy var uzakta/ o köy bizim köyümüzdür/ gitmesek de kalmasak da o köy bizim köyümüzdür dizelerini yazmış olan ahmed kudsi tecer'in adının yanlış yazılan şekli
  • tdk nın türkçe sözlüğünde 11 örneği olan yazar
  • doğayı çok severmiş eşi bir şiirinin son mısrasını mezar taşına yazdırmış
    üstümden kalkmasın çimen ciy yosun
    ruhum uyusun
  • nerdesin şiiri ile birçok insanın içini yakan şair
  • kendini ve dünyayı tanımaya, yaşamın anlamını çözmeye çalıştığı bohemli yılların ardından kendine gelmiş edebiyat kişisi.en ünlü şiirlerinden biri olan nerdesini tanrıya itafen yazdığı söyleniyor.
  • ağaç isimli çok uzun ve çok güzel bir şiir yazmış olan şair.
    ''ey sabah, ey yeni günün eşiği!
    ey ışık! zamanın, günün beşiği,
    bir burçtan bir burca hızı mevsimin
    ansızın beni de titretti demin,
    içimde uyandı şüphenin sesi:
    nerdeyim? bu çıplak tepe neresi?
    neresi bu yamaç, kayan şu toprak?
    ben kimim, bu ağaç bu kökten ayak?
    varlığın yoklukla birleştiği yer neresi,
    bir bozkır değilse eğer?''

şiirde bu ve bunun gibi pek çok mükemmel bölüm vardır ve böyle bir şiir maalesef çok tanınmaz. hakikaten varlığın yoklukla birleştiği yer neresi bir bozkır değilse eğer ?
  • sadece aşık veysel'i keşfettiği için bile saygı duyulması gereken şair, yazar.
  • cumhuriyet gazetesi’nin 24 ocak 1964 sayısında ahmet kutsi tecer’in «tanpınar’in selâmı» başlıklı bir anma yazısı var. tecer, tanpınar’in bir şiirine dikkat çekerek, bunu yahya kemâl'in aynı konulu şiiriyle karşılaştırıyor. işte o şiir ve tecer’in düşüncesi :

"onu ne zaman hatırlasak,
    uzaklardan, ötelerden hemen selâmı gelir :
    selâm olsun bizden güzel dünyaya
    bahçelerde hâlâ güller açar mı
    selâm olsun sonsuz güneşe, aya
    ışıklar, gölgeler suda oynar mı
    hepsi güzeldi kar, tipi, tirfilin
    günlerin geçişi ardı ardına
    hasreti* bir kanat şakırtısına
    mavi gökle kuşlar yine uçar mı
    uzak, çok uzağı* şimdi ışıklan
    çocuk sesinden, gül ve sarmaşıktan
    dönmiyen gemiler olduk açıktan
    adımızı soran ariyan var mı?"

iki yıldan beri bu şiiri ne zaman okusam içime bir ürperme gelir. o'nun bu «güzel dünya»ya.güneşe, aya, sudaki ışıklara, mavi gökteki kanat şakırtısına, çocuk sesine, bütün bu yaşarkenkadrini bilmediğimiz şeylere, hele dost yüzüne özlemi, bugün bizim onun için duyduğumuz özlemden daha başka, âdeta şaşırtıcı.»
    «şimdi vakitsiz ölümünden sonra bu şiir ansızın bambaşka bir anlam kazanıyor. ötede bile bu dünyayı, burada tabiatın insanoğluna bağışladığı nimetleri
    özliyen tanpınar, bu şiiri ve âdeta vakitsiz ölümüne isyan ediyor. bu şiirin ilhamı, acaba, bir önsezi midir?»

iyi ki doğdun büyük usta!

tanım: türk öğretmen, şair, oyun yazarı, siyasetçi. halk kültürü alanında çalışmaları ile tanınır. çalışmaları, karacaoğlan ve yunus emre’nin hayatına ışık tutmuştur. ünlü halk şairi aşık veysel’i türkiye'ye tanıtan, halk müziği derlemecisi muzaffer sarısözen'i keşfeden kişidir (4 eylül 1901, kudüs - 23 temmuz 1967, istanbul)
hesabın var mı? giriş yap