• tekirdağ'da yaşıyormuş. yargılanmış, 20 yıla mahkum etmişler.

http://www.milliyet.com.tr/…010/1201543/default.htm

ilk tecavüzünü kızı 8 yaşındayken gerçekleştirmiş. darp ve tehditle 7 yıl boyunca da devam etmiş. kız şu an 15 yaşında. uzun zaman sakladığı gerçeği komşusuna açıklamış. onun telkinleriyle polise gitmişler ve nihayetinde baba tutuklanmış. mide bulandırıcı bir sapıklık vak'ası. özellikle son yıllarda sık karşılaşılıyor benzerleriyle. bu olaydaki nüans babanın mahkemedeki savunması. ne demiş olabilir? yaptığı iğrençliği nasıl meşrulaştırmaya çalışmıştır?

"her şeyi kızım istedi. beni baştan çıkardı. benim suçum yok."

8 yaşındaki bir çocuktan bahsediyor burda. bastırılmış cinsellik temeline oturtulabilecek ya da pedofili ile açıklanbilecek bir şey değil bu. başka etkenler olmalı. daha vahim, daha korkutucu başka etkenler.. 8 yaşındaki çocuk içün, üstelik o çocuk kendi öz kızıyken "beni baştan çıkardı" diyor ya hu? aklın izanın alabiliyor mu bunu? gerçekten anlayabiliyor musun? beni baştan çıkardı... hangi faktör, hangi tavır, hangi söz bunu düşündürmüş olabilir ki ona? çocuk ulan, el kadar çocuk be. babasısın, gelip sarılması mı tetikledi içindeki lanet sapığı? kucağına oturup oyun oynamak istemesi mi sevketti seni o hayasızlığı yapmaya? nedir? nasıl temellendirdin, nasıl çıkardın o anlamı tavırlarından be ahlaksız?

insan olmak, insan gibi yaşamak gün geçtikçe daha da zorlaşıyor bu ülkede. olamaz dediklerinin normalleşmeye başladığını; onlarla daha sık karşılaşır olduğunu görüyorsun. niteliksel demografik dağılımın aldığı hal ürkütücü seviyede. zira toplumun aydın/ eğitimli kesiminin de kimi noktalarda şirazeyi kaçırdığına şahitlik etmek mümkün. yönetenler ayrı yerden vuruyor, yönetilenler ayrı. savcılar birbirini tutuklatıyor, eski adalet bakanının savcı arayıp tehdit ettiği öne sürülüyor, genelkurmay başkanı dinleniyor, biri tavuk sikiyor, diğeri damacanayla bastırmaya çalışıyor arzularını, öbürü öz kızına tecavüz ediyor, başkası at ya da eşek eti dağıtıyor kasaplara, diğerleri çocukları kavga ettiği içün silahlarla çatışıyor... yaşamak, daha doğrusu psikolojini ayakta tutarak yaşamak gerçekten imkansızlaşıyor. geçenlerde bir başlık açılmıştı bununla ilgili: "bir başarı öyküsü olarak türkiye'de yaşamak" deyu. durum artık o noktaya vardı hakikaten.

8 yaşındaki kız içün beni baştan çıkardı diyor ya hu adam. mahkemede kendini savunurken söylüyor üstelik. belli ki işe yarayacağını, bir noktada bunun mümkün görülebileceğini düşünmüş. 8 yaşında o kız.. toplum olarak geldiğimiz/ getirildiğimiz nokta bu savunmada alenen gösterilmiş zaten. gerçi depremin akabinde ekranın sol alt köşesine sayaç koyanlar; eli kanlı katilleri dans programlarına çıkarmaya çalışanlar; toplum lehine çalışması gerekirken kaos ortamı oluşması içün toplum aleyhine haberler yapanlar; partizanlık yapmaktan memleket meselelerine eğilmeyi unutanlar; ensest'i yüceltenler; kanunsuzluğu kahramanlık olarak yansıtanlar; 14 yaşındaki kızın 2 inek karşılığı dedesi yaşındaki insanla evlendirilmeye çalışılmasını umursamayıp, bunun formatı değişmiş hallerini canlı yayınlarla ekrana getirenler zerre hicap duymayacaktır yine. zerre sorumluluk almayacaklardır toplumun bu hale gelmesinde. eminim. ama ben yemin ederim dengemi yitiriyorum. ve onların yerine de utanıyorum her gün. aynaya baktıklarında insan görebiliyorlarsa, onlar da denesin utanmayı. belki bir şeyler yapmak akıllarına gelir. misal "dizilerdeki erotizmden irrite oluyorum" deyu açıklama yapan kadın ve aileden sorumlu bakan.. bakanımız. bence dizilerden evvel irrite olması, engellemek içün de çabalaması gereken başka konular var.

8 yaşındaki kız.. babası "beni baştan çıkardı" diyerek 7 yıl tecavüz etmiş. bu yeterince irrite edici değil mi?
  • daha cezaevinde başına geleceklerden haberi olmayan babadır.
  • 20 yıl vermişler lakin çükünü kesmeyi unutmuşlardır. tabiki cezaevinde onun çükünü kesmekle kalmayıp, kıçınıda bi güzel hırpalarlar çokta iyi yaparlar.
  • delirmemek elde değil. gerçekten değil.

beynimden binlece görüntü, binlerce cümle geçiyor. hangi ceza bunun bedelini o kız çocuğuna ödeyebilir, bu cibiliyetsiz şahsın cezası ne olabilir, birileri alsa bunu kendine "kız" yapsa hapishanede ne değişecek arkadaşlar, bu hayvan kzıının yaşadıklarının, hissettiklerinin binde birini hissedebilecek mi?

peki o "kız çocuğu" 7 sene boyunca öz babasının tecavüzünü yaşayan, annesine değilde ancak komşusuna anlatabilen o zavallı "kız çocuğu" mahkeme salonundan duyacağı " beni baştan o çıkardı" lafını hayatının neresinde taşıyacak?çocuk dahi olamadan babası tarafından kadın yapılan, kadını yapılan o "kız çocuğu"; kaldıysa eğer bir "hayat"ı nerde nasıl yaşayacak?

biz toplum olarak bu "kız çocuğunu" nerede nasıl taşıyacağız, nerede nasıl yaşatacağız?

o cibiliyetsiz pezevengi bir kaç sene sonra herhangi bir af kapsamında başka "kız çocuk"larının hayatlarının içine sıçsın diye, başka hayvanlıklar yapsın diye sokağa salmayacakmıyız? peki onu sokağa saldığınızda bu kız çocuğu nerde olacak?

beynim zonkluyor...

ben, olayın dejenere değerler, çöken ahlak yapımız ot-çöp kısmını geçtim ahali, benim derdim şu: bu "kız çocuğu" şu saatten sonra ne yapacak? hangi kurum ilgilenecek onunla?

bu "kız çocuğu" 8 yaşından beri öz babasının tecavüzüne uğrayan bu "kız çocuğu" ne yapacak bu saatten sonra? biri bana bunun cevabını verebilir mi?
  • bu isi niye hep erkekler yapıyor? bir uzman acıklasın cidden merak ediyorum. hic ogluna cinsel tacizde bulunan bir anne duymadım ben. sacede murathan munganın bir oykusunde okumustum ama malum sebeplerden yazarın hayal gucune sasırmıstım, o kadar.

bir insan -tırnak icinde insan- cinsel fantezilerini nasıl olurda kendini savunamayan varlıklarla gerceklestirir aklım hafzalam amıyor. istismar hep kendini koruyamayanlara yonelik ya cocuklar ya hayvanlar. nasıl bir durtu bu ben anlayamıyorum!

benimde kızım var, allahım herhalde katil olabilirim. birisinin cinsel sozlu herhangibir istismarına maruz kaldıgını duymak, dusunmesi bile beni cıldırtıyor. paranoyak oluyoruz ebeveyn olarak. mesela bizimki henuz 27 aylık lakin evde cinsel egitim vermeye basladık. burası senin ozel bolgen sadece burayı ben ve baban gorebilir gibi ya da dudaklarından opmuyoruz kanıksamasın dogal bir sey olarak bilmesin diye...

anneye cok is dusuyor, nasıl yavrularımızı koruyacagız? peki bu anne kocasının cinsel durumunu nasıl farketmez. bir kadın anlar ya hu anormal olanı. nasıl yavrusunu koruyamamıs, kimbilir cocuk nasıl da korkmustur, bu cocugun hayatı normal olabilir mi artık? dilerim uzmanlar cocuga terapi filan bir mudahalede bulunurlar, zavallı yavrucak...

yazamıyorum,
    yazık!

sadece 20 yıl mı?
  • off, yine saçma sapan noktalara çekilmiş bir hikayedir.

evvela şu bir gerçek; bu ülkede ortalama hiçbir vatandaş böyle bir şeye "he" demez. haliyle ortada bir kabullenme, meşrulaştırma çabası filan olamaz. eğer olur diyorsanız bu toplumu hakikaten tanımıyor, ataerkilliğin boyutlarını küçümsüyorsunuz derim. aile içi böyle şeyler yaşanagelmiştir, bunu reddetmiyorum. ama buna başkasının ailesinde göz yumacak adam pek fazla olmaz türkiye'de. erkek egemenliğimize aykırı.

nelere itirazım var peki?
    a. "bu herife tecavüz edilsin" teması: kardeşim tecavüz bir cezalandırma biçimi mi? tecavüz, "haklı"sı "haksız"ı olan bir şey mi? bunu söyleyip sonra nasıl ahlaki üstünlük taslıyorsunuz, hakikaten aklım almıyor. resmen "bu adama tecavüz ederlerse tatmin olurum" diyerek tecavüz eleştirilebilir mi?
    b. "bu herif idam edilsin" teması: bayağı faydalı olur kesin. çünkü çocuklarına tecavüz edecek zihniyette bir baba bu eylemi 20 sene yiyeceğini bile bile gerçekleştirebilir ama idam olursa gerçekleştirmez. çok büyük bir fark yaratacağı kesin. çünkü rasyonel bir şekilde artılarını eksilerini tartıp çocuğuna tecavüz eder insanlar. adam öldürülmesi niye bu kadar keyif veriyor bazılarına anlamıyorum ben.
    c. "hadım edelim, tecrit edelim, işkence edelim, envai çeşit manyaklık yapalım" teması: o zaman korkarım sen de manyaksın arkadaşım. hasbelkader bunu suçlu biri hakkındaki fantezilerinle ortaya dökmen bir şeyi değiştirmiyor. cezanın bir amacı vardır. nedir bu? caydırıcılık ve ıslah. eğer bu ikisi meydanda yoksa, veya varsa ama temel insan haklarını çiğniyorsan, o yaptığın şey keyfidir. yasal olsa bile keyfidir. kimyasal ve geçici hadım haydi yine biraz tartışılabilir, ama diğerlerini tartışmak bile abes geliyor bana. resmen insanlara acı çektirme fantezisi kuruyorsunuz ya!

yani anlıyorum insanların sinirlendiğini, aynısını ben de yaşıyorum. ama sinirlendiğinizde bu adamın farklı versiyonlarına dönüşenleriniz var, bu daha korkutucu belki de. kendini adaletin, eğitimliliğin, bilinçli kentliliğin filan timsali gören insanlar "tecavüz edelim", "öldürelim" filan diye çığlıklar atıyor, hiçbirinin bir faydası olmayacağının netliğine rağmen. haydi bu adam ahlaksız, siz misiniz ahlaklılar?
  • "dini eğitimsizlik" yüzünden böyle biri olduğunu söyleyebilen yobazları da hapiste bunun yanına koymak lazım çünkü en az bunun kadar tehlikeli. adamın beyninde "ahlak = din". bu kadar pamuk ipliğine bağlı, bu kadar korkutucu. ahlakı sen dini kitaptan alabildiysen, senden de her haltı beklemek lazım iğrenç yobaz. belki de bu adamın kafasında da ahlak aynı kurgudaydı, müthiş dininden uzaklaşınca böyle abuk işlere kalkıştı. mümkündür bu zihniyette. iğrençsin, yobazsın. iğrenç bir yobazsın. en iğrenç yobazsın. yobazın en iğrencisin. en yobazsın iğrenç.

ahlak insanın kafasında kurduğu medeniyet belirtisi bişidir. buradaki en düzgün "ahlaksızlık" betimi de şudur: bir tecavüz olması. bunlar gerçekten önemli. tecavüz kötüdür. mağduru bir insandır ya da hayvandır, fark etmez. bir insanın 79 yaşında tecavüze uğraması da aynı oranda sıkıntılıdır. mağdurun cinsiyeti, tecavüz olayında mağdur açısından daha büyük olumsuzluk teşkil edebilecek bir detaydır. kızı olmayan birine tecavüz etmesi de aynı oranda fenadır, bunun bir dağılımı olmamalı; kızı olması daha fena, kızı olmasaydı nispeten anlaşılabilir değildir, böyle düşünülmemelidir. bunun bir tecavüz suçu olduğundan ötesi bir algı, ahlakın türlü etkenlerle deformasyonudur. bu da tehlikelidir, hoş değildir arkadaşlar. bakınız bu algılar, bu yaklaşımlar, mağdurların geri kazanımını, rehabilitasyon sürecini de sıkıntıya sokmaktadır. aynı mağdurun 7 sene susmasına neden olmaktadır. "öz babam ben ufacıkken yaptı bunu." gibi tecavüzü geri plana itebilecek kadar sıyrılması daha zor çok büyük travmalara neden olmaktadır. tamamen isteminin dışında babası olmuş bir adamın ruhsal hastalıkları yüzünden mağdur edilmiş bir insanın normale dönüşümünü zora sokacaktır bu deforme edilmiş ahlak anlayışı. ortada bir tecavüz vardır, kız istismar edilmiş ve mağdur olmuştur, babası hapse gönderilmiştir. üstelik o da hapiste kendi haline terk edilmemeli; ruhsal tedavi de görmelidir. bu noktadan sonra olayı deforme edilmiş ahlak anlayışı ile yermek, mağdurun mağduriyetini kalıcı kılmaktan öte bir işe yaramaz. kızın karşısına oturup "amma bilmem ne çocuğu baban varmış ya. inşallah seni becerdiği gibi içeride de onu becerirler bir güzel. dinsizlik işte hep." dediğinizi bir düşünün. ne kadar yanlış olduğunuzu bunu canlandırdığınız an anlamanız gerekiyor eğer birkaç gram çekiyorsa beyniniz.

cem garipoğlu hakkında söylediklerim** yüzünden beni "katil dostu", "katil avukatı" gibi sıfatlarla yaftalamıştınız. şimdi "tecavüzcücü" demeniz hiç şaşırtıcı olmayacaktır. ben niyeyse hala anlattığımın anlaşılabileceğini varsayıyorum ve yazıp çiziyorum. deşarj olma temelli yerleşik ahlak anlayışının çok ciddi sıkıntıları olduğundan, ve bu algının değiştirilmesi gerektiğinden bahsediyorum. ahlak karşıtı bir insan değilim, ahlaksız da değilim. ama ahlak anlayışımı olabildiğince mantıkla ve objektif, hümanist bir açıyla kurgulamaya çalışıyorum. "o herif insan değil ki hümanist yaklaşayım.", "aynısı senin başına gelse n'apardın?", "onun şeyini kesip köpeklere atacaksın aslında." gibi lafların az gelişmiş lakırdıları olarak değerlendiriyorum ve kayda değer bulmuyorum. kendimi bıraksam sizden farklı bir şey söylemem muhtemelen, senelerce benzer şeyleri söylemişimdir de. ta ki bunun da bir ahlaksızlık olduğunu fark edip, düşüncelerimi mağdur empatisi hislerimin hakimiyetinden alıp aklımla soğutana kadar. kişisel gelişimimde başarabildiğim en büyük şey olarak görüyorum bunu. ki bu aslında bir başarısızlıktır da. zira ulaştığım nokta sadece olması gerekendir, sadece bir standart seviyesidir. artık siz hesap edin toplumun nasıl diplerde sürünen bir ahlak anlayışına sahip olduğunu. benim karşı olduğum, değişmesini istediğim bundan ibarettir. yoksa olayın bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olduğu konusunda hemfikirim. adiliğine dair bir itirazım söz konusu dahi olamaz.
  • "8 yaşındaki bir kıza tecavüz eden sapık" olur olsa olsa, "baba" kelimesinin yanından geçemez. olamaz böyle bir şey ya.
    nasıl bir insan yapabilir, küçücük bir kızın bedeniyle tatmin edebilir kendisini? olay sadece vajinaya sahip olması mı? allah belanızı versin!

kafayı mı yiyelim, ne yapalım? kendi babamızdan da mı şüphe edelim? annemiz de acaba bize yan gözle bakıyor mudur? belki babamız gaydir, sürekli "oğlumm" diyerek hayal ediyordur bizi?

nasıl yapsak, ne yapsak da insanlara insan olduklarını hatırlatsak? dayanılmaz oluyor gün geçtikçe yaşamak. tiksinç. bok kokuyor. pis kokuyor.
  • herşey iyi güzel bu ülkede. raki, sis kebap, törkiş dilayt, yogurt... diliniz de güzel sizin. elastik,sarkastik, çekomastik, fantastik mistır loba loba. yakası açılmadık küfürler falan var diyorsunuz mesela. o da güzel. gel gelelim böyle yaratıkları tanımlayacak bir küfürün bile olmaması ne büyük eksiklik. şimdi orospu çocuğu falan desem anası eli öpülesi bi insan olabilir, güzel bir teyzedir belki yada yasalar falan malum. havada kalıyor yani söylenecekler. böyle muğlak gibi biraz. yasalar. yasalar ancak bakaya kalanları kovalasın. bir de tavşanları. 20 yıl sonra kız 35 yaşına geldiğinde belki o bir küfür bulur babasını!!!!!!! tanımlayacak. ya da yine yasalar izin verir 8 yılda görülür hesap. görülür mü? biraz inanırsak şirinleri bile görebiliriz bence.
hesabın var mı? giriş yap