• down sendromu olan insanin kromozom sayisi
  • milo rambaldi'yle dikkatimi çekmeye başladıktan sonra peşimi bırakmayan sayı; rakamlar dizisi. ne zaman saate baksam bi şeyi 47 geçiyor, ne zaman yolda karşıdan karşıya geçmek için beklesem kafamı kaldırdığımda yeşil ışığın yanmasına 47 saniye kaldığını görüyorum. ayrıca dün itibariyle o'nun ölümüyle benim doğumum arasında tam 47 sene olduğunu farkediyorum. iyi mi kötü mü, deli miyim neyim anlamadım...
  • clairvoyant'ın gidişiyle, sözlükte ssg tarafından yazılmamış (ama ssg başlığına yazılmış) ilk entry.*
  • gümüş elementinin atom numarası.
  • fuat ergin'in mehmet can erdoğan ile geçen sene yaptığı fakat bu sene doğum gününde paylaştığı parçası.

parçada ceza, killa hakan, sagopa kajmer, dj sivo ve ayben gibi isimlere göndermeler dışında, rap müziğin 47.yaşına da selam çakmıştır.

özellikle killa ve ceza'nın fight kulüp'teki verse'lerine cevap vermiştir. zaten bu parça aşağı yukarı fight kulüp'ten sonra yazılmış. kendisinin beyanı tık

benim en beğendim yer ise killa'nın fight kulüp 1'de söylediği şu yere fuat'ın güzel vurmuş olması. anladık aabi en tehlikeli sensin, en serseri sensin, en gansta sensin ama yeter ya bıktık bıktık. önce killa'nınkini, daha sonra fuat'ın söylediklerini yazacağım.

killa verse

"aranıyorum her yerde, kırmızı bültenle
    peşimdeler hem de, fahndung graz'ta"

bilmeyenler için kısaca fahndung graz azılı suçluların arandığı bir liste diyebiliriz.

fuat verse

"halüsinasyonla kırmızı bülten
    graz fahndung’da adı gülpembe"

parçanın geri kalanında özellikle ceza'ya giydire giydire bitirememiş. nefret'in hip hop bir bomba'sından tutun, ceza'nın aksine piyasadaki birçok mc'ye üstatlık yaptığına kadar güm güm vurmuş. bu arada ilham verdiği isimlerde bazıları saian, hayki, şanışer, allame gibi isimler.

ceza'ya verdiği en güzel cevap ise bence şu verse.

"sikik bandonu ud gibi çalarım
    ney taksimi gibi akar rapin atası
    vaktin doldu lan sen de anladın
    bebelerin pervane suyundasın"

bu "pervane suyu" meselesini çıktığı bir iki programda daha üstüne basa basa söylemişti. bu konuda cidden haklı çünkü eskiden ceza'yı hatırlayınca aklıma savaş çocukları, sabah bastı geceyi, kördüğüm gibi parçaları geliyordu, şimdi ise didi reklamı. eskiden hem daha prostest bir tavrı vardı, hem bu kültüre daha sahip çıkıyor gibime geliyordu. malum kıraç olayında bile şaak diye lafını koymuştu sonradan özür dilese bile. ceza'nın son çıkan parçalarını bile hatırlamıyorum ama sorsan on beş sene öncekini sayabilirim.

sırf tık aldı diye iki üç parçayla ünlü olanlarla aynı projelerde yer alması, onlara arka çıkması saçmaydı. "baksınlar dinlenme sayılarına" demesi bile bence rezalet. kaç senedir bu piyasadasın daha önce böyle açıklamanı hiç duymadım, kimseye böyle arka çıkmadın. kusura bakma burada fuat haklı. o zaman demet akalın'la da bir proje yapmalısın dinlenme sayıları ortada bunu yadsıyamazsın.

zaten protest rap denildiğinde bu isimler faso fiso saian'dan başkası akla gelmemeli. fuat'ın ne kadar hayranı olmasam da birkaç işini severim, bu tavrını pek bozmadı.
  • her yerde bu sayı arkadaş. ilk fark ettiğimde saçmalama demiştim kendime. ama daha sonra öyle bir hal aldı ki her yerde 47 görmeye başladım. bi arkadaşıma anlattım,dalga geçti olur mu öyle şey bak ben de 35 görücem şimdi 47yi geçicek görürsün ehehe dedi.daha sonra yolda yürürken saydık ve 47 yine daha çok çıktı...o hala inanmamaya devam ediyodu ama zaman geçtikçe kendisi de farketti 47 daha çok ve her yerde var resmen. internetten araştırdık falan,bir sürü bişeyler yazıyor. hatta facebook'ta bir gruba rastladık sonra 47 society adında...cidden diğer sayılara göre daha çok var bu sayı hepiniz dikkat ederseniz fark edeceksiniz
  • her zaman her yerde gördüğüm sayı.
  • içerdiği tüm göndermelerin açıklamaları şuradan izlenebilecek olan fuat ergin şarkısı.
  • milo giacomo rambaldi'nin favori sayisi.
hesabın var mı? giriş yap