• bu toplumda hiç bir şeyin keyfini çıkartmamızın mümkün olmadığını gösteren bir maç.
    insanlar gayet naif duygularla mutluluklarını umutlarını anlatmaya çalışıyorlar sevdikleri bir spor dalı üzerinden.
    ona bile ayar vermeye, bize haddimizi bildirmeye çalışan insanlar var.
    ya bırakın da bir şeyin keyfini çıkartıp sefasını sürelim, bir umudumuz olsun içimizde. onu bırakın bari.
    herşeye bok atmaktan bıkmadınız mı be güzel kardeşim.
    evet bilyorum ben bu entryi hp marka bir notebooktan yazıyorum, smile adsl'e para ödüyorum üzerimde levis marka kot var.
    ama gene de romantik bir tarafım endustriyel futbola meydan okunmasını seviyor.
    bunu çok görme bilader, sen izleme, sen beğenme.
    sen o saatlerde izle eski bir manchester city-chelsea maçını daha once kaydetmiş olduğun digiturk kutunla ve keyfini çıkarmaya bak.
    ama benim sevdiğimi bana bırak.
    benim keyfime mutluluğuma neden bu kadar düşmansın.
    yeminle çözemedim seni.
  • biri ırakta ölen italyan askerler için saygı duruşunda bulunmayaı reddederek onlar işgalciydi diyecek kadar yürekli,
    diğeri hrant dink'in öldürülmesinden sonra saçma tiplerin ırkçı çığlıklarına cevap olarak ''ogün'ler sizin yarınlar bizimdir'' yazacak kadar delikanlı....adana demirsporludur....bizik...
  • 78 entryde kimsenin skordan bahsetmediği ve daha da güzeli bunun kimsenin umrunda olmadığı maç.
  • cem dizdar'ın çok güzel yorumladığı dostluk maçı: "bu maçın benim için anlamı, liman işçileri takımı olarak bilinen livorno'nun 'sol' kimliğinden öte futbolla kurduğu ilişki ve bu ilişkiye kazandırdığı sahici anlam. düşünün; avrupa’nın en kalbur üstü liglerinden birinde oynayan hatırı sayılır bir takımın, türkiye’den gelen, "arkadaşlar biz de sizin gibi bir işçi takımıyız. gelin bir maç yapalım" çağrısına "olur siz kaleleri kurup, topu hazırlayın. geliyoruz" diye yanıt vermesi, "başka bir dünya", "başka bir futbol", "başka bir hayat"ın da mümkün olabileceğini göstermesi açısından önemli. yani kendine 'sol'cu diyen bir takımın buna uygun davranıyor olmasını, 'işçi sınıfı', 'dayanışma' gibi kavramların neredeyse lanetlendiği günümüzde futbolun unutturulmaya çalışılan bu kavramları tekrar gündeme getirmesini heyecan verici buluyorum."

http://www.ntvmsnbc.com/id/24997247/
  • bu maç vesilesiyle livorno'lu oyuncular adana'nın sıcağı ve kababıyla tanışmıştır. ayrıca italya'ya geri döndüklerinde kendi aralarında "abi kebab adana'da yenir. adana dışında yapmayı beceremiyorlar" muhabbetlerine girecekleri de kesin gibi..

yalnız mavi şimşeklerimiz inanılmaz insanlar. seviyorum hepsini. aman yarebbim o nasıl bir ilgi ve alakaydı.

türkiye'de bir ilktir bu.

spor dostlukkmuş, kardeşlikmiş yahu unutmuşuz... ne güzel şeyler bunlar.
  • iki takımında sol açıkta devleştiği maçtır.
  • her türlü faşizmin kol gezdiği, nice işkenceler görmüş, hayalet katillerin cirit attığı güzel ülkemin asi çocukları ; cesaret dedi bu akşam daha fazla cesaret ... kapitalizme , endüstriyel futbola meydan okundu yoldaş livornoyla. lucarelli yine kaldırdı sol yumruğunu en inançlı sloganlarla.rafet en çocuk yüreğiyle selamladı asi şehrin esmer yürekli çocuklarını.ırkçılık yoktu bugün,en amatör anlamda" futbol,sadece futbol değildir "dendi...şovların biri birini izledi..stad çıkışında lüks arabalar yoktu , çav bella lar vardı..güler zerreler vardı her yerde...alemin allahı geliyor diye inledi stad her iki takımda çıkarken...çoşku hat safhada , sol yumruklar hat safhada, küba,filistin,sscb bayrakları dalgalandı tribünlerde...ernestoya bin selam dendi bu gece...stadlar bizim direkler sizin dendi milyonlarca liraya bilet satan futbolcu alanlara...taraftar çıldırdı , itfaiye bütün stadı suladı , çıldırmıştı bir kere şimşekler ...isyandı bu gece ,devrimdi bu gece ,özgürlüktü bu gece, denizler dalgalandı stadta,nazım selamlandı bu gece..livorno gelmiş , şov var ama maçı yayınlayan tv yok... keşke tüm dünya naklen izleyebilseydi bu maçı.. tribün görse ,takım görse,şov görse de bu takımın yeri neresi dese kendisine...
  • öncelikle ;

http://farm1.static.flickr.com/…3126_e99a97b30b.jpg

futbolun bir gelir kapısı olarak düşünüldüğü,sadece gelir sağlamak için takımların kurulduğu, artık külüplerin şortlarına göt üstüne bile reklam aldıkları, formalarını kirlettikleri bir ortamda oynanayacak olan anlamlı bir maçtır.

livorno taraftarı dünyaca bilinen bir klüp, adana demirspor taraftarı da ateşli, fakat; bilinçli taraftarları ne yazıkki azınlıkta kalıyor. umarım adana demirsporlu taraftarlar bazı değerlerin varlığının farkına varır, maçlara meşale yakmak için değil, başka anlamlı "öteki" şeyler için giderler.

not : doğuştan bir adana demirsporluyum.

"venseremos, venseremos!
    kıralım zincirlerimizi.
    venseremos, venseremos!
    zulme ve yoksulluğa paydos!"
  • ertesi gün açık öğretim sınavım olmasına rağmen “koy götüne” diyerek beşiktaş formamı üzerime geçirerek gideceğim ve bağıra bağıra çav bella’ya eşlik edeceğim maç olacaktır.

ve ayrıca, futbolu sadece holiganlık ve fanatizm olarak görmeyenlerin – tribünde ön sırada ayakta dikilen adamı tanımadığı halde, dengesini sağlamak adına onun omuzlarına yüklenenlerin – yine tribünde arkasında omuzlarına yüklenerek dikilen yabancıyı tanımamasına rağmen, üzerinde aynı renk forma olması sebebiyle o yabancıya yakınlık hissedip arkasını dönerek sıcak bir şekilde gülümseyenlerin ve ellerinde puroları milyon dolarlık iş anlaşmaları yapan para babalarına inat, stad girişinde son paraları ile köfte ekmek yiyenlerin, kimin galip geleceğine bakmadan keyifle izleyecekleri maç.

uzun zaman oldu adana’da maç izlemeyeli, uzun zaman oldu üzerimizde formalar ile gazipaşa’dan salına salına 5 ocak stadyumunun önünde birikmeyeli, belki bu maç sadece işçi sınıfına değil adana’ya da uğurlu gelir de, belki artık bir adana takımını turkcell süperlig’de izleme zevkini yaşarız.
  • büyük ihtimalle herkesin 1 yıldır etmediği duayı, televizyondan yayınlanması için ettiği maç. lütfen ya. adanalı olup adanada olamamak ayrı bir üzüyor zaten, en azından tv'den izleyebilelim.
hesabın var mı? giriş yap