• ilk defa fenerin bir lig maçında yenmesine sevinmeme yol açmıştır. gerçi biz de* bugün yenseydik çok daha güzel olurdu ama dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmanın ne demek olduğunu trabzonlulara iyice anlattı fenerbahçe sağolsun. demek ki neymiş, "a2 ile çıktık, önemli olan lig ve de bik bik" dememek lazımmış.
  • hakemin trabzonspor stoperlerine taktigi ama bunu neden yaptigi anlasilamamistir. zaten hafta basinda bu macin hakemi baskasi iken, son dk. degisikligi ile bu bunyaminin de bu maca atanmasinida anlamamistik. ama mac bitti herseyi anladik.

(bkz: bunyamin fener)
    (bkz: cok guzel oldu)
  • fenerbahçemin "rakibi puan kaybederse puan kaybetme hastalığı"ndan kurtulduğunu gördüğümüz maç. ah bir de hakem ikinci yarının içine etmeseydi...
  • 2000-2001 sezonunun son maçında, fenerbahçe'nin şampiyon olmaması için galatasaray'ın 4 gol atması ve fenerbahçe'nin puan kaybetmesi gerekiyordu. o esnada skor samsun:1 - fenerbahçe:0 iken, istanbul'da skor galatasaray:4 - trabzonspor:0 idi. fenerbahçe o maçı 3-1 kazanıp şampiyon oldu. daha sonra bu maç için fener şike yaptı bile dendi. o sezon lig oynanıyordu.
    2005-2006 sezonunda beşiktaş galatasaray maçı beklendiği üzere galatasaray galibiyetiyle bitti. hatta türkiye kupası, soylu federasyon başkanının babasına, beşiktaşlı duruşuyla yeterli bir başkan tarafından götürüldü. ve fenerbahçe son hafta şampiyonluğu kaybetti. o sezon lig oynanıyordu.
    geçtiğimiz sezon yine beşiktaş duruşunu sergileyip bursa maçını kaybederek fenerbahçe'yi 2. kez son hafta hüsranına uğrattı. geçtiğimiz sezon için bir parantez açayım : fenerbahçe, bursaspor'a kendi evinde 2-0 dan maç verdi ve şampiyonluğu asıl orda kaybetti. ama bence sezona damgasını vuran beşiktaş'ın duruşu oldu. aynı sezon, yatacak denen galatasaray delikanlılığın en büyüğünü yapıp mücadelenin hasını verip bursaspora'a yenilmedi. o sezon lig oynanıyordu.
    trabzonspor-galatasaray maçlarının skoru genellikle ibb-galatasaray maçlarınnı sonucu gibi tek ihtimalli iken lig oynanıyordu.
    cumhurbaşkanı aracılığı ile ,sağlam ve adam gibi adam bir teknik direktörün, beşiktaş'ın başına geçmesi için, vakıfbank'tan beşiktaş'a para aktarılıyordu. o sezon lig oynanıyordu.
    galatasaray'ın avrupada rüzgar gibi olduğu yıllarda, galatasaray'a 96. dakikada penaltı verilip, vanspor maçında beşiktaş aleyhine yapılan smaç görülmezken, erdemli bir galatasaray'lı futbolcu her maç penaltı kazandırırken, lig oynanıyordu.
    trabzonspor'a devlet desteği verilirken lig oynanıyordu.
    el değmemiş temiz lig istenirken, beşiktaş'lı burak elle gol atarken, lig oynanıyordu.

tüm bu sezonlarda fenerbahçe şike yapıyordu. aziz yıldırım hakemleri satın alıyordu. ama lig hep oynanıyordu.

bu dürüstlük ve etik abidesi olayları bana tekrar hatırlatan maç oldu. türkiye'de hakemlerin futbol oynanmaması için ellerinden geleni yaptığını gördük. bırak hocam, çatır çatır top oynansın, her pozisyon faul olmasın. siz de, maçı kazanan takımda, töhmet altında kalmasın.

son olarak, geçen sezon tüm türkiye'yi sevince boğan takımın oynadığı futbol hep hatırlansın. geçen sene türkiye'de yeşil beyaz formalı barcelona şampiyon olmuştu.
  • fenerbahçe'nin bizi * hak ederek yendiği maç olmuştur.hakem konusunda diyecek çok bir şey yoktur ;çünkü iki takım aleyhine de verdiği birçok hatalı karar vardır.yani hakem burada herhangi bir takımı devre dışı bırakmamış,genel anlamda maçın içine etmiştir.
    trabzonspor'a gelecek olursak bu takım bizi buralara kadar getirdi,bundan sonra da ipler onların elinde,onlara güvenimiz tam.yeter ki ligin ilk yarısındaki gibi dik oynasınlar.ha olmazsa da canları sağolsun,yense de yenilse de hastasıyızdır.
  • fenerbahçe'nin başından sonuna kadar iyi oynadığı ve rahat bir şekilde kazandığı maç.

trabzonspor beni çok şaşırttı. 90 dakika boyunca bir tane yarım yamalak pozisyonları var. şampiyonluğa oynayan bir takımın en büyük rakiplerinden biri karşısında bu kadar silik olması gelecek maçlar için trabzon'da büyük bir özgüven kaybına yol açacaktır.
  • olamaz diyorum, yapılamaz diyorum, sene 2011 olmuş diyorum, inanmayayım böyle teorilere diyorum, hiçbir emare yok diyorum ama artık inanıyorum. hiçbir şey yokken çıkıp penatılardan menaltılardan dem vuran aykut, topuk yaylası mıdır ne zıkkımdır oradan çıkıp konuşan bir aziz, ilk yarının ilk maçında verilmeyen bir penaltı, ve bu akşamki maç.

ligi piç ettiniz aykut ve aziz, el birliği ile. tebrik ediyorum sizi. bir lig keyfimiz vardı o da piç oldu. bundan sonra da bu lig izlenmez artık.

fenerbahçeli arkadaşların da şampiyonluklarını şimdiden kutluyorum. zamanın ötesinden selam edersem de top olayım.
  • öncelikle fenerbahçeyi tebrik etmek lazım. çok iyi futbol oynadıklarından değil; en azından fenerbahçeli futbolcular bizim futbolculardan daha çok istemişler maçı. tabi maçı kaybetmemizin en büyük sebebi şenol güneş'in çekingen oyunu. top rakipteyken çılgınlar gibi pres yapan trabzonsor hücum oyuncuları yoktu bugün. senin takım olarak en büyük özelliğin hücum futbolken bu kadar çekingen başlarsan adamlar bunu değerlendirip senin şimdiye kadar yaptığını yapar, ilk yarıda iki tane atarlar. aslında tartışmalı pozisyonlar çıkarıldığı zaman maçın konuşulacak başka da bir şeyi yok. kısacası, trabzonspor maçı, rakibinin iyi oyunundan ziyade çekingen futbol anlayışıyla sahaya çıkmasın yüzünden ilk yarı sonunda kaybetti. amacım kötü sonucu şenol güneş'e yüklemek değil. şenol güneş tedbirli olmayı seçti; bu tercih önce türkiye kupasına sonra da ligde puan farkının düşmesine neden oldu. sonuç olarak yaptığı tercihin hatalı olduğu ortada. her daim amaçlarının güzel futbol oynamak olduğunu belirten şenol güneş bununla beraber ikinci kez beni hayal kırıklığına uğrattı. tabi ki az önce yaptığı konuşmada hakem hakkında hiçbir şey dememiş olması gözümde tekrar yücelmiştir.

sonuç olarak fark biraz daha düşmüş olsa dahi kayıp çok fazla değil. trabzonspor taraftarının şampiyonluk için yapacağı şey takıma daha fazla destek olmak. unutmayın uşaklar bize her yer trabzon.
  • fenerbahçe'liyim, aleyhimize onca haksız karar çıkmasına rağmen hakem ağzımıza sıçtı diyemiyorum çünkü trabzon'un da ağzına sıçtı. çıkaracağım tek sonuç, bünyamin gezer alenen bursaspor taraftarlığı yapmıştır bu maçta. zira iki takım da bir sonraki maçlarına önemli eksiklerle çıkacaklar.

maç için söylenecek tek şeyse fenerbahçe maçı hakederek kazandı. her ne kadar hakem maçı katletse de maçı eğlenerek izleyebildim, bunun için iki takımı da tebrik etmek gerekir.
  • trabzonsporlu oyuncular açısından sinir harbi şeklinde geçen maç. başlıca sebebinin şenol güneş olduğunu düşünüyorum ki uzun uzun yazmıştım (bkz: #21831811). trabzonlu oyuncuların aşırı agresif tavrı beni şaşırttı diyemem. tek pozisyona da giremediler. sabaha kadar oynansa duran top dışında gol bulamazdı trabzon. bu maçtan sonra trabzon'un düşüş içine gireceğine inanıyorum ama fenerbahçe'nin de maçları kolay sayılmaz. trabzon puan kaybedecektir ama fenerbahçe'nin de kazanacağının garantisi yok.

bunun dışında sezon başından beri söylediğimiz (yani en azından benim söylediğim:) kağıt üzerindeki en iyi arka 5'li fenerbahçe'de sözü bi kez daha doğruluğunu kanıtladı. volkan-lugano-yobo-gökhan-santos hattı bu sezon yalnızca geçen hafta ve bu hafta bir arada oynadı; bu 2 haftada toplasan 2 net pozisyon vermediler rakibe.

andre santos bu sezon ilk kez brezilya milli takımının sol beki gibi oynadı. quaresma ile birlikte ligin en kolay adam geçen iki adamından biri olan yattara'ya adım attırmadı. geçen sezon sami yende oynanan maçta da keita'ya da adım attırmamıştı. büyük maçlarda büyük oynuyor.

lugano'yu bu sezon ilk kez bu kadar hırslı gördük. bu yıl ilk kez gözlerinden ateş saçan, o sevdiğimiz görüntüsündeydi. zaten gole de sevilla'ya attığı gol kadar sevindi. niang, topuz, emre hepsi maçın içindeydi. lider oyuncular karakter koymadan bu takım düzlüğe çıkamaz demiştim (bkz: #21741895). bu maçta hepsi karakter koydu.

normalde bizler inandık sizde inanın sözünü taraftar takıma söylerdi. bu kez takım, taraftara bizler inandık sizde inanın dedi.

ediiit laaan ediiit: nasıl koooyduuu aykut kocaamaaaaaaan kocaaaaaamaaaan kocamaaaaaan :)
hesabın var mı? giriş yap