• yanlış bir tercih. fiyat/performans açısından yunanistan'ı almak daha fizibıl gibi duruyor.
  • erdal sarizeybek tarafından söz aslında böyle söylenmemiştir. kuzey ırak'a girsek 3 milyon kişi buluruz şehit olmaya gidecek demiştir. bu 3 milyonu şehit verelim dememiştir. gerçekte söylenmemiş olan bir laf yanlış bir yerlere çekilmiştir. gerçi söylediği cümlenin (aklımda kaldığı kadarıyla: terörü bitirmek için kuzey ırak'a bir operasyon düzenlenmelidir, bu da siyasi olarak destek görmelidir, bu gerçekleşirse halktan destek en az 2-3 milyon kişi şehit olmaya hazırdır.) doğruluğu tartışılır ancak söylenen kesinlikle üç milyon şehit verelim kuzey ırak'ı alalım değildir.

(bkz: lafı götünden anlamak)
  • alternatif dialoglara açık, provokatif cümle:

- üç milyon şehit verelim kuzey ırak'ı alalım!
    + olur. fikir babası olarak ilk sen "şehit" olmak istersin herhalde?
    - kem küm...
    + çoluğunu çocuğunu da şehit verelim. hem ailece kahraman olursunuz ne dersin?
    - öeee...
    + sonra da oradaki bütün kürtleri istanbul'a göç ettirir, petrolü de amerikan petrol şirketlerine peşkeş çekeriz ne dersin?
    - ben şeyy...

- 2 buçuk milyon şehit verelim kuzey ırak'ı alalım!
    + 3 buçuk milyondan aşağısı mümkünatı yok kurtarmaz napıyosun?
    - 2 750 olsun hadi.
    + yok abicim, sadece 4 milyon bebe var orda. 3 250'den aşağısı hayatta kurtarmaz.
    - naaptın sen yaa. siksen o kadar şehit vermem. 3 milyon. son teklifim.
    + hadi senin o güzel hatırın için bu seferlik kabul ettim. ama bak peşin isterim hepsini. öle taksit taksit şehit istemem.
    - aşkolsun yaaa. ne zaman şehit istedin de ben vermedim?
  • "carpitilmamis" hali daha da korkunc aslinda.

erdal sarizeybek, terorun bitirilmesi icin dort sart saydi. bunlardan birini de "kuzey irak'a girip, barzani yonetimini bitirmek." olarak belirledi. sonra da bu gerceklesirse, sehit olacak/olmaya hazir uc milyon kisi var dedi. hatta amerika kuzey irak'a girdi, 5.000 kayip verdi simdi cikiyor dedi. yani bu "sehit olmaya hazir insan sayisi" uzerinden karsilastirma yapip, ne kadar "sansli" bir millet oldugumuzu soyledi.

yani uc milyon sehit alip verip ekonomiye can vermiyoruz. kuzey irak uc milyon sehit eder de demiyor. daha o noktaya gelmemis erdal beyler. ama teroru bitirmek icin kuzey irak'a giriyoruz, 'barzani bitmeden teror de bitmeyecegi' icin; sehit olmaya gonullu uc milyon kisiyi/bir kismini verip donuyoruz. "siyasetciler bu izni versin, teror biter" dedi yani, o kismini libos kulaklarimin dogru duyduguna eminim.

benim takildigim nokta uc milyon pazarligi degil zaten. "bir sehit verelim kuzey irak'i alalim" olsa da fark etmezdi, yine "arkadasim n'apiyorsun?" derdim. cunku bu yanlis, bu savas cigirtkanligi yanlis. alirim-veririm-ben-seni-yenerim kadar basit birsey degil bu, sonucunda kimsenin ayagina basilmayacak, ama birilerinin ayagi kesilecek. ulkece ayaklarimiz kesilecek.

gel biraz konusalim...

once asker olecek. genc adamlarin, her biri "vatanin birer evladi" olan insanlarin olecek. vatan evlatlari dedigin sey toprakta yetismiyor kardesim, alinip satilabilecek bir mal degil, 'commodity' degil, "ben terorun mutlak bitimini saglamak icin bu yontemi uygun gordum." diyerek atese atabilecegin karbon yumagi degiller. eger bugun erk sahibiysen [ki erdal sarizeybek erk sahibi de degildir], bu, "genc fidanlar" olume hazir olduklari icin degil, yasadiklari ve bu sayede de devlet sistemini yasattiklari icindir. bunun ustune insanlarin hayatlari uzerinde hak iddia edemezsin, "devletin icin oleceksin, cunku ben bunu istiyorum" diyemezsin. roma'da kole degil artik kimse, sezar'in yapacagi el isaretinde degil gozlerimiz.

hadi askerleri bir kenara koy, sehit olmak gercekten varilabilecek en yuksek mertebe olsun. olecek teroristler zaten kimsenin umurunda degil, "teroristse zaten olmeyi hak etmistir" alginizi kirmaya ugrasacak degilim. peki ya kuzey irak'taki sivillere ne olacak? onlarin hesabi kime odenecek... savas bu sonucta, meydan muharebesi degil, icinde bir yonetimi devirmek oldugu icin sirf sinirotesi harekat da degil. bir cocuk oldu diyelim, bir kadin oldu, bir adam oldu... aynaya bakmayi bir kenara biraktim, hangi yuzle "israil, filistinli cocuklari olduruyor?" diyeceksin... veya cinlilerin uygur topraklarini isgal ettigini nasil diyeceksin... yuzsuzsun ve dedin diyelim, kim dinleyecek?..

hadi bunlari da gec, "askere karsi durduklari icin oldurulmeyi hak ettiler" diyen de cikar nasil olsa. savasin bindirecegi ekonomik yuku neyle karsiliyoruz bunun hesabini ver. likiditeyi hala saglayan yabanci para cekildiginde, bilmemne ulkesi ambargo koydugunda, 3 milyon askere muhimmat saglamak icin butcenin cogunu silah alimlarina harcadiginda ayakta durabilecek misin? bundan 10 yil gectikten sonra ahmedinejad gibi piskin piskin "ambargo iyi oldu ya, kendi sanayimizi gelistirdik, bak atom bile saapiyoz yani" diyebilecek misin... kuzey irak'ta petrol var diyorsan, ben de yedirmezler bi'tanem diyorum. rest!

bunu da gec, asker ailelerini dusun... gazi ve sehit ailelerini degil bak, asker ailelerini.

ben, 90larda hakkari yuksekova'dan asker yolu beklemenin ne oldugunu biliyorum. kucuktum ama hatirliyorum. ne astlarinin olumunu gormeye, ne dagda catismaya, ne de olume hazir olmaya benzemiyor bu. cunku bekliyorsun. elinden gelen hicbir sey olmadan bekliyorsun. "bugun de olmedi..." diye sevinmenin ne kadar rezalet ve ne kadar aciz bir sey oldugunun farkinda misin?

hala erdal sarizeybek'in hakli oldugunu dusunenler varsa... "yapmayin"dan baska soyleyecek sozum kalmadi. cunku olecek insanlari aileleri haric kimse hatirlamayacak. sen de hatirlamayacaksin, ben de hatirlamayacagim. tarihe komutan bilmemkim gececek, belki de siyasetci bilmemne, ama askerlerin hicbiri isimleriyle anilmayacaklar, sehit degil istatistik olacaklar...

bu sekilde ve daha da beter sonuclari olacak bir savasin cigirtkanligini yapmanin yukumlulugunu insan nasil uzerine alir aklim almiyor.
  • "1 milyon şehit farkla büyük seçim ister misiniz?"
  • şu an 32.gün'de "çok güzel açıklamalar" yapan erdal sarızeybek'in, 3 milyon'u t.c. vatandaşı olmak üzere aşağı yukarı 7-8 milyon tane ceset görmek istediğini anlatan beyanat.

insan kana bu kadar susamış olabilir dedirten..
  • manidar beyanat.. ekim ayı verileriyle, 3 milyon 200 bin kusur işsiz varken, işsizlik sorununu böyle çözmek istiyorlar sanırım.
  • "girip aldıktan sonra, çıkmak için de bir 30 milyon şehit verdik miydi ülkede ne işsizlik kalır ne bir şey" diye devam etmesi mümkün olan cümle. şu cümleyi bir hazırlık sınıfı öğrencisi kursa, "yani gramer olarak iyi ama mantıksız" diye sıfırı yapıştırırlar ama büyüyünce sadece erdal sarızeybek diyorlar adama. hayat ilginç tabi, vapurlar falan...
hesabın var mı? giriş yap