• birkaç güne kadar gerçekleşeceği duyurulan hadise.

digiturk'ün de adı geçiyor olayların içinde. sadece erişim yasağı değil, blogların kaldırılması gibi bir şeylerden de bahsediyorlar ama o kadarı abartıdır diye düşünüyorum. olamaz yani böyle bir şey bence. düşünsenize, yüzlerce insanın uğraşıp, emek harcayıp, özenip hazırladığı bütün yazılar, sadece birilerinin keyfi kaçıyor diye çöpe gidiyor! böyle şey olur mu yahu? yazı yazmak, atıp tutmak ve hatta ahkam kesmek bile birer haktır ve bunu elimizden alamazlar!
  • yazma özgürlüğümden geçtim, yazılarıma ulaşma özgürlüğümün nasıl elimden alınabildiğine şaşırdığım yasaktır.
  • youtube'u engelleyerek gözümüzü, fizy'i engelleyerek kulağımızı, blogspot'u engelleyerek ağzımızı kapattılar.
  • şaka gibi bir ülke olduğumuzu gösteriyor yemin ediyorum.

blogsport yazan katip, daktilona sıçayım senin.
  • sağlam bir hukuk devletinde bu yasağın kaldırılmasının ardından mağdur olan bütün blog sahiplerinin digitürk'e dava açıp sonuna kadar neyi var neyi yok almaları haktır ve gerektir. gerektir ki bir daha hiç bir andaval şirket böylesine bir rezaleti çıkaramasın. ama nerede modern dünya nerede türkiye.
  • bu yasak (iyimser bir tahminle) orta vadede kalkacakmış gibi görünmüyor. lakin blogspot (ve dolayısıyla blogger) subdomain esaslı birer google müessesesi olduklarından ve dönüşümlü olarak bir kamyon dolusu ip bloğunu kullandıklarından, hoststa yapılacak tek ip blok tabanlı bir düzenleme yetersiz kalıyor ve o an hoststaki ip üzerinden görüntülenen site, iki dakika sonra görüntülenemeyebiliyor.

şimdi, blogger, blogspot ve subdomainlerin kullandıkları tüm ip bloklarını bir bir tespit ettim. ancak hostsa www'li ve www'siz blogger + blogspot kombinasyonunun yanı sıra, beher ip numarası için bir de herhangi bir blog adresi de eklemek gerekiyor, aksi halde bloglara yine giriş yapılamıyor. herhangi bir blog adresi tüm subdomainlerin çalışması için kafi. buradan hareketle hosts dosyanızı şu şekilde editlemeniz lazımdır (kedileri kitapları ben koydum emsal olarak, x bir blog adresi de o işi görürü):

209.85.148.132 www.blogspot.com
    209.85.148.132 blogspot.com
    209.85.148.132 www.blogger.com
    209.85.148.132 blogger.com
    209.85.148.132 kedilervekitaplar.blogspot.com

209.85.149.191 www.blogspot.com
    209.85.149.191 blogspot.com
    209.85.149.191 www.blogger.com
    209.85.149.191 blogger.com
    209.85.149.191 kedilervekitaplar.blogspot.com

209.85.135.132 www.blogspot.com
    209.85.135.132 blogspot.com
    209.85.135.132 www.blogger.com
    209.85.135.132 blogger.com
    209.85.135.132 kedilervekitaplar.blogspot.com

74.125.39.132 www.blogspot.com
    74.125.39.132 blogspot.com
    74.125.39.132 www.blogger.com
    74.125.39.132 blogger.com
    74.125.39.132 kedilervekitaplar.blogspot.com

209.85.149.132 www.blogspot.com
    209.85.149.132 blogspot.com
    209.85.149.132 www.blogger.com
    209.85.149.132 blogger.com
    209.85.149.132 kedilervekitaplar.blogspot.com

209.85.135.132 www.blogspot.com
    209.85.135.132 blogspot.com
    209.85.135.132 www.blogger.com
    209.85.135.132 blogger.com
    209.85.135.132 kedilervekitaplar.blogspot.com

74.125.43.132 www.blogspot.com
    74.125.43.132 blogspot.com
    74.125.43.132 www.blogger.com
    74.125.43.132 blogger.com
    74.125.43.132 kedilervekitaplar.blogspot.com

not: dns değişikliği tabii ki gerekebilir. bir de 74.* ip'lerden 209.* olanlara geçişte yine o sevimsiz, liseli ergen hax0r elinden çıkmış gibi görünen bozuk türkçeli mahkeme karari yazısı çıkabilir, ancak bir kaç refreshten sonra çalışıyor. farklı bi ip range daha yakalarsam ekleyecem buraya.

ha bir de "sene olmuş 2011, hala yasağa karşı geleceğinize hosts, ktunnel v.s" diyecekler için açıklama:

12 eylül 2010 referandum sonuçlarına bakılarak bu yasakların değil kalkmak, artarak devam edeceği sabit bulunduğundan, bu sübutun da 2011 haziran seçimlerinde daha da sağlam temellere oturacak olmasından mütevellit, bu eleştirinin tekrar gündeme getirilmemesine.
  • kompil kapatın anasını satiim düşüncesinin tekrar uygulandığı eylemdir. da bi kaç farklı açıdan düşünülmelidir.

1. bu hareketin başlangıç noktası olarak öne sürülen illegal maç yayını yapılması, her ne kadar bedava sirke durumu yaratsa da, lan beleşe izliyoz ehe ehe'ye yol açsa da o yayın haklarının alınması için 320 milyon afyon dinarı ödeyen firma için biraz rahatsız edicidir. dolayısıyla da adamlar gayet normal bi şekilde mahkemeye gitmiş davayı açmış doğal olarak da şak diye kazanmıştır. (tamam da niye diyarbakırda diye soranlar çoğalıyor, valla bilmem ama adamların "lan diyarbakırda bi hakim varmış hemen gapatın anasını satiim diyomuş" dediklerini sanmıyorum, belki daha hızlı sonuçlanması için daha az iş yükü olan bi yeri tercih etmişlerdir.)

2. mahkemelerin, hakimlerin ve savcıların ve avukatların şu internet olayını bi çözmeleri gerek artık. yani hala "tamam da bu internetin merkezi nerde yaf" kafasıyla olmaz bu iş. blogspot üzerinden illegal bi sunum yapan birileri var diye ele alarak tümünü yasaklamak, ülkede faili mechul var diye kompil herkesi içeri tıkmaktan farklı değil. bu işin daha güzel ve diğer insanları mağdur etmeyen çözümleri var.

3. daha bi felsefi olarak, dünyada hiç bir ceza (devletlerce verilen) intikam amaçlı değildir, caydırma ve suçun işlenmesini ortadan kaldırma amaçlıdır. dolayısıyla suçluyu bulmadan, lan bunlardan biri işte, düşüncesiyle ceza verilmez. özetle verilen cezanın bi işe yaraması lazım. daha da komiği, biz zaten ülke olarak youtube yasakları ile beraber bu işin bayaa bi kurdu olduk, bu kadar ses çıkmasının sebebi hakkaten bu içeriğe erişemeyecek olduğumuzdan değil, hem mantıksız bi işlem olmasından hem de artık çakal çukal yöntemlerle uğraşmaktan sıkıldığımızdan.

çözüm önerisi olarak şöyle bi şey düşünülebilir; bu yayını illegal site üzerinden sunan kişiler, bunu ellerinde kamera, stadın çatısından yapmıyor. ya oturup digiturk yayınını bilgisayara aktarıp onu real time sunuyor (digiturk efendi, rahatsızlık vermeyecek ama hangi kullanıcının bu işi yaptığını tespit edebilecek bir watermark uygulaması yaparak bunu halledebilir.) veya digiturk'e ait bir üyelik ya da cihaz kullanmadan farklı yöntemlerle (digiturk efendi buna pek bibok yapamaz malesef, o yöntemleri engelleme yönünde çalışmaya başlayabilir) sunuyor. ha görürsünüz bu watermark'ı dersiniz ki x kullanıcı, verirsiniz mahkemeye, sen rahat ben rahat millet rahat takılırız. hayatımda maç izlemedim ben niye giremiyorum lan blogspota?

bi de açıklama yayınlamış digiturk, efenim defalarca söylemişler google'a takan olmamış. olar da son çare buna baş vurmuşlar. lan artık bi anlayın şu işi, youtube konusu gündemdeyken de bir takım kişiler "e youtube'un türkiyeye ofis açması lazım, vergi vermesi lazım, bizim muhattap bulmamız lazım vs vs" demişlerdi, olmadı. şimdi yine benzer serzenişler, "banane google dinleseydi"ler çıkıyo meydana. lan efendiler, elin google'ının da çok bi yerindeydi senin blogspota ulaşıp ulaşmaman. yasakken de youtube'un ülkece kullanım oranı zirvelerdeydi.

edit: eklenmesi gerekn bi kısım unutulmuş, efenim ben bu internet hizmetini her ay çok iri bir miktar para ödeyerek "satın alıyorum" . yani bana veya herhangi birine doğal hak statüsünden devletçe sağlanan birşey değil. marketten beğenip aldığınız bir ürünün kutusunu açtığınızda içerisinden "bu ürünün içeriği devletin şu birimi tarafından sizin için uygun görülmemiş ve çıkartılmıştır, kusura bakmayın, verdiğiniz para için de bir bardak su ektedir" çıkması gibi bir şey. belki ben bu internet hizmetini sadece blogspot okumak için aldım.
  • hızımı alamayıp turkcell hattımı da iptal ettirerek protesto ettiğim digiturk tutumu. ikisi de blogcuların durumuna duyarsız aynı şahsa ait nasılsa.

turkcell'e de öteden beri kıldım ya zaten, iyi oldu böyle bir taşla iki kuş...

1,5 yıl sonra gelen edit: http://dikoyna.com/ne-dijisin-ne-turksun/
  • teknoloji sitelerinin de digiturk'ü yalayarak ortak olduğu gg'dir...

"eğer iddia edildiği gibi digitürk, yayın haklarını korumak için böyle bir başvuru yapıyorsa sonuna kadar haklıdır." bunu yazan ve bunu düşünen kitlenin de telif savunucusu olduğu açıktır.

yaşasın illegal olduğu iddia edilen amatör yayıncılar, yaşasın sopcast, tv ants, tvu, justin.tv gibi devrim şehitlerimiz... yaşasın yasaklanmış olan ücretsiz flash media hosting şirketleri, yaşasın varlığını sürdüren hosting şirketleri, yaşasın şehit ve devam eden yayın akışı ve link siteleri....
  • bitti. ama benim tepkim bitmedi. digitürk'ü iptal ettirmiştim. sonra aklıma "digiturk kimin?" diye bir soru geldi.

- mehmet emin karamehmet'in.
    - peki turkcell kimin?
    - o da mehmet emin karamehmet'in.
    - o zaman, digitürk'ü iptal ettirdiğim gibi, neden turkcell hattımı, avea ya da vodafone'a taşımıyorum?
    - evet hemen taşımalıyım.

edit: taşıdım da.
hesabın var mı? giriş yap