• herkesin, penceresinin önüne düzenli olarak ekmek vs. koyması gereken kar yağışıdır.
    (bkz: kuşlara yem verin)
  • gerçekleşecek olan kar yağışı -ki bahsedilen yoğun bir yağıştır- öğle saatlerinden itibaren istanbul'un tamamında görülecektir. tam burada yine "meteorolojik olaylarla ilgili kesin konuşmak yanlış olabilir." diyorum ve kendimle çelişerek kesin ifadelerime devam ediyorum:)

22 ocak günü öğle saatlerinde istanbul'un birçok ilçesinde yağan karla karışık yağmur, öğleden sonra etkisini kaybetti ve yeniden yağmura dönüştü. ancak, halihazırda istanbul'un yüksek ilçelerinde (çatalca başta olmak üzere), kar yağışı devam ediyor. hatta, muhtemelen ince bir kar örtüsü de oluşmuş durumda. öğleden sonra karla karışık yağmurun, yerini kara bırakmasının sebebi, akdeniz üzerinden sibirya sistemini itmek isteyen ılık hava. bu ılık hava, öğleden sonra üstünlüğü ele geçirdi ve dediğim gibi, karla karışık yağmur ve kar yağışını yağmura çevirdi.

peki bugün ne olacak?

bugün, öğle saatlerinden itibaren, kar görmeyen istanbul'un ilçesi muhtemelen kalmayacak. sabah uyandığımızda, yağan karı görmemiz de süpriz olmaz (hatta birçok ilçede gece içerisinde kar yağışları başlayabilir). kar yağışının yoğun olacağı periyot ise "akşam" ile "sabaha doğru" olan kısım. zaten, pazar günü de kar etkili olacaktır; fakat cumartesi gecesi gibi değil. pazartesi ise lokal yağışlar görülebilir.

kar yağışıyla birlikte oluşacak olan kar örtüsü, istanbul'un kıyı ilçelerinde 10 cm'yi geçecektir. biraz daha yüksek ve merkeze uzak ilçelerinde ise 20 cm'yi geçmesi beklenilebilir.

"lapa lapa" diye tabir ettiğimiz yağışı görebileceğimizi sanmıyorum. çünkü söz konusu yağışa rüzgar eşlik edeceği için, küçük tanecikli sert kar tanelerini izlemek zorunda kalacağız. bu da seyir zevki açısından "eh işte" ama kar yoğunluğu açısından "oha ya" tarzı bir kar ile karşı karşıya olabileceğimizi gösteriyor sanırım.

"kesin" konuşmamın başlı başına bir hata olduğunu tekrar belirtiyorum; ama bu yazdıklarımın dışında bir gelişmenin de "süpriz" olacağını söylemeden edemiyorum.

ha unutmadan; atkısız, beresiz, eldivensiz sokağa çıkacak olanları da kınıyorum! :)
  • bugünden görünen tabloya göre, 23 ocak cumartesi günü başlaması beklenen kar yağışı; istanbul için, son 2 yılın en etkili sistemi.

muhtemelen, öğle saatlerinden itibaren kar yağışları, özelinde istanbul olmak üzere, tüm marmara bölgesi'ni etkisi altına alacaktır. özellikle akşam saatlerinde, trafik yine felç olabilir. tabii hafta sonu olması, bu günü daha az hasarla atlatmamıza yol açabilir ki umuyorum öyle olur.

23 ocak günü gerçekleşecek kar yağışı, "24 ocak 2010 istanbul'da kar yağışı" halini de alacaktır sanıyorum. 24 ocak öğle saatlerine kadar fırtına ile birlikte kar, yoğun olarak yağabilir. öğle saatlerinden sonra ise, nispeten daha az yoğunluktaki kar yağışları etkisini gösterecektir.

bu kar yağışlı sistem şu an göründüğü gibi gelip 24 ocak 2004 sistemi gibi etkili olur ve yüksek yerlerde yarım metreye yakın kar bırakır mı bilmiyorum ancak; istanbul'da yaşayan herkes, muhtemeleldir ki kar topu oynayabilecek, kardan adam yapabilecek.

söz konusu sistem, kar yağışlarından öte soğuğuyla daha da problem oluşturabilir. öyle ki, gündüz sıcaklıkları 0 derece civarlarında, gece sıcaklıkları ise -5 derecelerde olabilir. haliyle, yollarda buzlanmalar ve bu buzlanmaların neticesinde gerçekleşebilecek trafik kazaları...

bu soğuk ve kar yağışlı sistem, en iyi ihtimalle gelecek haftanın ortalarına kadar etkili olacaktır. sonrasında ise birkaç günlük ısınmaların ardından yeniden bu tip soğuk havalar gelebilir.

anlayacağınız, kuzey yarımküre'nin neredeyse tamamında etkili olup türkiye'nin kılına dokunmayan soğuk hava sistemleri, bundan sonra bizim ülkemize çalışacak gibi. muhtemelen şubat ayı da soğuk ve kar yağışlı geçecek.

tabii bu yazdıklarımın değişme ihtimali de var. nitekim hava durumu tahmin sitelerinin modellemeleri, sürekli değişebiliyor. fakat bu bahsettiğim sistem, hiç de öyle kaybolacak cinsten değil. öyle ya da böyle, birkaç gün önce ya da birkaç gün sonra; bu sistem büyük ihtimalle gelecek ve istanbul başta olmak üzere birçok yeri beyaza bürüyecektir.

özellikle istanbul'da yaşayan evsizler için önlemler alınması gerekiyor. bu soğuk hava sistemiyle birlikte birçok kişinin hayatını kaybetmesi, işten bile değil. "önlem alınması gerekiyor" dedim ama bildiğiniz üzere, her gerekli olan önlemin alınmayabileceği ihtimali gözüme canlandıkça, korkmuyor değilim.

ha söylemeden edemeyeceğim ki, açtığım bu başlığı "başlık parsellemek" olarak nitelemeyin; insanlık namına bir şeyler yapmaya, şimdiden bir yerleri uyarmaya çalışıyorum şuracıkta:)

neyse efendim, ekşi sözlük meteoroloji servisi sundu.

sevgiler.
  • kurtuluş ve feriköy'de ara sokaklarda kayan arabaların curling oynadığı müsabaka.

çok heyecanlı arkadaş,aldım kahvemi,dikildim camın yanına...

yukarı mahalle tüp arabasını getirmiş,bizim mahallenin kalesindeyse sucu necmi abinin ivecosu...
  • 1986'da yağan kar ı sollayamazsa ben buna kar demem arkadaş. hatta 1986'dan beri herhangi bi kar yağışına kar diyemedim. sırf bu yüzden çocuk yaştan beri, yağışlara farklı isimler bulmaya çalışarak geçti ömrüm.
  • zannediyorum sözlükteki troll popülasyonunu da azaltmıştır. çünkü hala "3 gram yağan kara sevinen fakir" başlığını göremedim. ilginç değil mi?
  • antifrizsiz 82' 131'imi korkutan kardır. koca yaz geçti, yaz başı antifriz aldım 20 lira verip amma velakin 2 senedir antifriz görmemiş aracın radyatörü 10litre/1000km gibi bir su tüketimi yapınca koymaktan vazgeçtim sağdan soldan patlak vermesin diye. para biriktiriyordum sözlük, ama daha radyatörün parasını denkleştiremedim. birde bunun devir daimi, radyatör bağlantı hortumları, kalorifer radyatörü filan vardı. dedim don olmaz bu kış. ama oluyor be sözlük. sabah kalkıp 1 litrecik antifirz ekledim. motoru çalıştırdım. başına geleceklerden korkuyormuş gibi zor çalıştı. halbuki hiç böyle yapmazdı. isıttım biraz. sonra sardım eski püskü halılarla motorunu.
    bekliyoruz sözlük. bakalım atlatabilecek mi.

edit: atlattı sözlük. radyatör 3 yerinden, kalorifer radyatörü bir kaç yerinden (sayısını bilmiyorum bakamadım) buhar fışkırtıyor sadece o kadar. motor blokumuz sapasağlam. buhardan da bir şey olmaz. sun fix denilen yüzyılın icadı var. çok sevinçlerdeyim sözlük.
  • en çok haber muhabirlerini etkilemiştir. bakıyorum da bütün haber kanallarında yaklaşık yarım saat kar altında bekletilmiş, yarısı kar tutmuş haber muhabirlerine şehir merkezine yağan topu topu beş santimlik karı yorumlatıyorlar. yazık lan.
  • televizyona bakıyorum, tantanaya bakıyorum ardından cama bakıyorum ve sonuç itibari ile the day after tomorrow falan yok ortada. hatta ortalıkta an itibari ile yağış yok. damdan bacadan uçan şeyler var.
hesabın var mı? giriş yap