• hacım yıllardır, şahsım adına sergen'in gidişinden itibaren, duran topları verimli kullanamayan bir beşiktaş izliyorduk. bu bir kaç frikiğin arkasında guti, nihat ve quaresma durdu. vehhh dedim ya. o ne lan uzay futbolu duran top organizasyonları falan. mınısikiym erekteyim hala. bu maç bir beşiktaşlıyı çok memnun etmiştir gibime geliyor. schulster büyük hoca, oyuncular yüksek kalite, taraftar deli. ulan bu sene şampiyon olacak güç var bu takımda, hem de diğer takımların performansından bağımsız bir güç. isteyecez alacaz hesabı. ernst ve necipin de gözlerinden öpüyorum. devam canlarım devam.
  • küçük hesaplar peşinde koşan futbolculardan bir örneğini daha gördüğümüz maçtır.
    korner atarken topu çeyreğin bir karış dışarı koyunca eline ne geçecek acaba?
  • beşiktaş'ın defansın sağında çok ciddi sıkıntılar yaşadığı maç. buca'nın hatırladığım kadarıyla 1-2 istisna dışında tüm atakları o kanattan geldi. defans kısmını geçtim, 35 yaşındaki ibo'nun bile bu sıcakta birkaç etkili bindirmesi oldu, erhan'ın adamakıllı tek bir ortasını hatırlamıyorum.

sağ kanat dışında genel defans dizilişinde de sıkıntılar var. artık takımın daha ileriye dönük oynamasından mı, sıcak dolayısıyla performansların ve konsantrasyonun düşmesinden mi bilmiyorum ama, defans hatalarından kaynaklanan en az 3 atak çok ciddi pozisyonlara dönüşebilecekken amatörce harcandı bucasporlular tarafından. bucaspor'un net pozisyonu yok gibi duruyorsa da, bunun tek sebebi son pası yapamamaları. inanılmaz kolay adam kaçırdı beşiktaş savunması.

geçen seneye göre ne değişmiş diye bakarsak:

- çok ama çok gelişmiş bir necip'imiz var. allah nazardan saklasın, övmekten bile çekiniyorum. takımın en önemli 4-5 adamından biri artık.

- serdar özkan yerine quaresma var, bu konuda söyleyeceklerim bu kadar.

- nihat bu sene baya toparlanmış, açık alan bulamadığı için etkili olamıyor belki ama en azından geçen sene yaptığı o kendine yakışmayan pas hatalarını ve yanlış tercihleri yapmıyor. eminim çok daha iyi olacak zamanla.

- guti tek başına büyük fark yaratıyor. adam 60 metreden asist yapıyordu nerdeyse birkaç defa - ki bu daha hazır olmayan hali. ha asistini yaptı yine tabi. o zaten standart olarak geliyor guti'yle.

- beşiktaş geriden oyun kuruyor, topu daha fazla ayağında tutuyor. lucescu'dan beri böyle bir şeye alışkın olmadığı için bocalıyor arada ama olsun. hakan'ın degajını hatırlamıyorum maç boyunca. bu takım sırf bunu yapmayı öğrensin, geçen senekinden 2 gömlek daha üstün hale gelir.

- yine, yeniden defans. çok yeni bir takım olan bucaspor dahi arkaya bu kadar adam kaçırabiliyor, duran toplarda etkili olabiliyorsa ligin kalburüstü takımları neler yapar düşünmek dahi istemiyorum. türkiye'deki oyuncu profili ve fiziksel seviye sebebiyle gol yememek gol atmaktan her zaman daha kolaydır. geçen seneki o kısıtlı kadroyla gol yememeyi iyi başardı bu takım, ama malesef bu sene hiç güven vermiyor.

bu arada forvet transferi ne işe yarayacak merakla bekliyorum. nihat'ın asıl yeri forvet, bobo zaten bobo, holosko ve nobre'yi de eklersen etti 4. beşiktaş 4-2-3-1 gibi bir sistemde ileride tek forvetle oynuyor. holosko ve nobre gönderilip de, sağ açık da oynayabilecek bir adam gelirse ancak o zaman bir fayda sağlar. ama her halukarda forvet hattında bu kadar adam varken defans'a - özellikle de sağbeke - takviye daha mantıklı geliyor.
  • sıcaklık 32 derece, zemin patates tarlası, sezonun ilk maçı. guti ve bobo tek topta işi bitirmiş. 0-1. 3 puan. öp de başına koy.
  • beşiktaş'ın bülent hoca klasiği bir takıma karşı idare etmek suretiyle oynayıp kazandığı maç olmuştur.

bülent hoca'nın "futbol erkek oyunudur, çıkın tekme atın" şeklinde özetlenebilecek futbol anlayışı beşiktaş'ı bir miktar sindirmiş, sıcak havanın etkisiyle insanlıktan çıkan futbolcular özellikle son bölümde "bitsin kurtulalım" havasına girmişlerdir.

beşiktaş'ın önümüzdeki dönem performansı için gösterge olacağını sanmıyorum. bu takımı daha ciddi maçlarda, daha normal futbol koşullarında seyretmek lazım bence.

o değil de, hazırlık maçlarında gayet iyi olan bir nihat vardı, o nooldu...
  • an itibariyle back to the future filmini yayınlamakta olan tv8 kanalında skoru yanlış verilmiş maçtır. sözlükte gol olduğunu öğrendikten sonra ekranda buca:1-bjk:0 yazısını görünce noluyoruz dedim bi an.

doc brown da şaşırdı, işin garibi.

(bkz: http://yfrog.com/1xdocjaj)
  • guti gitsin quaresma beri gelsin umrumda değildi maçı izlerken. ikisininde hastasıyım o ayrı konu ama bugün sahada bir necip uysal vardı ki tüylerim diken diken oldu adamı izlerken. futbol tanrılarının oğlu bu çocuk. helal olsun sana helal!
  • bucaspor' da oynayan wesley' in çılgın attığı ama boşa attığı maç olmuştur. adamın hangi mevkinin oyuncusu olduğu belli değil arkadaş. önce yırtık dondan fırlar gibi defansta beliriyor, iki saniye sonra kontraya çıkan takımının en uçtaki adamı oluveriyor. hussein bolt ile akraba diyecem o da değil. ilginç.

ayrıca beşiktaşımın lige kazanarak başlaması, necip' in gözümüze gözümüze parlaması ve sahadaki bazı kasaplara rağmen herhangi bir sakatlığın yaşanmaması sevindirici.
  • valla oyun kalitesi hakkında konuşamayacağım. zira hakemlere şaşırıp kaldım.
    hayatım boyunca izlediğim en başarısız ve dikkatsiz hakem dörtlüsü idi.
    yanlış baraj kurdurmalar, pozisyonları 3-4 saniye geriden okumalar, delgado'nun oyuna bir türlü girememesi, köşe vuruşu faciası...
    say say bitmiyor adamların falsoları. bir daha maç alırlarsa şaşarım hakikaten.

bir de bucaspor maşallah öyle bir sırt reklamı almış ki, bir süre boyunca buca'da oynayan bütün futbolcuların isminin "özkan" olduğunu sandım.

bu arada beşiktaşımın duruk olmasının sebebi bence izmir'in muhteşem sıcak havası ve nemi. ben evde klima+vantilatör kombinasyonu ile zar zor yaşarken, o sahada 90 dakika koşturmak kolay iş değildir kanımca.

öyle ya da böyle kaptık üç puanı hayırlı olsun. aslında puan da önemli değil. yıllardır izlemek istediğim saldırgan ve oyun kurabilen bir beşiktaş vardı sahada. ve bu bana gayet yetti. ayağınıza sağlık beyler.
  • bülent uygunun dumurdan dumura koşan suratını görmek için bile izlenebilecke maç. ayrıca lig tv kameramanı nasıl yakaladı o suratı yahu.
hesabın var mı? giriş yap