• tam da bugün.
    her yıl olduğu gibi bu sene de okulda törenle anılacak. 9'u 5 geçe sirenler çalacak, saygı duruşu yapılacak. yalnız bu yıl diğerlerinden bir farklı olacak sanki.
    dün bir öğrencimle yaşadığım diyalog:
    - hocam şimdi yarın okula mı geleceğiz, tören için?
    - evet, 8:20
    - ama cumartesi tatil?
    - :) yapma aziz.
    - bana ne hocam ya, kemalistler gitsin.
    - ...

burası tekirdağ. o 17 yaşında. cumartesi okula gitmek istemeyen bir liseli tavrına tamam da...
    11 yıldır öğretmenlik yapıyorum.
    benim gördüğüm bu ülkede 29 ekim ve 10 kasımlar son bir kaç yıldır farklı sahneleniyor.
    atılan nefret tohumları büyümüş, öğrencilerim olmuş.
    ülkenin anası sikilmiş, millet hala istikrar diyor.
  • 2 ya da 3 sene önce boğaziçi köprüsünde ağır bakım çalışmaları yapılıyor ve köprünün tüm çalışma sistemi değiştirildi..
    günlerden biri 10 kasım mesai saatine geldi..
    sirenler ötmeye başladı ve ben kimseye bir ikaz ya da uyarıda bulunmadan herkes işini bıraktı.
    tüm köprüde her lokasyonda herkes işini bıraktı ve saygı duruşuna geçti.. bende kulenin tepesinden izliyorum.
    kimse ama kimse kıpırdamıyor sirenler acı acı ötüyor ve kafamı aşağıya indirdiğim zaman köprü üzerinde kimileri arabalarını çekmiş kornaya basıyor.. kimileri ise devam ediyor..
    bu köprüde çalışanların çoğu ilkokul mezunu ve kürt kökenli..
    yani okumakla da adam olunmuyor.. kafanızda canlandırın lütfen 150 kişi köprünün halatlarında ve tek uyarı anonsu çekmeden işlerini bırakıp saygı duruşuna geçtiler..
    gözyaşlarımı tutamamıştım..
    allah rahmet eylesin paşam..
  • "kahramanı çok olduğu kadar gafili de çok olan bir milletiz" sözüyle sözlükteki trolleri ve ülkedeki saz arkadaşlarını tanımlayan bir liderin anılmasının engellenemediği gün.
  • bazı gereksiz trollerin sözlükteki 10 kasım başlığına garip gurup şeyleri en üstte yazmak için 1-2 saat beklemelerine neden olan gün. atatürk ne zamandır siyasette iyi-kötü diye ayrıştırılmaya başlandı anlamıyorum. yaşadığımız ülkenin kurucusu lan, adam güzel bir şey yapmış, bunu da mı göremiyorsunuz. sırf genel geçer olması gereken yargıya muhalefet olmak için insanlar atatürk gibi güzel bir insana muhalefet oluyor ya, komik.
  • şakirt tayfanın entrylerini hazırlayıp saat 00:00'da girerek, topluca eğlendikleri tarih. kaç günde bu organizasyonu yaptığınız müslüman kardeşler. van'da insanlar göçük altında inlerken, sen bu ülkenin kurucusunun ölüm gününde makara yapma derdindesin. çapsız, çapulcu ve acınası yavşaklarsınız.
  • bugün ile dalga geçilecekse bile içerisinde birazcık zeka kullanılarak dalga geçilsin. vücudu başından koparılmış böcek gibi yönünü bilmeden dönüp duran yazarlar bazılarının kurduğu atatürk eleştirilemez putunun inşasına sıva oluyorlar çünkü. akılları sıra eleştiri yaparken, ciddiyetle kemalizm eleştirisi yapanları da kendileri gibi züğrt bir mecraya çekiyorlar.

mustafa kemal atatürk'ün öldüğü gün. inanıyorsanız bir fatiha okuyun, bir kadeh kaldırın şerefine, sevmiyorsanız, bırakın tutan yasını tutsun, gölge etmeyin. ne bitmez derdiniz varmış, yeter be.
  • bazı insan müsveddelerinin yine saçma sapan konuşacağı gün. işinize gelmiyorsa siktirin gidin bu ülkeden, gereksiz yer kaplamayın.
  • çalışmaya başladığım her yıldan itibaren, bu 10 kasımda da 9'da başlayan mesaime 10 dakika geç gideceğim gün. bir nevi borç ödeme. rahat uyu maalesef diyemiyorum ama ne yaparsa yapsın bu liboşlar, unutturamazlar!
  • bir ölümlünün ölümsüzlüğünün başladığı gündür.
  • ilkokul üçteydim sanıyorum, sene 1990...

ilk ciddi yazma deneyimimdi...bir-bir buçuk sayfalık minicik bir 10 kasım kompozisyonu. yazdığım birşeyle aldığım ilk ödülü getirdi bana, gözyaşı dökerek hazırladığım, öğretmenimi de ağlatan o yazı. küçücük yüreğimle, titreye titreye tüm okula okumuştum o boyumu çok aşan mikrofondan; benim gibi ağlayan çok çocuk vardı o sabah siyah önlükleri ve beyaz, kolalı yakaları kasımın soğuk rüzgarı ile buluşurken...

10 kasım, benim için, duyguların sözcüklerle kavuştuğu gün oldu işte.

o gün bugün yazıyorum, nefes aldıkça da yazacağım.

ve yazdıkça o'na minnet duyacağım.
hesabın var mı? giriş yap