• mayıs ayınında gelmesiyle birlikte winampımın sonundan belirip bana selam gönderen,belki de türkiye'nin en underrated müzik grubu.
  • tanışmamız kendilerinin geçmişini de düşününce oldukça eskiye dayanan grup.

vakt-i zamanında abim üniversiteye başladığında beni okulunun*şenlik konserine götürmüştü. asıl gruptan önce bir grup çıkmıştı, zardanadam. birkaçı da cover olan şarkılarını söylerken bir şarkı söylemeye başladılar: sarışınlar boktur. ben lise ergeni halimle bir grubun bok demesine şaşkınken yüzlerce kişinin buna eşlik etmesine ayrıca şaşırmıştım. keşfi bu şekilde yapılan söz konusu grubun daha çok müzikal kalite barındıran diğer şarkıları da zamanla ortaya çıkmış ve dinlenmeye başlamıştı.

iki sene sonra düzenlemesi bize ait olan lise şenliğimize iki gruptan biri olarak zardanadam'ı davet ettik. organizasyon boyunca o kadar samimi ve problemsizdiler ki, hem insan kalitesi, hem de müzisyen kalitesi barındıran bir gruptur gözümde.
  • hayatımda çok şarkı dinledim,çok grubu sevdim,farklı müzik türlerine kaydım zamanla,ama hepsinin bir dinleme zamanı vardı.rakı içerken birini,barda eğlenirken başka birini çalmasını isterdim hep.sevgilimle mutlu bir anımda çalmasını istedigim grupla cok hüzünlü bir anımda,örneğin 2,5 yıllık bir aşkın bittigi anda dinlemek istedigim grup bir olamaz diye düşünürdüm hep.ama bunun yanlış oldugunu biliyorum artık.
    çünkü zardanadam hayatımı anlatan,ruh halimi betimleyen tüm sözlere sahip şarkılar yazmış.evet bu grubu önceden de severdim.ilk çıktıkları zamandan beri.ama hiç bu kadar sevecegimi düşünmemiştim.ilişkim bitmeden önce playlistimde sadece bu grup vardı ve şarkıları dönüyor bana yaşadıgım hayatın güzel oldugunu hissettiriyordu.şimdi ise playlistim hala aynı ve bana yanlızlıgımın sadece benim değil hayatında bir sucu oldugunu,elbet bu günlerin geçecegini ögütlüyor bana.yaşama hevesi veriyor resmen.
    demiştim yaa cok müzik dinledim,farklı tarzlarda farklı kişilerden ama hiç bir gruba bu denli aşık olmamıştım sanırım.

hayatı anlatan bir hikaye için (bkz: tamamböceği)
  • üç kuruş para kazanıp sakalları sıklaşınca büyüdüm zanneden eksiklerin aksine iyi müziğin ergen-yetişkin olarak ayrılmayacağını bize en güzel gösteren gruplardan biridir. 29 yaşındayım, 19 yaşındayken de dinlerdim hala da dinliyorum. yaptıkları müziktir iyisidir hem de bazıları duyar bazıları duymaz.
  • dijital medyaya geçiş yıllarında cd formatında bastıkları albümlerini ücretsiz dağıtan zamanın vizyoner müzik topluluklarındandı.

"tamamböceği her şey olması gerektiği gibi." (sana göre)
  • sene 2005'ti sanırsam. odtü bahar şenliklerine gelmişlerdi. ayak üstü bira muhabbet yapıp arabalarına atlamıştık. bi odtü turu yapıp muhabbet ettik adamlarla. gayet efendi ve cana yakındılar sağolsunlar. mayıs, gelmesen de olur, hepsi hepsi hayat nasıl olsa güzeldir. sarışınlar boktur var tabi bi de.

öyle aşmış riffler, damar sözler beklemeye gerek yok, adamlar zaten relax tipler. işinde gücünde adamlar. hobi niyetine yapıyorlar bu işi. belli bir yaştan sonra müzikleri yavan geliyor tabi, içerik çok derin olmadığı için. ama yine de hafızada güzel hatıralar bıraktıkları için hepsine teşekkür ediyorum buradan.
  • sitelerinden şu şekilde seslenerek son albümleri kalbim yok’u bizlere hediye ederek tekrar yeraltına dönmüş gruptur:

"bizim için satmaya kıyamayacağımız kadar değerli olan kalbim yok’u ilk defa sitemizden dinleyicilerimize sunuyoruz. emekle, sevgiyle, heyecanla kaydettiğimiz bu albüm tıpkı ay gibi, güneş gibi, aşk gibi; kolayca erişilebilir olsun istedik.

umarız, kalbim yok sizin özel albümleriniz arasında yerini alır. bu albümü değerini bileceğini düşündüğünüz kişilerle, sevdiklerinizle paylaşırsanız, bizi mutlu etmiş olursunuz.

bugüne kadar verdiğiniz destekler bize müzik yapma gücü verdi, sonsuz teşekkürler, sevgiler."

son olarak sitede dedikleri gibi kalbim yok bizimdir.*
    (bkz: emeğe saygı)
  • tanıtım konserinde kemancı'nın alt katını full'leyen ve şu saatlere kadar coşturan, serkan aktaş için "o çin'e gitti." diyerek bir şarkı çalan, erbatur'un 17 yaşında yazdığı sözleri ve tolga'nın kızı için yazdığı sözleri besteleyip albüme koyacak kadar içten ve samimi, karizma çabasından uzak, 2si evli ve çocuk sahibi, hepsi birbirinden güzel insan topluluğu.

klibin piyasada yayınlanmasıyla popüler kültürün bir parçası olmak adına ilk adımlarını atmış olmalarına rağmen, mütevazi duruşlarından hiç bir zaman ödün vermeyeceklerine inanıyorum.
  • albumleri korsan bilumum muzik dükkanlarında gene beleşe dağıtılmakta.
  • guvercinleri kovalarken cektirdikleri fotograf, grubu sevmemize baslica bir sebeptir.
hesabın var mı? giriş yap