• aslinda coktan kesfedilip adi yanlis konan sey. soyle aciklayayim;
    bu zaman makinesi konsepti uzerine yillarca dusundum, internetin her nimetinden yararlanip arastirdim, deli gibi okudum vs. vs. konsepti cok hosuma gidiyordu, bir makineye binip gecmise donebilecek olma ihtimali, tarihe taniklik etmek, super seylerdi bunlar. yillar suren arastirmalar, fizikcilerin kafa patlatmalari gosterdi ki 21. yuzyilin ilk ceyregini yasadigimiz bu gunlerin paradigmasiyla gecmise donuk olani mumkun olmasa da, gelecege donuk olani teoride mumkun.

ancak bugun farkettim ki bence gecmise donuk olani zaten coktan kesfedilmis bunun. sadece adini biz baska biliyoruz, "video" olarak biliyoruz. video gercekten bir zaman makinesi, sadece paradokssuz olani. yani gecmise gidip dedemi oldursem n'olur sorusunun cevabi hazir. olduremezsin cunku zaman makinesi "salt okunur" mantiginda gezdiriyor seni. yasananlar degisemediginden sonsuz sayida paralel evren de olusmuyor. sadece her istedigin zamana donemiyorsun, zaman makinesi ile gidilmek icin kayit yapilmis olmasi lazim.

bunun farkina 20 yil once cekilmis aile videosunu izlerken vardim. gercekten duygulaniyor insan boyle seyleri izlerken. bahsettigim videonun bir kisminda da ailemin fertleri bir video izliyor, birisinin 10 sene onceki sunneti. izlerken diyorlar: "baksana ne kadar cabuk geciyo zaman, bu video ne kadar guzel birsey." bahsettikleri o zaman, onlarin 10, bugunun 30 sene oncesi. onlar orada ondan bahsederken ben ise burada onlardan 20 yil uzakta goruyorum onlari, adeta yaninda gibi. iste bu yuzden, zaman makinesi dediginiz sey videodur.
  • - işte sipariş ettiğiniz zaman makinesini tamamladım
    - iyi de 1 ay önce teslim etmen gerekiyordu.
    - sorun değil, hallederim.
    (kaynak: selçuk erdem)
  • muhtemelen icat edilmiş bir makine. mesela bugün markete giderken telefonu "usher - yeah" olarak çalan bir adam gördüm. bu herif 2004 yılından gelmiyorsa hiçbir bok bilmiyorum.
  • butun insanlarin acaba gelecekte yapilcak mi diye merakla bekledikleri sonra da eger yapilmis olsaydi gelecekten gelirdi dedikleri kendi ne dediklerini de bilmedikleri bi makina turu
  • icat edilirse şu güne dönüp bu entry'i bana numarasıyla yazdırabilecek edevat.

(#10223443)
  • icat edildiği takdirde kullanılması hiç bir tehlike içermemektedir. ne bir paradoks oluşur ne de başka bir felaket. gönül rahatlığıyla kullanılabilir. neden derseniz, şöyle izah edeyim. geçmiş denen zaman birimi bizim yaşayıp geçtiğimiz, geride bıraktığımız değiştirilmesi olanaksız bir iz gibidir. çünkü yaşanmıştır, her ne olduysa olmuştur. dolayısıyla herhangi bir araç vasıtasıyla geçmişe gidip bugünü etkileyen hiç bir şey yapamayız. yapsak bile o yaptıklarımız yüzünden bugün böyle şekillenmiştir.

çoğu zaman bu paradoksu tanımlarken şu örnek verilir: geçmişe gidip dedenizi öldürürseniz ne olur? hiç bir şey olmaz. çünkü geçmişe gidip dedenizi öldüremezsiniz. o niyetle yola çıksanız bile öldüremeyeceksiniz. çünkü dedeniz ölmemiş ki siz olmuşsunuz. bu yüzden ne yaparsanız yapın o dede yaşamış, sonra siz dünyaya gelmişsiniz ve zaman makinesine biniyorsunuz. eğer tersi bir durum olmuş olsaydı siz olamayacaktınız, ve öyle bir niyetiniz de olamayacaktı. velev ki diyelim dedenizi öldürdünüz. yine de bir şey olmaz, çünkü demek ki öldürdüğünüz adam dedeniz değilmiş. bu durumda babaannenizden şüphe etmeye başlayınız, çünkü adamcağızın arkasından bir işler çevirmiş belli ki.

yani toparlarsak geçmişte her ne olduysa öyle olduğu için şimdiki durum bu şekildedir. yani geçmişe gidip onu değiştirmek için bir şeyler yapsanız, birilerini öldürseniz, ortalığı karıştırsanız bile bütün bu hareketleriniz yüzünden şimdiki zaman oluşmuştur ve yine bir şeyleri değiştirememiş olursunuz. sizin geçmişe gidip yapacağınız her davranış şimdi bulunduğumuz zamanın oluşmasına hizmet edecektir. çünkü geçmiş bugünü şekillendirir.

diyelim kötü bir bilim adamı zaman makinesini icat edip tüm dünyayı tehdit ediyor. eğer ona 10 milyar dolar vermezsek geçmişe gidip bir takım atraksiyonlar çevirip 3. dünya savaşını çıkartmakla bizi tedit ediyor. ona gönül rahatlığıyla gitmesini, gelirken de kestane şekeri getirmesini söyleyebiliriz. çünkü hiç bir şekilde dünya savaşı çıkaramayacaktır. çünkü şimdiki zamanda savaş neyin olmamış, dolayısıyla eğer becerebilmiş olsaydı bu günleri göremeyecektik, gördüğümüze göre istediği gibi gidebilir, elleşmeyin. çünkü belki de o gidip orada bir şeyler karıştırdığı için bugün böyle şekillendi, karışmayın gitsin.

ben zaman yolculuğu hakkında böyle düşünüyorum. yani gelecek de geçmişin bir parçasıdır. yaşanan her şey öyle yaşandığı için oluşmuştur. geçmişe gitmek, orada bir şeyleri değiştirmek negatif bir sonuç veremez. geçmişte yapılacak her şey ancak bu güne hizmet eder, ancak bu günü gerçekleştirir. dolayısıyla korkacak bir şey yoktur, makineyi icat ederken hiç korkup tırsmaya gerek yoktur. hemen icad edilip yola çıkılmalı, tarihi öğrenmeli. orada yapılacak hiç bir şey kötü bir şeye neden olamaz, ancak bu günü biçimlendirir.
  • "herkesin bir zaman makinesi vardır. bizi geçmişe götürenlere anılarımız, geleceğe götürenleri ise umutlarımızdır"

h. g. wells
  • sayılsal lotonun devretmesinden, ne gecmiste ne gelecekte icad edilmediği/edilmeyecegi sonucu cikarilabilen makinadır..
  • zaman makinesi icat edecem we tum universite genclerine iilik olsun diye 1980-1981 civarlarinda paris'e gitcem. orda jean baptiste joseph fourier'i bulacam ve oldureceeeeeem.

bundan sonna ne fourier seri acilimlari kalacak nede fourier transformu.
    tabi bu olumden benim alet de etkilenim back to the future daki dibi once seffaf sonnada yok olursa caniniz sag olsun caanin uni. ogrencileri
  • biraz once tasarim a$amasi tarafimdan bitirilen alet. seri baglanmi$ iki adet 9 voltluk pille cali$iyor. yapimi biter bitmez gecmi$e gidip adem'i hadim etmeyi planliyorum. (bkz: misanthropy)
hesabın var mı? giriş yap