• 2010 yılında gitmiştim buraya. uzaktan bir akrabamızın oğluyla tanıştırmışlardı (görücü), ne hikmetse ilk buluşmada oraya gitmiştik. şimdi düşündüm de niye öyle bişi yaptık hatırlayamadım. sonra bi daha görüşmedik :)

bittabi, en sevdiğim şeylerden biri olan "allahım nolur bana şunu şunu şunu ver" pozisyonundaydım. allah'tan bela hariç sürekli bişiler isterim. koca da istedim. bir sene dolmadan crowley ile tanıştık :) sonradan öğrendim ki, yuşa'ya gittiğim zamanlarda kayınvalidem de gidip oğulları için hayırlı kısmetler istemiş. benden hayırlısını bulamazdı. böyle de denk geldi.

yuşa tepesi güzeldir. gitmek zahmetlidir. gidin.
  • bu tepede ayrıca hz. yuşa camii de bulunur. hemen camiye girmeden sıra sıra dükkanlar dikkatinizi çeker, bu dükkanlarda baş örtüsünden ekmek arası hamsiye kadar herşeyi bulabilirsiniz.

sen neden gittin derseniz kader derim, kayboldum derim.
  • yıllar önce dar bir patikadan otların arasından hoplaya zıplaya tırmanılırdı. sessiz sakin bir mekandı.
    sonra yol açıldı, yol asfaltlandı, tepeye otopark yapıldı, dükkanlar arkasından geldi.

birara otoparktan para almaya kalktılarsa da şimdilerde parasız. önceki hafta itibari ile gördüğüm kadarı ile sağda solda para toplayan kulübeler kaldırılmış etrafa çeki düzen verilmiş.

manzara kesinlikle muhteşem, havası temiz, ortalık güllük gülistanlık.

huşu içindeki mekana gelen yaşlı teyze sürüleri ciyak ciyak bağırmadan konuşmayı öğrenebilse daha da huzurlu bir yer olacak inşallah.
  • ister deist ister ateist olun.

bu ortamı , manzarayı , mistisizmi görün derim.

ayrıca yuşa yada orjinal adı joshua islamiyetten hatta hristoyanlıktan daha eski bir kült.

hz musa' nın komutanlarından biri olduğuna inanılır. milattan çok daha önce istanbul'a ( iki denizin birleştiği yer) geldiğine inanılır. osmanlı öncesi bizans döneminde dahi oldukça eski bir tapınak bulurdu bu tepede.

yakın döneme kadar yolu bile olmayan ormanın içinde bir noktanın iki bin yıldan fazladır mistik çekim merkezi olması garip.

toparlarsam ; istanbul'un en ziyaret edilesi noktası bence.
  • bir sene önce benzer tarihlerde gelmiştim. acılar geçiyormuş, külleniyormuş bir çok şey. iki rekat namaz kılar, yasin okur, yedi kere de sabır versin diye sekine okurdum. bir sene değil üstünden on sene geçti sanki.
    bugün geldiğimde gene boğazımda bir düğüm kalbimde bir hançer.. bazı şeyler için isyan etmemem gerektiğini çok geç öğrendim ben. kaderin önüne geçilmediğini. gene koca çınar ağaçlarının kenarında boğaza karşı otururken bu sefer ağlayamıyorum.
    hep hayırlısı olan oldu, yatsı namazı okunurken tekrar yeniliyorum ve hayırlısı olan olacaktı.
  • en güzel yanı bisikletle tırmanış kısmı olan tepe. mükemmele yakın asfaltta, beykoz sahilden başlayarak 200m'ye kadar tırmanılır hafif virajlarla, ormanın içinden.

bonus olarak da sonunda bolca çarşaf ve takke görülür, anadolu kavağı'na doğru inilir.
  • kanuni sultan süleymanın süt kardeşi yahya efendinin rüyalarına hz yüşa peygamberin girmesi sonrasında yerini aramaya koyulması sonucu beykozda kabrinin olabildiği düşünülmüştür.

çobanların koyunlarını otlatmaya geldiklerinde o tepedeki alanda koyunların sürüden ikiye ayrılıp basmadıklarını fark ettikleri için alan olarak ora tayin edilir. büyükçe bir dikdörtgeni kapsar.

mezarın orada olabildiği muhtemeldir ama hz yuşaya ait birçok kabir farklı ülkelerde de bulunur.

rivayette mezarın iki denizin birleşim noktasında olduğu ve kalenin olduğu söylenmesi bu ihtimali durumu güçlendirir. karadeniz ve marmaraya hakim olan bu nokta, yoros kalesiyle tasvire uygun özellikler taşımaktadır.

benim giden tanıdıklarım bir şekilde istediklerine kavuşmuşlar. ama istediklerinin aslında hiç istemedikleri şeyler olduğunu fark etmişler. bu yüzden ne söyleyeceğine dikkat etli konuştular. ben de gittiğimde dilekte bulundum, bu durumada dikkat ettim. hangi konularda dileklerim olduysa ters takla attırdı resmen sonraki günler. her şeyin foyası çıkar gibi her şeyi bildiğimi sanan ben meğer bilmiyormuşumu öğrendim. sanırım ben burayı senede bir kere ziyaret edicem. dua kabul olmadıysada bi şey oldu ve sansürü kalktı hayatımın.
  • anadolu kavağına giden yol üstünde ormanın içine yapılmış daracık yoldan geçilerek gidilen tepe. mükemmel bir manzarası vardır. adını hz. yuşa adına yapılmış olan türbeden alır. ancak bu türbenin sembolikolduğu da bilinmelidir*. asıl türbenin ise sapancada gene mükemmel bir manzaraya sahip olan bayraktepede olduğu söylenir. arkeoloji ile ilgilenenler içinde harika bir yerdir.
  • muthis bogaz manzarasina sahip bir tepedir.
  • artık yavaştan özelleştirilmesi gereken tepe. belki çoktan satılmıştır bile.
    3.köprünün bu tepeden geçmesi olasıymış.
hesabın var mı? giriş yap