• ingilizce de "nam nam"(bkz: leziz)cinsi bi manaya gelen sevimli kelime
  • daha şimdiden yılın en kötü şarkısı olmaya aday justin bieber çalışması.

bieber’ı tebrik etmek gerekir. 2020’nin ilk haftasından yılın en kötü şarkılarından birini yayınlamak ciddi bir başarı. dahası da var. şarkının klibi de yılın en kötü kliplerinden biri olmaya aday.

mart civarı yayınlanması beklenen beşinci stüdyo albümünün çıkış parçası olan yummy, bieber’a göre eşi hailey baldwin için yazılmış. kimin için yazıldığını şarkının sözlerinden anlamak pek kolay değil. bieber sanki yanlışlıkla bir sözlük yutmuş da rastgele kelimeler kusuyormuş gibi, hiçbir anlam ifade etmiyor. üstelik şarkı 5 (beş) kişi tarafından yazılmış. beş kişi bir araya gelip “you got that yummy yum, that yummy yum” yazmış, biri de çıkıp “biz ne yapıyoruz?” dememiş.

bieber’ın streaming platformlarındaki sabit dinleyici avantajına rağmen (her ne kadar “beş yıl sonra geri dönüyor” dense de özünde hiç ara vermediği için popülaritesini koruyor) şarkı ilk gün spotify’da yaklaşık altı milyon stream aldı ki bieber için çok düşük. aylık 60 milyon dinleyicisi var bu şarkıcının. selena gomez’in onun için yazdığı şarkı bile sekiz milyon stream almıştı. buna ek olarak şarkının klibi de ilk yirmi dört saatte sekiz milyon izlenmeyle beklenenin çok altında kaldı. buna karşılık lehine olan iki durum var. rekabet edebileceği başka bir şarkı yayınlanmadı. piyasa şu an sakin ve noel dönemi bitmiş durumda. ikincisi ortada old town road gibi viral bir şarkı yok. bu iki durum şarkının listelere yüksek sıradan giriş yapmasını sağlayabilir.

henüz konuşmak için erken ama bieber bu tür şarkılarla dolu bir albümle gelecekse harry styles gibi hem tour bundle hem de merch bundle yapmayı düşünse iyi olur. yani hem konser biletlerinin hem de sitesindeki lisanslı ürünlerin yanında albüm kakalamalı ki bir önceki albümünün ilk hafta satışlarını tekrar yakalayabilsin. purpose ilk haftasında 522 bin adet satmıştı.
  • klibi o kadar kötü ki asashshkahsk astigmatım 5 derece fırladı. miyop gözlerim miyopluğuna şükür duası etti. pembe saça siyah kaş kombinasyonu yüzünden köşe mahalle kuaförleri dahi aynaya bakıp biz ne güzeliz diyor. o ninemin memeleri gibi sallanan jölenin rengi de ikinci evre grip sümüğü renginde olduğu için iştahım kaçtı, akşam yemeği yiyemeyecek haldeyim. dağ gibi kemancı kıza da parlak kumaştan polyester kırmızı tulumu giydirmişler, tatsızım.
  • justin bieber bile bu piyasayı canlandıramıyorsa kimi beklemek gerekiyor, bilmiyorum. taylor swift bile bir numara tekli çıkaramadı. bundan sonra da ne yaparsa yapsın çıkaramaz. albümün promo döneminde bunu başaramamışsa cruel summer ya da the man ile de başaramayacak.

justin’in de yeni albümünün geleceği pek parlak değil. aynı şekilde ex girlfriend’i selena gomez‘in de kötü bir albüm çıkaracağını düşünüyorum. (bkz: look at her now)

kim bizi bu saçma rap midir trap müzik midir ne haltsa ondan bizi kurtaracak? adele, lady gaga ve rihanna‘yı bekliyorum. aslında gaga’dan biraz umudumu kestim. (bkz: gagavegas) saçmalığından dolayı adamakıllı bir albüm tanıtım süreci veya turnesine çıkacağını sanmıyorum. turnesiz albüm zaten albüm değildir benim için.

adele desen yeni tarzını eski dinleyicileri beğenmeyebilir. daha hareketli müzik yapacağını söylüyor ki kendisinin en hareketli şarkıları rolling in the deep ve send my love, siz düşünün yani. kendisinin günümüz müziğine uymaya çalıştığını görmek istemem ama farklı tarzlarda şarkı yapması gerekiyor acilen. başımıza bir serdar ortaç çıkmamalı.

rihanna‘nın albümü galiba en çok beklenen albüm olabilir saydıklarım arasından. normalde 1-2 yıl aralıklarla albüm çıkaran kadından dört sene kadar ses seda çıkmayınca meraklandık tabi. ne çıkarsa dinleyeceğiz artık. önemli olan bir numara çıkarıp çıkaramayacağı. kendisi bir single sanatçısı. albümünden birden fazla bir numara şarkı çıkmazsa üzücü olur. koskoca rihanna. anti‘den beri girdiği çöküş devrini bu albümle bitirmeli.
  • influencerların, instamomların milli marşı haline gelen şarkı. kendine yükselen influencerlar, dandik influencer kahvaltıları, çok tatlı bebeğim var heee temalı her story de mutlaka çalan 2 3 şarkıdan biridir. of yazarken içim sıkıldı.
  • mühim bir ingilizce kelimedir zira hazırlıkta ingilizce kelime dağarcığını genişletmek için oynanan söylenen kelimenin son harfi ile başlayan yeni bir kelime bulma oyununda ingiliz dilinde az sayıda olan y harfi ile başlayan kelimelere yönlendirir rakibi; üstelik de yeni atak etmiş olduğu halde. karşı atak kelimesidir yani.
  • ürettiği tuvalet kağıdına lezzetli anlamında ad bulmuş iflasını kuruluş aşamasında garantilemiş firma.
  • bir de bu isimde bir meyve suyu firması vardır.
  • şirin biri gibi,bir aş evinde yaşadığını tahmin etmekteyim:)
  • #8285544 entrisi ile, cok iyi korudugu duyarliligini yine gozumun onune sermis, son birkac entrisi ile de 5 yilinin muhasebesini yapmis oldugunu cok acikca ifade eden insan. onun, bu duyarliligini (simdiye dek oldugu kadar) korumasi gerekmedigi bir dunyaya gelisini bayramlarla seyranlarla kutluyorum, ve onu sevgiyle kucakliyorum simdiden.

aslinda internetin bana parlak bir koruyucu kabuk oldugunu, sadece bir kacis bir bagimliligin otesinde "koruma-korunma" hizmeti de verebildigini dusundurttu bana o entrisi ile. eh hayati benden daha cok internetle hasir nesir olmak uzerine kurulu sayica nadir insanlardan biri olarak, onun bu fikri benim hic aklima gelmemisti.

kabuklarimiz, aslinda abuk aliskanliklar degil. gerekli olduklari icin orada varlar. orada olmasalar baska (gereksiz-aliskanlik yapici?)seyler orada olacakti. kabuklarimiza "ihtiyac" duydugumuz gunerin azalmasi dilegi ile, serefe..
hesabın var mı? giriş yap