• niye teşekkür ediyon gardaş ibne misin cümlesinin kainatta kurulabileceği tek yer.
  • bir yozgatlı olarak söylüyorum, hem ilçesinde hem il merkezinde senelerce yaşamış biri olarak, yani kütüğünde yozgat yazıp başka yerde doğup-büyümüş biri de değilim, yozgat hiç de yaşanılası bir yer değildir.

en başından bir bozkırdır yozgat. bir kelin tepesinde kalan son saçları andıran çamlık hariç yozgat, çakır ve kuru tarlaların arasında tek tük yükselen bir kaç bodur çalı ve kavak ağacıdır. karadeniz bölgesi sınırına yakın bir kaç köy hariç yeşillik yoktur, olan yeşilliği de odun temini için köylüler keser. zaman zaman yeşillendirme faaliyetleri olur, o minik fidanların olduğu sahalara da sürüsünü sokar yozgatlılar. yok öyle bir şey, demeyin, amcası orman muhafaza memuru olan biri olarak söylüyorum bunları.

fikir dünyası dar ve kalıplaşmıştır. yozgat içerisinde genelgeçer doğrular vardır -ve o doğruların çoğu yanlıştır- ve onları asla tartışamazsınız. derin bir taassup içerisinde kendilerinden emindirler. onlar gibi düşünmeyen biri için kullanılan sıfatlar; kafir, dinsiz, ermeni ve komünisttir. düşman ve öteki algıları dahi bir önceki yüzyıllardan kalmadır. fikri yenilik burada yeni bir din tesis etmek kadar zordur.

yine yozgat il ve neredeyse tüm ilçeleri içerisinde oturup içkinizi içebileceğiniz bir tane mekana sahip olmayan bir memlekettir. alkollü mekana izin vermeyen bu yozgatlılar harman dönemlerinden sonra ankara pavyonlarının en sıkı müdavimleridir. inançları içinde bile tutarsız ve iki yüzlülerdir.

yani tüm anadolumuzun kasabadan türetme illerinden herhangi birisidir yozgat. ne bir eksik ne bir fazla.
  • önümüzdeki ay sivas'tan başlayıp yozgat'a kadar bisikletimle çırılçıplak gitmek istiyorum. çevre hakları ihlallerini protesto için.
    o saban tutan çatlamış elleri yüzüme sürmek, hoşgörünün anavatanında adeta yüceltilen kadınların, anaların bu haklı davalarını nasıl kazandıklarını öğrenmek, dizlerinde uyumak istiyorum.
  • ibrahim tatlıses'le hülya avşar birlikte oynadıkları bir filmde ocakbaşına giderler, garson sorar adana mı urfa mı diye, tatlıses adana ister, hülya'nın sen ne yiyeceksin sorusuna verdiği cevap ise yozgat'tır. ha bu komik değildir, ama bana yozgatı hatırlatan başka birşey de yoktur.
  • yozgat nufusu 2002 yilinda 690bin idi;
    su anda 430bin.
    bundan 50 yil once yozgat nufusu 435bin idi.
    yani yozgat sadece nufus bakimindan bile 50 yil geriye gitti.

bu nufus kaybina bagli olarak milletvekili sayisi da artik 6 degil 4.

peki bu ilden yuzde 70'e yakin destek alan akp'nin yozgat icin sectigi slogan?

"yozgatin karari: buyumenin devami!"

:))
  • 30'dan fazla il görmüş, 10 kadar ülke gezmiş bir insan olarak 3 yıl sonra (görev sürem dolduğunda) hakkında bir kitap çıkartmayı düşündüğüm, bugüne kadar yaşadığım en tuhaf gezegen.
  • sadece 52.000 seçmeni olan şehir.

o değil de;
    sözlükte el ele verip 26.000 kişi toplanıp ikametimizi oraya alsak seçimlerde tkp'ye bile kazandırabiliriz.

o derece.
  • hakkinda fikir beyan edenlerin %90'i yakinindan bile gecmemistir. ama sanslisiniz ki ben varim. sans eseri bir gece kaldim. merak ediyorsaniz anlatayim. yozgat tam bir yozgat amk. bagcilar gibi bir sey. tek guzel yani merkezde dort yildizli bir otel var ve ucuz sayilir. zaten orasi da uzay ussu falan gibi kaliyor. cevre sehirlerden gercekten ayriliyor. corum'un sivas'in ufacik ilcelerinde bile icki icecek yerler bulabilirken burada aramaya bile yeltenmedik oyle diyeyim. belki de sizin yuzunuzden aramadik ibne sozlukculer. yozgat diye diye beynimizi siktiniz.
  • sabahları sürekli kulağında kulaklıkla spor yapan insanları, okuma yazma oranının en yüksek olduğu, sanayii olarak yurt dışına atılım yapan şirketleri ile gerçekten iç anadolumuzun en güzide şehridir.

her zam haberlerinden sonra halkının sokaklara dökülerek hükümeti portestosu, "aşk olsun cemil çiçek içimizden nasıl böyle bir insan çıkar" serzenişleri ise sokaklarında yankılanmaktadır.
  • doğal güzellikleri, nezih ortamları ve laik insanları ile dikkat çeken mükemmel şehir. owencan'ı yetiştirmekle gurur duyar bu müthiş kentin yanlız ve güzel insanları.
hesabın var mı? giriş yap