• gürcan yurt'un efsane robinson crusoe ve cuma hikayesinde geçen kent.

şöyle de bir hikayesi var.

robinson reyis şopar cuma'ya klasik olarak çarpıtarak aktardığı anılarında hatırlar yorkşayr günlerini. hikaye o ya, robinson manitası anna ile ayrılır. (aslında öyle bir ilişki yok ortada. alayı kolpadan nağmeler) bunun üzerine ayrılığın verdigi acıyla, kankası sarıyla beraber anderson baba'nın konserinde giderler yorkşayr belediyesinin konserine. anderson baba da gürcan yurt'un eşsiz çizimiyle müslüm gürses'e, ferdi tayfur'a benzetilmiş.

"onu benden siz aldınız, onu benden siz kopardınız, bizi siz ayırdınız yorkshire sokakları." yandaki bir tip de şöyle diyor: "allahına kurban anderson baba!"

- abijim manitanın götüne koyayim sana bişi olmasın abijim.
    - senin kabileni skerim kara götlü!
    - kabilema kufretma robinson abi.

öyle yoğun duyguların yaşandığı bir yerdir yorkşayr.
  • bildiğin orta dünya burası lan. olum iş için bir otelde kaldım, sanırsın balayı için yapılmış. yemyeşil kırların ortasında yüzyıllardır ayakta olan tarihi bir şato gibi otel. insanın burada ömrü uzar. etrafta başka hiçbir yapı yok. etraf ufuk çizgisine kadar yemyeşildi. aksanları berbattı ancak. garsonlar çok kibardı ama ne dediklerini çok az anladım. neyse karnımı doyuracak ve otel işlemlerimi yapacak kadar anlaştık yeter.

burada yaşanır valla :)
  • ingiltere'nin, damarlarinda sutlu cay dolasan, cimrilikleri ve inatciliklari ile unlu, dillerinden tarra,clever clogs, by gum...vb gibi kelimeleri dusurmeyen insanlarinin yasadigi bolgesi.
  • emily bronte'nin wuthering heights romaninin gectigi yer
    ayni zamanda vikinglerin istilasina ugramish
    ve roma imparatorlugunun topraklari buraya kadar uzanmistir
  • kent olan yorkshire*, yorkşir diye telafuz edilir...
  • amerika da uretilen bir sigara markasi.
  • aksanını küçük bir kız çocuğundan duyabilirsiniz:
    http://youtu.be/sb3ienhesdy
  • bünyesinde york, middlesborough, stockton-on-tees, leeds, bradford, hull, doncaster, sheffield, barnsley bulunduran kuzey ingiltere'de bir bölge.
  • james willstrop ve arctic monkeys'in memleketi.
  • frances h burnett 'in gizli bahçe kitabi burda gecer, cocukken cok merak ederdim. ayrica ingiltere nin en guzel yerleri arasindaymis
hesabın var mı? giriş yap