• corona karantinası sebebiyle eve gömüldüğümüz bugünlerde friedrich engels'in "ütopyadan bilime sosyalizmin gelişimi" kitabının tamamını paylaşıma açmışlardır.
    https://www.yordamkitap.com/doc/159
    çevirmen: @erkinozalp

ayrıca gogol'un "mayıs gecesi" öyküsü de şurada paylaşılmış.
    çevirmen: hasan ali ediz

edit: link güncellendi.
    edit2: başka kitapçılarımızdan da böyle hareketler bekliyoruz :)
  • kendilerini çok sevdiğimi söylediğim bir mesaj attım. fuara geleceğimi söyledim. marksist klasikleri okuma kılavuzunu kitapyurdu.comdan aldığımı ve sayfaların yırtık olduğunu söyledim. bunu değiştirmek için değil, sadece bunu bilmelerini gerektiğini düşündüğüm için söylediğimi söyledim. hepsi yazımı okumuş, fuarda yordam kitap standında beni öyle bir karşıladılar, öyle güler yüzlüydüler, elimi öyle sıktılar ki, kendimi aile içinde sandım. hem kitabımı değiştirip sıfırını verdiler, hem de yeni bir kitap hediye ettiler.
    mutlulukla ayrıldım yordam kitap standından. bugün yani 1 gün sonra, kitapyurdu.com aradı. şikayetiniz varmış carya, lütfen bir dahaki sefere direkt bize bildirin, elimizden geleni yapacağız. siz bizim müşterimizsiniz ve böyle bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözmek istiyoruz dediler. belli ki hemen iletmiş yordam kitap.

sayelerinde güzel bir 24 saat geçirdim. şimdi oturdum kitap okuyorum. herkese sevgiler, saygılar.
  • germinal'den elde ettiği gelirle soma katliamı'nda babasız kalan 4 kıza burs veren yayınevi. burs alan kardeşlerimizin çoğalması için germinal alınız, aldırınız!
  • kürtçe diye bir dil yok diyenlere inat "yasaklı ideoloji ile yasaklı dil kucaklaşıyor" söylemi ile komünist manifesto ve kapital manga'nın birinci cildini kürtçe yayınlama cesaretini göstermiştir. bu son derece sevindirici bir gelişme; çünkü ana dilde hiç olmazsa neyin ne olduğunu öğrenebilme imkanı olacak kürt emekçilerinin de.

kendilerine ana dilde okuma imkanı tanıdıkları, bu keyiften mahrum etmedikleri ve kürtçe yazın kütüphanesine bu iki eseri sundukları için kendilerine minnettarız. son olarak: "karkerên hemû welatan, bibin yek!"

(bkz: marx kürtçe konuşuyor)

zamanın ötesinden: kürtçe diye bir dil yok diyenler zorunuza mı gitti? kulaklarınızı kesin duymayın bu dili.
  • kapital'in almanca aslından çevirisini bastıklarında sahibi hayri abiye "aa, ben sol yayınlarından çıkmış olan das kapital'i çalışıyorum, ne yapayım, sizinkisini mi edinip çalışmaya devam edeyim?" diye sorduğumda "yoo, sol yayınevi'nin çevirisi de gayet iyi, ona devam et" diyen bir can patrona sahip marksist yayınevi.
  • inanılmaz özenli çevirirler yayınlayan yayınevi. seçtikleri kitaplar da hep şahane. bir de ne zaman sitesine girsem güzel indirimler oluyor. kapital 'i en temiz basan yayınevlerinden biri bence ve şu an o koca 3 cilt %50 indirimde. hasarlı kitaplar desen indirimli. yaz için 3 farklı gençlik seti yapmışlar yok fiyata. müthiş yahu okuma da ne yap.
    özetle işlerini ve çizgisini çok sevdiğim, çok beğendiğim yayınevidir. yolları bahtları açık olsun.
  • klasikleri alırken göz önünde bulundurulan yayınevlerinin arasına, iş bankası, iletişim ve can yayınları'nın yanına dördüncü olarak eklenmiş yayınevidir. uzun araştırmalar ve karşılaştırmalar sonucu hasan ali ediz çevirisiyle yayımlanan anna karenina'yı alıp okudum, kitap su gibi akıyor. şimdilerde ise leyla soykut çevirisiyle podrostok/delikanlı'yı basmışlar.
  • yaptıkları geri adımı yanlış buldum. sonuçta hatasıyla, doğrusuyla bahsettiğimiz kişi stalin. ölüm yıl dönümünde anmaya değer bir lider. çoğunluğu marksist bile olmayan stalin düşmanlarının görüşleri en ufak bir öneme sahip olamaz. malesef sol mecralar bile marksist olmayanların anti-stalin görüşlerine fazla önem veriyor.

yine de yordam kitap'ı doğrudan silip atacak bir durum yok. hala marksist yazın için türkiye'deki en iyi kaynaklardan biridir, bizim değerimizdir. stalin'e yapıldığı gibi, hatası gösterilip üzeri karalanmamalı. gerçi yordam'dan geçen ay okuduğum kitap yarısından sonra tr*çkist propagandaya dönüşünce kızmıştım biraz ama olcak o kadar. lol.
  • kapital'i iki cilt halinde manga olarak basan yayınevi. bilhassa kapitalden gözü korkanların rahatlıkla okuyabileceği, güzel bir çalışma olmuş.
hesabın var mı? giriş yap