• son günlerde iyice yağlanıp ballanmaya başlayan ne olduğu belirsiz ürün. bilime öcü gibi bakan, bugüne kadar yatırım yapmaktan delicesine kaçan uzuuun bir zat çıkar “bizz patentimizi paylaşacağız, çünkü biz harika bir ülkeyiz” der. berikisindeki, bilim insanlık içindir deyip popülist yorumlar antolojisinden klişe cümleler seçer. aşının isim babası da cumhurumuz olacakmış... çünkü laboratuvarlarda kendisi çalışıp kendisi üretti. bilim insanları, bilim kurulu üyeleri kim ki.
    neyse.
    dün sanayi bakanı gönüllü olarak yerli aşının ikinci dozunu basın mensupları önünde oldu. ne ara insan deneylerine geçtik tartışmaya açık... şırınganın içinde serum fizyolojik olduğunu düşünmedik kesinlikle. şu zamana kadar sırası gelmeyen hükümet ve tayfasına biontech, moderna türevi aşılar uygulanmamıştır kesinlikle. evet.
  • kayseri erciyes üniversitesi tarafından geliştirilen, ınaktif covid aşısı için gönüllü olmayı düşünüyorum. bu aşı ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım doğru dürüst. bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse, bu aşıyla ilgili makale falan varsa, link atarsanız çok sevinirim. bir de diyelim ki gönüllü oldum, sürekli hastaneye çağrılır mıyım? böyle bir durum yorucu olabilir benim açımdan.

kimse gönüllü olmazsa, bu insanlar nasıl aşı geliştirecek, her şeyi eleştirmek bu ülke insanın huyu sanırım.
  • (bkz: yerli aşımız göklerde)

yerli otomobil ve yerli uçak gibi sürekli çok yakında çıkıyor denilen ama bir türlü çıkamayan bağışıklama gereci.
  • beyaz adamın bütün tacizlerine rağmen uzun yıllar pişmeye devam etmiş,sonrasında pişirenleri giderek azalmış, 2007 yılında abd vatandaşlığından çekildiklerini ve kendi devletlerini kuracaklarını ilan eden lakota siyuları tarafından ateşine odun atılmaya çalışılmış -ama başarılamamış- aş.
  • reis eylül-ekim'de üretilir demiş. üretilmesi, nakliyesi, aşı uygulanması derken belli ki sosyal ve iş hayatımız minimum şubat 2022'ye kadar boktan devam edecek. hakkımızda hayırlısı. tahminimce önümüzdeki sene yüz yüze eğitime geçilmez. restoranlar yazın açılır, sonbahar'da kapanır.
  • erciyes üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre acil kullanım onayı alabilecek aşı imiş kendileri. umarım ikinci bir ercüment ovalı vakası yaşanmaz...

ayrıca sanırım hükümetin buradan yüksek bir beklentisi var zira elindeki sinovac ve biontech'leri sağa sola dağıtmak * *pek akıl işi değil. bekleyip göreceğiz...
  • her an bakara makaraya bağlanabilecek aşı.

vaccination -> vacca = bakara
  • gönüllü olmayacağım aşıdır. çin aşısı bile bundan daha etkilidir büyük ihtimalle. liyakat denen kavram bir gün türkiye'de adamakıllı işlerse o vakit yerli üretimlere sonuna kadar destek veririz elbette. ancak öbür türlü zor, gram güvenmiyoruz hiçbir şeye.

ki zaten ortada yerli aşı da yok.
  • (bkz: mustafa varank'ın yerli aşı olması)

5n1ahaber: danimarka, astrazeneca'nın ardından şimdi de türkiye'nin yerli ve mili covid-19 aşısının kullanımından vazgeçtiğini duyurdu: "çok ciddi yan etkilerinin olabileceğini öngörüyoruz..."

https://twitter.com/…ber/status/1383523705729404931
  • etkinliği yüzde 99.7 ya da üzeri çıkacak aşıdır :)
hesabın var mı? giriş yap