• baris manco'nun kurtalan ekspres'le kaydettigi, 70'lerin ortasindaki basarisiz yurtdisina acilma cabalarindan sonra kurkcu dukkanina geri donusunu simgeleyen lp'si. kapaginda bir pencerenin kenarinda gunesin dogusunu izleyen kaftanli baris manco pozu her zaman favori turkce album kapaklarimdan biri olmustur.
    muzikal olarak baris manco'nun en progressive islerinin bir kismi bu albumdedir. bu baglamda, kurtalan ekspres'in klavye sihirbazi kilic danisman'in ismini zikretmek lazim. progressive-elektronik enstrumantaller cobanyildizi, 2024, bir kelebegin yasam oykusu turkiye'de benzerleri pek yapilmamis parcalar. albumun en iyisi zamansiz prog-pop sarkisi ve ilk videokliplerimizden birine sahip (urgup'te cekilmisti) ne ola yar ola hala rahatlikla dinlenebilir ve duzenleme olarak hic de 70'lere aitmis gibi durmaz. manco'nun 60'larda kaygisizlar ile kaydettigi psychedelic flower of love'in progressive cover'i "bir selam sana gonul daglarindan" da hakeza. zamaninda yeri gogu inletmis pop sarkilari aynali kemer ve sari cizmeli mehmet aga ve harika turku coveri gesi baglari da dahil olmak uzere icinde bos sarki olmayan, uzerinde epey calisilmis, yuz aki bir album kisacasi..
    sonradan "sari cizmeli mehmet aga" ismi ile kaset ve cd olarak basilmistir. bazi sarkilar degisikti sanirim o baskida..
  • kapağı bayağı yıpranmış ama plağı geçen otuz üç seneye rağmen temiz denebilecek bir kopyasına bugün 100 lira baydığım albüm. anadolu rock'ta bir milat, modern türkiye müziğinin en iyi albümlerinden birisi. yoğun progressive rock ve psychedelic rock etkileşimi sebebiyle barış manço'nun en harbi döneminin zirvesini göstermesi kadar, daha az bilinen ama her biri ayrı bir hazine olan şarkılarına da evsahipliği yapmasıyla da öne çıkan bir albümdür. içinde bir tane bile kötü şarkı yoktur ama ne yazık ki sarı çizmeli mehmet ağa ve aynalı kemer daha ön plana çıkmıştır. yoksa ne ola yar ola, ham meyvayı kopardılar dalından, gesi bağları, çoban yıldızı, yeni bir gün gibi muhteşem işler içerdiği aşikardır. barış manço'ya destek veren kurtalan ekspres üyelerinin de ayrı ayrı ışıldadığı, dinlenince gözden kaçmamaktadır. ahmet güvenç ve kılıç danışman ayrıca yardırmışlardır.

şu an plaktan ne ola yar ola dinliyorum sözlük. kafam bir milyon. bir shot votka devirem bari. barış abi ne diye erken gittin be... bir de ne ola yar ola'yı hangi hatun yazdırdı sana? nerede buldun onu? göğe selam olsun tekrardan.
  • bana göre, türkiye'de yapılmış en güzel albümlerden birisidir. barış manço & kurtalan ekspres çalışması olan bu albümde kılıç danışman'ın etkisinin yanı sıra sağolsun ahmet güvenç de, özellikle ham meyvayı kopardılar dalından şarkısında harikalar yaratmıştır.

şarkı listesi tam olarak şu şekildedir:

01 - sarı çizmeli mehmed ağa
    02 - gesi bağları
    03 - çoban yıldızı
    04 - bir selam sana gönül dağlarından
    05 - ne ola yar ola
    06 - aynalı kemer ince bele
    07 - 2024
    08 - ikinci yolculuk
    09 - ham meyvayı kopardılar dalından
    10 - yeni bir gün doğdu merhaba
    11 - anlıyorsun değil mi?
    12 - elveda - ölüm
    13 - bir kelebeğin yaşam öyküsü
  • tüm zamanların en iyi 'türkçe sözlü' albümüdür.
  • hayko cepkin ve kurtalan ekspresin biz manço çocuklarına * şahane bir hediyesi olmuştur. lütfen bu kuşağın klibe ilk tepkilerini bir tartın ve görün.
    kim ne derse desin- şimdiki ideolojimiz uyuşsa da, uyuşmasa da- ki çocukkken bunun bir önemi yoktu- barış mançonun bizdeki yeri hep bir başka oldu, hala da öyledir. ve bu şarkıları seslendirecek en doğru isim de ancak hayko cepkin olabilirdi.
  • göğe selam albümündeki en iyi şarkı diyebilirim hayko cepkin versiyonu için. şarkıyı o kadar içten yorumlamış ki arka arkaya dinleyince bile sıkılmıyor insan ki benim gibi hayko sevmeyen birisi için bile hayko için süpersin adamım diyesim geliyor.

tam sözlerini de yazayım eksik kalmasın;

gözlerim kurşun gibi
    ağır ağır açıldı bu sabah
    merhaba dünya
    penceremdeki güvercin
    tahta masam boş şişeler
    can dostum çomar merhaba
    tatlı komşu ayşe teyze emekli salih öğretmen
    yeni bir gün doğdu merhaba
    dostlar merhaba…
    yeni bir gün doğdu merhaba
    gözlerim kurşun gibi
    ağır ağır açıldı bu sabah
    merhaba dünya

hava ayaz mı ayaz ellerim ceplerimde
    bir türkü tutturmuşum duyuyorsun değil mi?
    çalacak bir kapım yok mutluluğa hasretim
    artık sokaklar benim görüyorsun değil mi?
    zaman akmıyor sanki saatler durmuş bugün
    sonsuz yalnızlığımda bir tek sen varsın bugün
    ya dön bana artık duyuyor musun beni
    ya çık git dünyamdan anlıyorsun değil mi?
    bir resmin kalmış bende tam ortadan yırtılmış
    hani siyah kazaklı biliyorsun değil mi?
    gözlerinden süzülen birkaç damla anıda
    senin sıcaklığın var anlıyorsun değil mi?
    zaman akmıyor sanki saatler durmuş bugün
    sonsuz yalnızlığımda bir tek sen varsın bugün

kim demişse iki gönül bir olunca
    samanlık seyranmış birde bana sorsa
    el kızı doyar mı çavdar ekmeğiyle
    babası büyütmüş baklava börekle
    geriye ne kaldı bir kuru sevdayla
    ne köy olur benden ne de kasaba
    gerçekler yaşam gibi
    ağır ağır önümden geçiyor
    yine de merhaba…
    ne köy olur senden ne de kasaba
    ne köy olur senden ne de kasaba
    bir yaşam gerçek gibi
    ağır ağır sonuna geliyor
    son bir kez merhaba

çoktan uçmuş güvercin tahta masam devrilmiş
    can dostum çomar uykuda
    tatlı komşu ayşe teyze emekli salih öğretmen
    hepinize hepinize elveda
    dostlar elveda…
    gözlerim kurşun gibi
    ağır ağır kapandı bu gece
    elveda…
  • en başarılı bölümü kanımca yeni bir gün doğdu merhaba şeklinde başlayıp anlıyorsun değil mi ile devam eden, ne köy olur benden ne de kasaba ile sonlara yaklaşıp, elveda ölüm ile finale varan konsept bölümü olan albüm.
  • barış manço'nun harbi dönemlerinin sonuna tekabül eden album.

o groovy bas gitarlar, düttürü organlar, inci gibi rhodes* tınıları.
  • babamın aldığı sony turntable ve kocaman g2 anfiler. çift kapaklı sözüm meclisten dışarı albümü. kapağında deniz tüney saçlarını sıkıca toplamış, koltuğa kleopatra modeli oturmuş, hemen arkasında barış manço. içerisinden çıkan plak , en sevdiğim. en sevdiğim şarkısı ise yeni bir gün. yaşım kaç hatırlamıyorum, henüz okula başlamadığım kesin. ilk dinlediğimde aşık oluyorum bu şarkıya. şarkı demek basit kalıyor zaten, içi karanlık olmayan bir tünel gibi. bir ucundan giriyorsun, diğer ucundan çıkınca ulan ben nereye geldim diyorsun. öyle allak bullak ediyor bu eser adamı. yaşım ilerledikçe daha da dikkatle dinliyorum, derken bir de bakıyorum, artık her bir notasını vuruşunu ezberlemişim. sözlerini yemişim, yutmuşum. ben nereye gitsem o turntable ve anfiler benimle geliyor, ta ki bozulup da emekliye ayrılana kadar. yıl oluyor 2011, bir barış manço albümü çıkmış diye duyuyorum. kalbim güm güm atıyor, korkuyorum mançoloji gibi bir düzenleme faciası mı oldu acaba diye... mançoloji benim hayakkırıklığım çünkü. neyse konu dağılmasın, albümde ilk dinlediğim şarkı "yeni bir gün". korka korka böyle. ama hayko'dur ya, biraz daha ümitliyim. boşa çıkarmıyor ümidimi hayko çepkin. ağzına sağlık, teatralini seveyim hayko! şarkıyı söylerken yaşayışını seveyim! kesin kaşını gözünü oynata oynata, şarkıyı hissede hissede söylemişsindir kayıtta. düzenlemeye de bakıyorum tabii, hiç ama hiç üzmüyor beni. çünkü ben eski kafalıyım, nefret ederim orijinali ile sevdiğim bir şarkının yeni düzenlemede birşeylerinin eksiltilip birşeylerin eklenmesine. synthesizer'lar bilmemneler, hepsi yerinde. yaşasın kurtalan ekspres, iki kişi eksiksiniz ama ahmet güvenç var orada. bası kalbime işleyen adam var, kesin onun tüm parmakları, kalbi değmiştir her notaya.

içlene içlene dinliyorum şimdi bilmemkaçıncı defa. bu şarkıyla çocukluğumdan beri hissettiklerimin hepsini hatırlaya hatırlaya. çocukken dinlediğimde beyaz ahşap çerçeveli bir açık pencere ve rengarenk kelebekler in uçtuğu masmavi bir gökyüzü hayal ederdim. aynısı yine canlanıyor şimdi hafızamda. çünkü çok başarılı olmuş hayko çepkin versiyonu.
  • hayko cepkin'in kurtalan ekspress'le beraber çıkardığı şarkı. barış manço parçalarından geçmişler beraber. 8dk falan.

öğlen yemeği yemek için arkadaşlarımla gittiğim bir yerde (sanırım powerturk çalan bi mekan) gözyaşlarına boğuldum rezil oldum.

gerçi rezillik değil ya bence, "barış manço aşkı".

bana eşlik etmek isteyenler için: http://www.youtube.com/watch?v=p9jkxgfd81y
hesabın var mı? giriş yap