• vikingin, onun, bunun özgün kültürlerel ögeleriyle bezenmiş metal müziği ayıla bayıla dinleyen dallamaların burun kıvırdığı müthiş grup.

her kültür kendi ögelerinden faydalanarak metal müzik yapıyor da türk kültürünün ne eksiği var ulan.

müzikal olarak çok başarılı olmakla beraber beni benden alan sözleri vardır. özellikle "ant kadehi" isimli albümlerindeki "tulkan & curcan" parçalarının sözlerine hayran kaldım.

yolunuz açık olsun!
  • dün gece tamamen tesadüf eseri kara haber sayesinde tanıştım yaşru ile. youtube'da teker teker şarkılarına bakarken, her tıkladığım linkte bu sefer büyü bozulacak diye çekindim açıkçası. ama yaşru beni yanılttı, ilk kez bir "grubun" bütün eserleri bana hitap ediyordu. özellikle deko kuy bildiğin mükemmel.

loop'a aldım dinliyorum. albüm çıkarsın alalım.
  • oldukça başarılı bir folk metal grubu. işte bu türk folk metali denilebilecek bir sanatçının varlığı, bu kaliteye erişmesi, ve onu yeni keşfetmiş oluşum her biri ayrı ayrı şaşırtıcı...

ayrıca belirtelim avrupada bu tarz yıllardır ekstrem death/black metal grupları ile anıldığından ( falkenbach, amon amarth, finntroll, moonsorrow ) "folk metal" denilince akıllara scream vokal, atmosferik pure riffler ve ta-ta-ta-ta davul gelmektedir. *. hâl böyle olunca yaşru'nun yerli metal müziği pentagram/mezarkabul formatında tanıyan insanlara leziz gelmemesi normaldir. ant kadehi ve börübay isimli çalışmaları çok güzel buldum. lirikler turancılık çağrışımı yapabilir; lakin bunun adı folk metal, ne bekleniyordu acaba? amon amarth odin' e methiyeler dizerken kimse öah demiyordu, n'oldu?

özellikle mi dizayn edildi bilinmez ama söz konusu tarzın avrupada yayılışı kısmen burzum, thy serpent gibi grupların norveç, finlandiya ve genel olarak iskandinavyadaki mevcut teolojik yapılara eleştirel yaklaşan sözlerinin kökencilik üzerinden tarihsel manipülasyonları açığa çıkararan, etik ve tinsel ögeleri birleştiren tavrı ile vuku bulmuş olup, yaşru'nun çizgisi de benzer nitelikte görünmektedir. gök mavi bayrağımızı, kök tengri inancını hatırlatması ve tarihsel olayları işlemesi yaşru' yu tam manası ile bir folk metal grubu yapıyor.
  • geç farkına vardığım ama çabuk sevdiğim türk folk metal grubu. (doom olduğunu söyleyenler de var, saygı duyarım.)

açıkçası yabancı ülkelerin folk metal gruplarını dinlerken bizde bunun alası var. bizde neden böyle güzel işler yapılmıyor diye hayiflaniyordum. keşke birileri de çıkıp bize özgü bir şeyler çalsa, söylese diyordum. işte bu arkadaşımız bunu yapmış, bunu başarmış.

türk müzik piyasasının sağır kulakları bu sesi isitmeyecek olsa da en azından sosyal medya yoluyla tanıtımı yapılmalı. mümkün olduğunca çok insana ulaşmadı bu ses.

bugünden itibaren her yerde, her fırsatta bu grubu tanıtmaya, bilmeyenlere bildirmeye çalışacağım.

yolun açık olsun yaşru!
  • dinlemekten çok keyif aldığım, ırkçı değil sadece ırkını seven arkadaşların yaptığı müzik . neslinin destanlarından beslenir . türklüğün özünü kaybettiği selçuklu ve sonrası gelen şeylere prim vermez gök tengri inancına dair olan bütün türk efsanelerine selam verir.

kesinlikle dinlenmesi gereken gruplardan birisidir .
  • destansı bir türk metal grubu/projesi. türkiye'nin haggard'ı. 21 ocakta noxusta olacaklardır.
  • türk folk metal grubudur.talkan ve curcan katliamlarına yaptıkları şarkı her dinlememde gözlerimin dolmasına sebep oluyor.
  • ismi ile müsemma, müziğinin kalitesiyle bilinirliği ters orantılı olan tek kişilik türk folk metal grubu.* 1995-99 yılları arasında müzik yapmış seraphim adlı grubun üyelerinden birisiymiş bu tek kişi.

http://www.myspace.com/yasru
    http://www.youtube.com/user/officalyasruband
  • kaşgarlı mahmud'un divanü lugati't-türk'üne göre "gizlilik" anlamına gelen eski türkçe kelime.

aynı zamanda berk öner'in sidre isimli projesinin yeni ismi.
    yaşru
  • folk öğeleriyle dikkat çeken türk oluşum. kara haber adlı şarkısını dinliyorum şu an. vokal girince barış manço'yu anımsadım. cidden, barış manço'nun sesini andırıyor. başarılı.
hesabın var mı? giriş yap