• ertesi gunun sabahina kalmis bayati ve asidi kacmis kola ile mukemmel bir tat yaratir. hele o sabahin verdigin aclikla...
  • insanlığın yaratmış olduğu ve dünyanın en güzel lezzetlerinden biri olan yiyecek,tatlı.
  • geceye sağlam bir yaş pasta tarifi bırakalım. reçete geleceğin pastacısı mine şahin'den.

bizzat denenmiştir.
    -535 gr un
    -5 gr kabartma tozu
    -15 gr karbonat
    -4 gr tuz
    -150 gr kakao
    -705 ml sıcak su
    -340 gr tereyağ, oda sıcaklığında, (tuzsuz)
    -650 gr toz şeker
    -6 adet yumurta, oda sıcaklığında, büyük boy

1. un, kabartma tozu, karbonat, tuz elenir ve tel ile karıştırılır.

2. ayrı bir kasede su ve kakao karıştırılır kakao eritilir ve karışım soğumaya bırakılır. (çok soğuk olursa tereyağını dondurur, ılık-sıcak arası olursa tereyağını eritir. ılık-soğuk arası idealdir.) kullanmadan hemen önce hemen dibe çöken kakao için karıştırılmalıdır.

3. tereyağ ve toz şeker mikserin palet ucuyla (tezgah üstü tipi ise) orta devirde biraz kabarıp rengi açılana kadar karıştırılır.

4. daha düşük devirde yumurtalar teker teker ilave edilir. her ilavede yumurta karışıma yedirildikten sonra bir diğeri eklenmelidir. ara ara haznenin dibini ve duvarlarına yapışan yağı silikon spatula yardımıyla sıyırıp karışıma dahil edin.)

5. mikser düşük-orta hızda çalışırken elenen kuru malzemelerin bir kısmı eklenir. sonra kakaolu karışımın bir kısmı eklenir. tekrar kuru eklenir ve bu şekilde devam ederek kuru karışım 4 seferde, sıvı karışım 3 seferde eklenecek şekilde malzemeler yedirilir.

6. tabanın yağlı kağıt ile katlanmış (duvarınada yağlı kağıt germeışkte fayda var) çemberlerde 180 derece ısıtılmış fırında 30-40 dk pişirilir.

7. fırından çıkan kek kalıbında 5-10 dk dinlendirilir. kek çemberden bir plastik bıçak ile ayrılır. ve tamamen soğumaya bırakılır. soğusuktan sonra hava almayacak şekilde streçlenir ve bir gece buzdolabında dinlendirilir. ertesi gün dilimlenmeye ve kullanıma hazırdır.

**pişirme süresi kalıbın ebatına ve yüksekliğine göre değişebilir. bu yüzden kürdan testi uygulanabilir.
    ** bu reçete iki büyük (20 cm), bir küçük (14 cm) silindir içindir.
    **çember kalıplar pandispanya için uygundur. ancak bu reçete daha sıvı kıvamda olduğu için pişerken tabandan taşma olasılığı yüksektir. bu yüzden çember yerine varsa cake pan kullanımı daha uygundur.

şurup
    -360 gr su
    -200 gr şeker
    şeker eriyinceye kadar kaynatılır ve soğutulur.

(şurup haricinde 300 ml acıbadem likörü olursa.. neyse ben bişey demiyorum)

ganaj
    -200 ml krema, soğuk
    -300 gr bitter çikolata, benmaride eritilmiş, ılımış

1. yöntem; krema mikserde kabartılır, benmaride eritilmiş ve ılımış çikolata azar azar ilave edilir, biraz daha çırpılır. istenilen kıvama gelene kadar buzdolabında bekletilir.

2. yöntem; krema kısık ateşte kaynama noktasına geldiğinde, ufak parçalara bölünmüş çikolatanın üzerine dökülür ve karıştırılır. karışım ılıdıktan sonra biraz buz dolabınnda soğutulur. (fazla soğutulursa sertleşir.) kıvam alan ganaj mikserle rengi açılana kadar çırpılır.

**ganaj çok sıvı ise buzdolabında, çok sert ise benmaride istenilen kıvama gelene kadar bekletin.
    pandispanya arası için tercihe göre;
    -frambuaz
    -çilek
    -muz
    -damla çikolata
    kek katları şurup ile fazla fazla ıslatılır. ganaj sürülür, üzerine meyveler ve damla çikolata dizilir. diğer katlarada aynı işlem uygulanır. naked cake şeklinde yada ganaj ile sıvandıktan sonra pasta tamamlanır.
  • turk pastanecilerinin sebep oldugu tamamen yahlis bir kullanimdir. esasen kuru pasta yas pasta ayrımı yoktur. tum pastalar zaten yas pastadir. kuru pasta olarak adlandirilan hedelerin ise asil ve olmasi gereken adi biskuvidir.
  • kuru pastayı çaya banarak elde ettiğim lezzetli pasta. tavsiye ederim.

zamanın ötesinden gelen edit: valla lan hakkat güzel oluyo, bi deneyin hak vereceksiniz
  • gerekli malzemeler verilirse harikalar yaratcağımdan eminim.

çünkü bu tür pastaların üretiminde gerçekten ''pastacılık malzemeleri'' dedikleri bir alet edavat takımı kullanılıyor. ev imkanıyla çok da fazla hareket alanınız olmuyor.

mesleğim olsun diye bir derdim yok ama hobi olarak uzuuun uzuuun saatlerimi ayırmak isterim kendisine.

çünkü o tatlı malzemelere kendi ellerinle şekil verirken kendini gerçekten iyi hissediyorsun. sonra bunu dostların paylaşmak gerçekten pahabiçilemez bir duygu...
  • evde yapilarak pastane kalitesinin yakalanmasi zordur ama imkansiz degildir.

puf noktalari

* yumurtalar oda sicakliginda olmali

* mumkunse yumurtalarin aklari kullanilmali ama sart degil. ben her iki sekilde de yaptigimda cok fark yaratamadigimdan yaniliyor da olabilirim.

* yumurtalar cok iyi cirpilmali. simdi bu aklari meselesi iste burada devreye giriyor. yumurta aklarini cirparak kati kar haline getirmek daha guzel sonuc veriyor.

* kekin malzemelerine mutlaka portakal kabugu rendesi, ya da limon kabugu rendesi konulmali.

* un elenerek konulmali.

* alet edevat kismi onemli hakkaten. cirpma islemi icin mikser kullaniyoruz onu soylemeye gerek yok da, pastanin keki kelepceli kalipta pisirilmeli, ve mumkunse kaliplarin keki yatay olarak iki-uc parcaya kesmenin kolaylastirildigi cinsinden alinmali. keserken birbirine paralel ve duz yuzeyler yaratmak zorlayabiliyor.

* kremasi birgun onceden yapilip dolapta sogutulmali. yoksa sicak kekin uzerinden akip gidiyor. kakaosuz kremayi krem santiyle karistirmak guzel sonuclar veriyor.

not: bir pastaci degilim.
  • ben şuna karar verdim benim yaş pastaya zaafım var. yani sabah aç karnına da yerim, öğlen de akşam da. pasta sanki bir anıdır,eskidir, mazidir. tüm tatlılar bir yana kaliteli bir dilim yaş pasta bir yana. kaliteli yaş pasta candır ama ola ki kaliteli yaş pastaya ulaşamadım, düğün pastasına da tamamım. yani düşündüm de pastada kalitesizliğe bile varım (tabiki kaliteli ilk tercihim) örneğin kalitesiz profeterole yokum,yemem veya kalitesiz baklavayla olmaz.
    sanirim yaş pasta saygım ve sevgimden dolayı hep bir toleransim var. bu şey gibi bir büyüğün vardır çok iyiliği dokunmuştur hata yapsa da saygıda kusur etmezsin, sevgin devam eder. öyle bir duygu.

büyüğümüzsün yaş pasta. saygılarımla
  • ulan çok severim ben bunu. dün bir alayım dedim en küçük olanları (0 no'lu dedikleri galiba) 40 tl olmuş. yuuuuh diyorum. ne ara bu kadar pahalandı? ki sorduğum yerler öyle lüks yerler değildi. cadde üstündeki ortalama fırın ve pastanelerdendi.
hesabın var mı? giriş yap