• şener şen'in banker bilo'da sık sık kullandığı replik.
  • karsi taraf hesap sordugu sirada zaman kazanip bisey uydurmak için sarfedilen cumle
  • banker bilo filminde safsalak ilyas salmani, neredeyse her birlikte oynadiklari filmde dudukleyen şener şenin muhtesem repligi. masum gibi gorunen, cagimizin hastaligi hosgoru (hepimiz kardesiz bu kavga ne diye temelli, zeka korelticisi, unutma uzerinden isleyen kurt) kokan bu cumle, evet lan bi anlatsin bakalim, karsi tarafa soz hakki doguyo temali ve genelde de filmde oldugu gibi yeni duduklenmelere ve yaralara bunyeyi sonsuzca acan bir truva atidir yiyene. bi de aldatilmanin devaminin gonulden istendigi durumlarda (boku cikmis ask) ay nolur guzel bi aciklama bulsun da inanayim nidalariyla her seferinde kayitsizsartsiz teslimiyetin yolunu acan anahtar. hayatin tiyalektigi ornegi bi bakima.
  • ilyas salman'ın en sonunda dayanamayıp "sormirem ulan sormirem" diye karşılık verdiği cümledir.
  • (bkz: yalan söylemeden önce vakit kazanmaya çalışmak)

''birazdan saçmalayacağım haberin olsun'' demektir.
  • şener şen'in banker bilo'daki unutulmaz repliği.

genelde pişkin insanların işlemiş olduğu suçu büyük ustalıkla ört bas
    etmek için kullandığı dahiyane cümle. bi sor bakim niye yaptım
  • banker bilo filminin ana temasını oluşturan söz. her türlü haltı yiyip, sıçtıktan sonra çok güzel sıvama yöntemlerinden, durumu kurtarma sözlerinden birisidir.

mahmut bilo'nun nişanlısı ile işi pişirirken bu sırada bilo ortamı basar.

bilo: vay ırz düşmanı vay, hayatta ne varsa elimden aldın şimdi nişanlıma mı göz diktin ula!
    mahmut: dur bilo dinle
    bilo: ulan insan bunu arkadaşına nasıl yapar, rezil maho!
    mahmut: yaptım, evet yaptım ama bir sor neden yaptım!
    bilo: sormuyacam ulan, sormuyacam
    mahmut: o zaman ben de anlatmam
    bilo: soruyam lan niye yaptın?
    mahmut: çünkü ben de sevdim zeyno yu, içim yaniir bu aşktan, hayatta sevgiden yana heç şansım olmadı. karım bir çiğköfte bile yedirmiyir bana. benimde hakkım değil mi sevdalanmak? yerin dibine giresi maho aşık olamaz mı ? beni affetme istersen ama aşkımı affet.
    bilo: (zönk)

not: işte durum böyle kurtarılır.
  • zaman kazanmak için kullanılır. böylelikle kazanılan 10 saniyede insan neler sallar, neler yaratır... bu yüzden cümlenin mümkün olduğunca yavaş ve tekrarlı söylenmesi idealdir. mesela;
    "peki, tamam. kabul ediyorum yaptım. evet yaptım. ama neden? bir sor. neden yaptın de. hadi sor."
  • anneden yenilen ilk şaplakla ardından yenilecek olan ikinicisi arasındaki bir iki saniyelik boşlukta boşa sarf edilen cümle...
    anne ancak 1-2 gün sonra dinleyecektir açıklamayı..o da canı isterse.
  • ben birazdan süper bi yalan sallıcam demek yerine kullanılan cümlecik.. e kimse yalan soyleyecegini soylemez değil mi? mesela, "evet gittim o karının yanına gittim, yaptım bunu yaptım ama niye bir sor? sor!!! sadece senden kaçmak için!!!, ot için, bok için vs. için" hihi..
hesabın var mı? giriş yap