• kardeş türküler - neşet ertaş ortak yapımı izlendiğinde neşet ertaşın elindeki bağlamanın herkesin rolünden nasıl da çalıp kendini başrol yapan yelloz olduğunu hunharca fark edebileceğimiz film. bağlama konuşur mu, oha şarkı da mı söyler kalıplarına kapı açan ev sahibi. bir bağlamayla koca orkestraya nasıl bir ahlaklı güç gösterisidir. nasıl bunun farkında olmamaktır. nasıl bir mütevazi ustalıktır. ölün, de de, ölelim bari.
  • kardes turkuler-bahar albumunun 7 numarali-cok guzel-neset ertas turkusu.

bahçe duvarından aştım
    sarmaşık güllere dolaştım
    öptüm, sevdim, halelleştim

yanıyorum, yanıyorum
    mail oldum gonca güle
    acem şalı ince bele

bir bakışta yaktın beni
    dert ile bıraktın beni
    yaktın beni, yaktın beni

yeter, naz eyleme bana
    gel göreyim kana kana
    âşık oldum gülüm sana
  • insana işini gücünü unutturan türküdür. her defasında, açtıktan sonra loopa aldırır kendisini. bozkırlara götürür, geri getirmez.
  • kardeş türküler'in neşet usta'ayla yorumladığı enfes türkü. feryal öney'in sesi insanın kemiğine dokunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=h6izlzvkp1w

ilgili videoda 1:23 anında giren saz, bursa işi hançer gibi yüreğime giriyor. neşet usta'nın sesi çeviriyor o hançeri sağa sola.

ek: rahatinaduskun uyardı eksik olmasın, ilgili ses feryal öney değil, gülşen kutlu imiş. fark edememişim, ağzına sağlık üstadın.

ek2: azgiderimuzgiderim uyardı, çalışan link eklendi, sağolsun var olsun.
  • feryal öney ile neşet ertaş'ın birlikte söyledikleri turku. " bir turku bu kadar zerafet ve incelikle söylenebilir" dedirtir insana.çok guzeldir çok.
  • türkü ile büyümemiş, çocukluktan itibaren önceleri sanat müziğine sonra yabancı müziğe maruz kalmış ve devamında neredeyse yüzünü tamamen batıya dönmüş, kemanın bile doğulusuna tahammülü olmayan büyük burunlu, kimilerine göre kendine göre zevkleri olan bir arkadaşımın, genel stresler yüzünden daraldığı anda melankoliye düşmeden önce can yeleği olarak sarıldığı şarkı. bu şarkıyı bir kaç kere dinleyince kalp atışının normale döndüğünü, strese bağlı açlığının geçtiğini ve hatta kaşık alıp oynayası geldiğini söyler. bu da bana cem karacanın bir anısını hatırlatır. rahmetli askerde, zor gitmiş zaten, rock'n roll yapıyor asi vs.. askerliğin iyice başına vurduğu günlerin birinde, antalyalı devresiyle birlikte gizlice sigara içerlerken, devre başlıyor türkü söylemeye. hayatı boyunca bilmediği bir türkü. artık tam hatırlamıyorum muhtelemen sıla, ana, yar, özlem temalı. düşünüyor cem karaca, şimdi bana bu türkünün hissettirdiklerini hangi yabancı parça hissettirirdi? bulamıyor. askerlik dönüşü bir şeyler değişiyor hayatında dinlediği o türkü yüzünden. bu o türkü değil, ama nereye gidersen ne yaparsan yap, özündeki bir şeylerin sarmaşık güller gibi seni sarmaladığını hatırlatır bana. o yüzden de severim.
  • kardeş türküler versiyonunda şarkının en "yakan" tarafı neşet ertaş 'ın arada "koyver be gülüümm " deyişi...
  • insanın içinde bir şeyleri oynatan, hoplatan, kaldıran bir türkü. üzgünken de mutluyken de öylesineyken de gidiyor bir şekilde ve bir kereyle de yetinemiyor insan daha istiyor daha istiyor. yanıyorum yanıyorum yanıyorum hele...

edit: bugün yazsam aynısını yazardım.
  • neşet ertaşın "yar gönlünü bilenlere" isimli albümünde yer alır.
  • kardeş türküler ve neşet ertaş'ın birlikte yorumladığı hali tek kelimeyle mükemmel olan türkü. saatlerce dinlenir.
hesabın var mı? giriş yap